Asystent Google to zaawansowany program, dzięki któremu możemy ułatwić sobie życie – po wypowiedzeniu odpowiedniej komendy (jak na razie aplikacja ta nie obsługuje języka polskiego) Asystent wykona daną operację za nas. Program ten pozwala również na tworzenie prostych aplikacji bez wpisywania choćby jednej linijki kodu! W tym artykule przedstawię Wam jakie programy można stworzyć za pomocą tej metody oraz, jak to zrobić.

Uwaga: by korzystać ze stworzonych aplikacji, wymagane jest posiadanie aktywowanego Asystenta Google.

Główne zalety tworzenia aplikacji dla Asystenta Google

Tworzenie aplikacji dla Asystenta Google ma kilka zalet. W poniższych punktach przedstawię Wam te najważniejsze.

 • Tworzenie aplikacji jest bardzo szybkie – dzięki gotowym narzędziom przygotowanym przez giganta z Mountain View, tworzenie programu skupia się na wyborze opcji spośród gotowych elementów i wypełnianiu arkusza kalkulacyjnego.
 • Znajomość Javy i XML-a nie jest wymagana – wszystkie kroki konieczne do stworzenia aplikacji odbywają się w kreatorze oraz arkuszu kalkulacyjnym.
 • Wybierz gotowe efekty dźwiękowe – wszystkie pliki dźwiękowe wymagane do poprawnego działania aplikacji zostały już przygotowane przez Google. Wystarczy wybrać jeden z gotowych zbiorów.

Jakie aplikacje można stworzyć?

Niestety, ale tworzenie aplikacji dla Asystenta Google nie pozwala na pełną dowolność. Poniżej przedstawiam wam trzy typy programów, które można samodzielnie zaprojektować.

 • Quiz na dowolny temat – Asystent Google pozwala na odtwarzanie quizów stworzonych przez użytkowników. Oznacza to, że swoich przyjaciół lub domowników można przetestować z wiedzy ogólnej, lub np. z geografii. Więcej na ten temat poczytasz w tym poradniku.
 • Quiz na temat osobowości – opcja ta pozwala na stworzenie quizu, który przeanalizuje dostarczone przez użytkownika odpowiedzi, a następnie zasugeruje mu odpowiednio przygotowaną wcześniej odpowiedź (np. w którym kraju powinien zamieszkać, jaki kierunek studiów powinien wybrać itp.). Więcej na ten temat poczytasz w tym poradniku.
 • Fiszki – dzięki aplikacji, która wyświetla fiszki, nauka nowych pojęć z obcego języka staje się dużo łatwiejsza i przyjemniejsza. Aplikacje tworzone w Asystencie Google pozwalają na wyświetlanie pojęć, ich definicji oraz tłumaczeń. Więcej na ten temat poczytasz w tym poradniku.

Jak wygląda proces tworzenia aplikacji?

Zrobienie aplikacji dla Asystenta Google jest naprawdę proste. Poniżej przedstawiam wam skrócony opis tworzenia dowolnego programu – dokładniejsze instrukcje znajdziecie w podlinkowanych wyżej poradnikach.

 1. Przejdź do Konsoli Dewelopera i utwórz nowy projekt.
 2. Wybierz jeden z dostępnych szablonów aplikacji, które dokładniej opisałem powyżej.
 3. Skopiuj przygotowany przez Google przykładowy szablon dla arkusza kalkulacyjnego i uzupełnij go swoimi pytaniami oraz danymi.
 4. Aby dodać wszystkie dane do swojej aplikacji, połącz swój arkusz kalkulacyjny z Arkuszy Google z podlinkowaną wcześniej Konsolą Dewelopera.
 5. To wszystko – z aplikacji można już korzystać na kompatybilnym urządzeniu!

Źródło: Google Developers

 

 

 

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.