Korzystacie z GO Keyboard? Jeśli tak, to natychmiast usuńcie tę aplikację!

mm Michał Derej Aplikacje 2017-09-23

Od jakiegoś czasu regularnie informujemy Was o nowych aplikacjach typu malware, które zagrażają użytkownikom systemu Android. Zazwyczaj jednak są to mniej znane programy, których nie można pobrać ze sklepu Google Play, ponieważ ich kod źródłowy oraz uprawnienia wyglądają naprawdę podejrzanie. W tym artykule przedstawię Wam jednak coś zupełnie innego. Okazuje się, że aplikacja GO Keyboard, która jest popularnym zamiennikiem stockowej klawiatury Androida, posiada złośliwy kod, który śledzi użytkowników.

Jakie są szczegóły tej sprawy?

Adguard, czyli firma zajmująca się blokowaniem reklam i wtyczek śledzących na internetowych stronach i w aplikacjach, udostępniła raport, w którym opisuje praktyki firmy GOMO Dev Firm, czyli twórców aplikacji GO Keyboard. Okazuje się, że zagrożenie dla użytkowników stanowią dwie aplikacje: “GO Keyboard – Emoji keyboard, Swipe input, GIFs” oraz “GO Keyboard – Emoticon keyboard, Free Theme, GIF“. Obie z nich dostępne są w sklepie Google Play i pobrane zostały od 100 do 500 tysięcy razy. Opinie tych programów są również pozytywne, ponieważ oscylują w okolicach 4.4/5 gwiazdek. Firma Adguard zdecydowała się na zapoznanie z różnymi klawiaturami dostępnymi na Androidzie po aferze, która miała miejsce w tym roku, kiedy to klawiatura Touchpal, preinstalowana na telefonach i tabletach HTC, wyświetlała użytkownikom reklamy. Z badań wynika, że GOMO Dev Firm od jakiegoś czasu zbiera prywatne dane użytkowników, takie jak adres e-mail przypisany do konta Google, przekątna ekranu, typ sieci, wersja Androida i numer wersji systemu, a następnie przesyła je na swój serwer, zlokalizowany w Chinach. Co więcej, aplikacja GO Keyboard ma możliwość komunikacji z zewnętrznymi serwerami sieci reklamowych, co pozwala jej na pobieranie nowych „materiałów promocyjnych” oraz na uruchamianie zewnętrznego kodu pobranego z Internetu. Co ważne, sporo ściąganych na urządzenia użytkowników wtyczek przez wiele programów antywirusowych wykrywane jest jako oprogramowanie śledzące, czyli spyware.

Dalsze postępowanie wobec GOMO Dev Firm

Poprzez analizę udostępnionych przez firmę Adguard informacji, można łatwo wywnioskować, że twórcy klawiatury GO Keyboard łamią postanowienia licencyjne sklepu Google Play. Działanie tej aplikacji narusza dwie bardzo ważne zasady:

Google o swoich zasadach mówi jasno: kategorycznie zabronione są aplikacje wykradające informacje uwierzytelniania użytkowników (np. nazwy użytkowników lub hasła) lub takie, które udają inne aplikacje bądź witryny w celu nakłonienia użytkowników do ujawnienia danych osobowych lub uwierzytelniania. Adguard poinformował już, że dalsze kroki w sprawie GOMO Dev Firm zostały podjęte i wniosek o weryfikację tych programów został skierowany do Google. Jak na razie czekamy na odpowiedź giganta z Mountain View, ale jeśli uzna on, że aplikacja GO Keyboard rzeczywiście narusza regulamin sklepu Google Play, to możemy spodziewać się, że już wkrótce zostanie usunięta ze sklepu Google.

Źródło: Blog AdGuard • Hijinx

  Klawiatury Androida są najgorszymi z klawiatur dotykowych. Nr 1 to klawiatura Blackberry OS10. Nr2 IPhone/Windowsphone. Androida nie umieściłbym nawet na 3 miejscu.

 • Fox

  A ja sam na tym oceanie keyboardów w mojej niezastąpionej łodeczce Fleksy <3
  Szkoda jej bo była to najlepsza klawa.

 • maxprzemo

  Czy „GOMO Dev Team” jest powiązany z „GOMO Limited”?

  • Michał Derej

   Tak, to ta sama firma.

 • LooK

  Ktoś poleci dobrą klawiaturę ze słownikiem ale 4×3 T9? Mam Touchpal i jest całkiem okej ale cena 22 zł na rok to trochę dużo i mimo wszystko pokazuje reklamę od czasu do czasu co jest karygodne.

