Za kilka miesięcy premierę będzie miał Samsung Galaxy S9. W związku z tym w Internecie od kilku tygodni pojawiają się pierwsze plotki na jego temat. Jakiś czas temu zebrałem najważniejsze z nich i napisałem podsumowanie dotyczące flagowca.

Smukły sensor 12 MPx

Co ciekawe, dzisiaj Koreańczycy zaprezentowali nowe aparaty, które mają być lepsze pod każdym względem. Po pierwsze będą one smuklejsze i dostosowane do dużych, bezramkowych smartfonów. Jeden z nich to aparat 12 MPx ISOCELL Fast 2L9 z technologią Dual Pixel. Zaoferuje on ultra szybki autofocus przy zredukowanej wielkości pikseli, która zmniejszyła się z poziomu 1,4 μm do 1,28 μm. Zastosowanie takich aparatów pozwoli na osiągnięcie świetnych rezultatów w fotografii mobilnej. Technologia Dual Pixel umożliwia uzyskanie głębi w obrazach bokeh przy użyciu konwencjonalnej pojedynczej kamery. Ponadto smukłość sensora pozwoli wyeliminować dodatkowe „wybrzuszenie” związane z wystającym aparatem ponad obudowę smartfonu.

Zobacz także: Nowy procesor dla Galaxy S9 potwierdzony!

24 MPx i wielkość piksela na poziomie 0,9 μm

Drugi z zaprezentowanych aparatów to z kolei sensor 24 MPx ISOCELL Slim 2×7 z technologią Tetracell i pikselami o wielkości 0,9 μm. Według Samsunga jest to pierwszy na rynku mobilnym sensor z wielkością piksela mniejsza niż 1 μm. Pomimo jego niewielkich rozmiarów, aparat zapewnia wysoką wierność kolorów, przy mniejszym poziomie zakłóceń, dzięki poprawionej technologii DTI. Mniejsza wielkość pikseli pozwoli również na zmieszczenie się 24 MPx sensora w mniejszym module aparatu. Ponadto zastosowana technologia Tetracell pozwala na zrobienie jaśniejszych zdjęć w słabym oświetleniu oraz bardziej szczegółowych fotografii w dobrze oświetlonym otoczeniu. Jest to możliwe dzięki połączeniu czterech sąsiadujących pikseli w jeden, co ma na celu zwiększyć wrażliwość na światło.

Nowe aparaty w Galaxy S9?

Warto zaznaczyć, że Samsung dzieli swoje sensory ISOCELL na cztery kategorie: Fast, Slim, Bright i Dual, czyli dosłownie: szybkie, cienkie, jasne, podwójne, w zależności od ich atrybutów. W związku z zapotrzebowaniem na bardziej smukłe smartfony, nowe aparaty mają zaoferować wysoką rozdzielczość w niewielkich rozmiarach. Koreańczycy twierdzą, że wciąż będą rozwijali technologię  Dual Pixel i sensory z pikselami o wielkości 0,9 μm. Zastanawia mnie jednak, czy zaprezentowane aparaty pojawią się w Galaxy S9. Podwójny aparat z dwoma wspomnianymi sensorami w smartfonie robił by zapewne oszałamiające zdjęcia.

Być może będzie to zależało od szczęścia, tak jak dotychczas

Z drugiej strony pamiętajmy, że monopol na aparaty do smartfonów ma Sony. Nawet Samsung korzystał z produktów Japończyków w swoich smartfonach. Przykładów nie trzeba daleko szukać. W Galaxy S7/S7 Edge oraz Galaxy S8/S8+ w zależności od urządzenia na jakie trafił klient, mógł w nim znaleźć aparat Sony lub Samsunga. Przykładowo dla Galaxy S8/S8+ były to Sony IMX333 lub ISOCELL S5K2L2, a w przypadku Galaxy S7/S7 Edge Sony IMX260 lub ISOCELL S5K2L1. Być może sytuacja powtórzy się w Galaxy S9.

źródło: sammobile

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.