Samsung zaprezentował dwa nowe aparaty. Pojawią się w Galaxy S9?

Adam Lulek Artykuły 2017-10-12

Za kilka miesięcy premierę będzie miał Samsung Galaxy S9. W związku z tym w Internecie od kilku tygodni pojawiają się pierwsze plotki na jego temat. Jakiś czas temu zebrałem najważniejsze z nich i napisałem podsumowanie dotyczące flagowca.

Smukły sensor 12 MPx

Co ciekawe, dzisiaj Koreańczycy zaprezentowali nowe aparaty, które mają być lepsze pod każdym względem. Po pierwsze będą one smuklejsze i dostosowane do dużych, bezramkowych smartfonów. Jeden z nich to aparat 12 MPx ISOCELL Fast 2L9 z technologią Dual Pixel. Zaoferuje on ultra szybki autofocus przy zredukowanej wielkości pikseli, która zmniejszyła się z poziomu 1,4 μm do 1,28 μm. Zastosowanie takich aparatów pozwoli na osiągnięcie świetnych rezultatów w fotografii mobilnej. Technologia Dual Pixel umożliwia uzyskanie głębi w obrazach bokeh przy użyciu konwencjonalnej pojedynczej kamery. Ponadto smukłość sensora pozwoli wyeliminować dodatkowe „wybrzuszenie” związane z wystającym aparatem ponad obudowę smartfonu.

Zobacz także: Nowy procesor dla Galaxy S9 potwierdzony!

24 MPx i wielkość piksela na poziomie 0,9 μm

Drugi z zaprezentowanych aparatów to z kolei sensor 24 MPx ISOCELL Slim 2×7 z technologią Tetracell i pikselami o wielkości 0,9 μm. Według Samsunga jest to pierwszy na rynku mobilnym sensor z wielkością piksela mniejsza niż 1 μm. Pomimo jego niewielkich rozmiarów, aparat zapewnia wysoką wierność kolorów, przy mniejszym poziomie zakłóceń, dzięki poprawionej technologii DTI. Mniejsza wielkość pikseli pozwoli również na zmieszczenie się 24 MPx sensora w mniejszym module aparatu. Ponadto zastosowana technologia Tetracell pozwala na zrobienie jaśniejszych zdjęć w słabym oświetleniu oraz bardziej szczegółowych fotografii w dobrze oświetlonym otoczeniu. Jest to możliwe dzięki połączeniu czterech sąsiadujących pikseli w jeden, co ma na celu zwiększyć wrażliwość na światło.

Nowe aparaty w Galaxy S9?

Warto zaznaczyć, że Samsung dzieli swoje sensory ISOCELL na cztery kategorie: Fast, Slim, Bright i Dual, czyli dosłownie: szybkie, cienkie, jasne, podwójne, w zależności od ich atrybutów. W związku z zapotrzebowaniem na bardziej smukłe smartfony, nowe aparaty mają zaoferować wysoką rozdzielczość w niewielkich rozmiarach. Koreańczycy twierdzą, że wciąż będą rozwijali technologię  Dual Pixel i sensory z pikselami o wielkości 0,9 μm. Zastanawia mnie jednak, czy zaprezentowane aparaty pojawią się w Galaxy S9. Podwójny aparat z dwoma wspomnianymi sensorami w smartfonie robił by zapewne oszałamiające zdjęcia.

Być może będzie to zależało od szczęścia, tak jak dotychczas

Z drugiej strony pamiętajmy, że monopol na aparaty do smartfonów ma Sony. Nawet Samsung korzystał z produktów Japończyków w swoich smartfonach. Przykładów nie trzeba daleko szukać. W Galaxy S7/S7 Edge oraz Galaxy S8/S8+ w zależności od urządzenia na jakie trafił klient, mógł w nim znaleźć aparat Sony lub Samsunga. Przykładowo dla Galaxy S8/S8+ były to Sony IMX333 lub ISOCELL S5K2L2, a w przypadku Galaxy S7/S7 Edge Sony IMX260 lub ISOCELL S5K2L1. Być może sytuacja powtórzy się w Galaxy S9.

źródło: sammobile • Filodendron

  będą one bardziej smuklejsze

  „Będą bardziej smukłe” albo „będą smuklejsze”. 🙂

  ultra szybki

  Ultraszybki.

  umożliwia uzyskanie głębi w obrazach bokeh

  Kryste! Adam! Co to za bzdury? „Uzyskanie głębi w obrazach bokeh”. Co to są obrazy bokeh? Co ma głębia wspólnego z bokehem? Do rzeczy, żebyś zrozumiał o co się czepiam. Bokeh, to rozmycie obszarów obrazu, które mają bardzo małą głębię ostrości. Czyli jeśli w zdjęciach występuje efekt, który możemy nazwać bokehem, to przeważnie głębia ostrości jest tak mała, że nie ma w ogóle mowy o tym, żeby o jakiejś „głębi” rozmawiać. To rozmycie, to nie głębia – ta jest w miejscach, które są ostre. 🙂 Kompletnie pomieszałeś pojęcia i spłodziłeś zdanie, które nie ma najmniejszego sensu.

  Ponadto smukłość sensora pozwoli wyeliminować dodatkowe „wybrzuszenie” związane z wystającym aparatem ponad obudowę smartfonu.

  Dziwne… Sam sensor stanowi ułamek grubości całej kamery. Większość zajmuje raczej układ optyczny i system redukujący drgania.

  robił by

  robiłby

  • daszek

   Sensem nie należy się przejmować, większość czytających i tak tego nie zrozumie.

 • Hmmm, czyli Samsung chwali się zmniejszeniem pikseli? Nie oceniam tej technologii, poczekam na testy, no ale mniejszy piksel to gorszy…

  • Adam Paluszewski

   Dobrze, że producenci elektroniki nie mysla tak jak Ty, bo dzisiaj zamiast rozdzielczosci 4K pewnie nadal oglądalibyśmy pikselozę na tv kineskopowych ;D

   • ziele

    To wg Ciebie teleskopy powinni robić mniejsze, aby miały lepsze parametry xD. Twój przykład jest nietrafiony. Potok666 ma rację, mniejszy piksel w matrycy to gorszy piksel.

   • Filodendron

    pewnie nadal oglądalibyśmy pikselozę na tv kineskopowych

    Pleciesz bzdury. Na TV kineskopowych nie było żadnej „pikselozy”. Ten efekt pojawił się na pierwszych LCD i plazmach.

   • To według Ciebie jaka matryca jest lepsza? Identyczna, 12MPx o rozmiarze pikseli 1.4um czy 1.28um?

   • kiniutek

    Mówimy tu o pikselach które światło łapią, nie emitują. W tym przypadku większe równa się lepsze. Porównanie do TV nietrafione