  • edi194

   Pamiętam że jakaś klawiatura Xperii miałą 4×3 i działało to sprawnie

 • mindla

  Używam Gboard i dla mnie jest prawie doskonała. Byłaby doskonała gdyby była możliwość wyłączyć na stałe emotikony i te inne bzdety. Ma być tylko tekst i cyfry, nic więcej. Nie jestem gimbazą i piszę tylko literami a nie emocjami.

  • Michał Derej

   Podzielam Twoje zdanie. Sam korzystam ze SwiftKey Keyboard, ale głównie z powodu rozbudowanego słownika, który dostosowuje się do mojego stylu pisania (liczy on już naprawdę sporo słów, bo korzystam z tej apki kilka lat). Emoji również uważam za bezsensowne i zbędne, chociaż czasem pasują do jakiejś wiadomości.

  • Adrian Abramczyk

   Używałem gboard od 2 miesięcy i absolutnie nie jest doskonała. Jest bardzo niedokładna i słabo przewiduje słowa w porównaniu do Swype lub swiftkey

   • mindla

    To chyba używałeś innej wersji Gboard niż ja.Przewidywanie słów jest bardzo dobre resztę można dodać do słownika.No chyba że używasz jakiegoś slangu albo wulgarnego języka to wtedy zgoda może zawodzić. Do poprawnego polskiego języka jest prawie doskonała.

    • AdamGbk

     Robiłem kilka podejść do Gboard z uwagi na to, że podoba mi się jej prosty wygląd, ale niestety zawsze wracam do SwiftKey… Przewidywanie słów w Gboard jest bardzo słabe, jest na ten temat wiele wątków online

     • mindla

      Mam kartę SIM Aero2 i tam co godzinę trzeba wpisać kod aby odblokować Internet. Ten wasz genialny Swiftkey zasłania cały kod captcha i nie ma jak wpisać tego kodu. Na Gboard nie ma tego problemu. Chociaż Swiftkey jest całkiem niezły. Napiszę ponownie przewidywanie słów w Gboard jest bardzo dobre pod warunkiem używania języka polskiego a nie slangu czy wulgaryzmów.

     • AdamGbk

      Przewidywanie słów w Gboard jest słabe, nie dorasta do pięt temu w SwiftKey, z tym nie ma co dyskutować, piszą o tym wszyscy przy każdym porównaniu klawiatur. Nie używam wulgaryzów, ani slangu – czasami branżowy. Gboard nie podpowiada prostych słów, które następnie wpisane dokładnie, są rozpoznane przez klawiaturę jako poprawne (widnieją w słowniku klawiatury). Areo2 w dobie nielimitowanego internetu w telefonie za 40 zł to prehistoria

     • mindla

      Aero2 jest darmowe i w telefonie wystarcza. Podałem tylko jako przykład że klawiatura Swiftkey nie jest doskonała. Gboard podczas pisania jest poniżej tekstu i nic nie zasłania jak Swiftkey. Żeby nie było mam zainstalowane obie ale zdecydowanie wolę tą od Google.

     • AdamGbk

      Oczywiście, że nie jest doskonała. Ale, podpowiadanie słów jest zdecydowanie najlepsze w SwiftKey, nie ma sensu ma ten temat dyskutować. A to czy komuś wystarcza przewidywanie w Gboard to jego Indywidualna sprawa. Kształtowanie opinii na temat jakości klawiatury na podstawie captcha w Areo jest niepoważne..

     • mindla

      Tak przy okazji to gdzie jest ten nielimitowany internet za 4 dychy.
      Bo sam mam Aero 2 jako awaryjny a jako główny internet Darmowy internet LTE od RedBull Mobile i to jest naprawdę hit.
      Ale działa wyłącznie na nadajnikach LTE i to tylko sieci Play.Dlatego karta SIM z niego siedzi w ruterze który leży tylko w jednym miejscu gdzie jest dobry zasięg LTE.Telefon nie ma możliwości ustawienia Tylko LTE jak ruter.

     • AdamGbk

      Formuła Biznes Box w Play. Mam 3 numery i na każdym wszystko w kraju no limit. 100 zł miesięcznie

 • Filodendron

  narusza dwa bardzo dwie bardzo ważne zasady

  Chyba o jedno „dwa bardzo”, za dużo… 🙂

  • Michał Derej

   Dzięki za zwrócenie błędu, czytane kilka razy i dalej tego nie zauważyłem. Plusik!