CEO Samsung Electronics rezygnuje ze stanowiska. Co dzieje się za murami firmy?

Adrian Celej Artykuły 2017-10-13

Samsung jest liderem na rynku nowych technologii. Tej firmie nie szkodzi nic, nawet najgorsze wpadki wizerunkowe, jak np. sławny Note 7. Niestety, korporacja ma spory problem w postaci afery korupcyjnej. Z tego powodu swoje stanowisko opuścił szef Samsung Electronics – Kwon Oh-Hyun.

Dlaczego?

Sprawa jest nieco skomplikowana, nikt nie zna dokładnego powodu odejścia dotychczasowego CEO. Korporacja walczy z aferą korupcyjną, przez nią wiceprezes Samsung Group (ten na samej górze hierarchii) Lee Jae-Yong został skazany na 5 lat więzienia. Sprawa była bardzo głośna, we wszystko była zamieszana nawet premier tego kraju – Park Geun-Hye. Jej proces jeszcze się nie zakończył, na razie przypłaciła to utratą stanowiska w rządzie Korei Południowej. Tu pojawia się zasadniczy problem – CEO Samsung Electronics nie był zamieszany w tę aferę. Mimo tego w wiadomości wysłanej do wszystkich pracowników zaznaczył, że czas na nowego lidera, który poradzi sobie z trwającym w korporacji kryzysem. Nie możemy tu mówić o kryzysie finansowym, Samsung Electronics kilka dni temu opublikował raport, według którego ten dział radzi sobie świetnie, skonsolidowany zysk jest o 179% większy niż rok temu.

Zobacz też: Wiceprezes Samsunga został aresztowany pod zarzutem korupcji

Prawdziwego powodu możemy się tylko domyślać

Media technologiczne sugerują, że prawdziwym powodem odejścia mogły być względy wizerunkowe. Wymiana zarządu Samsunga dałaby do zrozumienia, że ta firma się zmienia, zrywa ze wstydliwą przeszłością. Nie zmienia to bardzo dziwnego charakteru tej sytuacji, Kwon Oh-Hyun sprawdzał się na swoim stanowisku, wyniki finansowe mówią same za siebie. Sam fakt rezygnacji z tego stanowiska, kiedy nie jest to bezwzględnie konieczne, może być niezrozumiały. Bez wątpienia były CEO bardzo długo o nie walczył. Inną kwestią jest bardzo mały wpływ dymisji na wizerunek firmy. Przeciętny człowiek kupując produkt Samsunga nie ma pojęcia kto jest jego prezesem i jaka jest przeszłość korporacji. Skutki mogą być negatywne, na dymisje może zareagować giełda, do optymistycznych prognoz należy podchodzić z dystansem.

Kolos na glinianych nogach

Opisana afera świetnie pokazuje, jak przez oszustwa jedna z najpotężniejszych firm na świecie może mieć problemy. Dziś sprawa już ucichła, jednak w swoim czasie po wykryciu przestępstwa doszło do wyjścia Koreańczyków na ulicę. Warto mieć na uwadze, że Samsung przez nieuczciwą rywalizację mógł poprawić swoją pozycję na rynku, co teraz może wiązać się z pozwami sądowymi.

Źródło: Billboard


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x