Magisk to szalenie popularne dla fanów modyfikowania Androida narzędzie, które pozwala na korzystanie z funkcji przeznaczonych wyłącznie dla zrootowanych urządzeń bez potrzeby modyfikowania partycji systemowej. Oznacza to, że dzięki Magiskowi bezproblemowo ominąć można zabezpieczenie SafetyNet, które nie zezwala na uruchomienie wybranych aplikacji, takich jak np. Android Pay, Snapchat lub programów do obsługi konta bankowej. Z twórcami tego narzędzia Google bezustannie bawi się w kotka i myszkę – SafetyNet łatany jest tak, by wykrywał Magiska, co z kolei skutkuje odpowiednią aktualizacją dla tego programu, która niweluje działania Google’a. Wczoraj ta fanowska aplikacja tworzona przez entuzjastów Androida doczekała się kolejnej aktualizacji, która oznaczona została numerkiem 14. Co ciekawego się w niej znalazło i jak zainstalować Magisk na swoim urządzeniu? Tego dowiecie się w dalszej części tego artykułu.

Jakie zmiany przynosi nowa aktualizacja Magiska?

Najnowsza wersja tego narzędzia przynosi naprawdę sporo ciekawych zmian, z którymi warto się zapoznać. Najważniejszą, a zarazem najciekawszą z nich jest nowy sposób instalacji aplikacji Magisk Manager, która zajmuje się obsługą wszystkich najważniejszych funkcji tego programu. Co ciekawe, nie wymaga ona posiadania zrootowanego urządzenia i niestandardowego recovery – wszystko odbywa się więc bez żadnych wcześniejszych modyfikacji partycji systemowej. Cały  proces instalacji polega na uzyskaniu zmodyfikowanego pliku odpowiedzialnego za rozruch systemu, który zostanie przygotowany właśnie przez program Magisk Manager. Następnie plik taki wystarczy sflashować na swoim urządzeniu, a narzędzie to będzie bezproblemowo współpracować z telefonem lub tabletem bez roota. Co więcej, czternasta odsłona programu Magisk dodała także kilka mniej istotnych funkcji i poprawiła sporo błędów, m.in. taki, który nie pozwalał użytkownikom urządzeń wyprodukowanych przez Samsunga na korzystanie z tej aplikacji.

Jak zainstalować Magisk na swoim urządzeniu?

Po nowej aktualizacji istnieją dwie metody instalacji tego oprogramowania na swoim telefonie lub tablecie – oba sposoby przedstawiam Wam poniżej, a Wy skorzystajcie z tego dla Was najwygodniejszego.

Sposób wymagający niestandardowego recovery:

 1. Pobierz najnowszą odsłonę programu Magisk, klikając w ten link.
 2. