ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Samsung pozazdrościł Face ID? Być może funkcja pojawi się w Galaxy S9

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Face ID budzi ogromne emocje

Face ID to z pewnością funkcja, która wzbudziła najwięcej emocji w tym roku. Część obserwatorów zarzuca Apple skopiowanie rozwiązań konkurencji. Skanowanie twarzy bowiem dostępne było już na innych smartfonach np. Nokiach. Jednak warto zaznaczyć, że działało ono w sposób niesatysfakcjonujący. Nic dziwnego, skoro polegało ono na „płaskim skanowaniu” w 2D. Apple w końcu doprowadziło tę technologię na właściwy tor. Face ID bowiem patrzy na twarz użytkownika i zapamiętuje jej trójwymiarowy obraz. Jest to znacznie bezpieczniejszy sposób zablokowania telefonu aniżeli skanowanie linii papilarnych.

Skanowanie twarzy i tęczówki oka w smartfonach Samsunga

Samsung również ma możliwość odblokowania flagowców za pomocą twarzy, ale w 2D. Jako użytkownik Galaxy S8+ muszę uczciwie stwierdzić, że nie używam tej funkcji, gdyż nie działa ona w słabym oświetleniu. Korzystam z kolei z czytnika tęczówki oka, który całkiem nieźle sobie radzi w normalnych warunkach i ciemnych pomieszczeniach. Jednak nie jest on w 100% skuteczny.

Skanowanie w 3D w Galaxy S9?

Być może zatem Koreańczycy pozazdrościli świetnej technologii Apple, która działa bez zarzutów. Funkcja Face ID prawdopodobnie pojawi się w Galaxy S9. Według źródła, które wcześniej dostarczało sprawdzonych informacji, Galaxy S9 pojawi się z sensorem 3D w przedniej kamerze.

Zobacz także:

Apple musiało wprowadzić całkowicie nowy design urządzenia, aby umieścić Face ID w smartfonie. Samsung ma już Infinity Display oraz wąskie ramki. Na tej górnej, która bogata jest w sensory, bez problemu zmieściłby się aparat odpowiedzialny za skanowanie twarzy w 3D. Oczywiście wprowadzona technologia różniłaby się nieco oprogramowaniem, które przyjęłoby „samsungowe kształty”.

A może dopiero za dwa lata?

Jednak z drugiej strony jakiś czas temu znany analityk Kuo Ming-Chi oszacował, że producenci smartfonów z Androidem wprowadzą skanowanie twarzy w 3D dopiero za około 2 lata. Obecnie tacy producenci jak Qualcomm i Himac, Mantis Vision są w stanie wyprodukować potrzebne podzespoły. Jednak ich zaimplementowanie i dostosowanie do oprogramowania w smartfonie także wymaga czasu. Nie wiadomo także, czy firmy te są w stanie wyprodukować odpowiednią liczbę sensorów. Dla przykładu, Apple będzie miało problemy z dostarczeniem odpowiedniej liczby iPhone’ów X. Ma to związek z ograniczonymi możliwościami produkcyjnymi sensorów odpowiedzialnych za Face ID.

Samsung będzie pierwszy

Myślę, że Samsung będzie pierwszym producentem, który zastosuje Face ID w smartfonach z Androidem. Pytanie brzmi jednak: kiedy to się stanie? Trzymam kciuki, aby Koreańczycy zdążyli na premierę Galaxy S9. Mam również obawy, że nowa funkcja może znacznie wywindować ceny flagowców. $999 za iPhone’a X może okazać się „małym Pikusiem” w porównaniu do możliwej ceny Galaxy S9.

źródło: phonearena

Sprawdź najnowsze wpisy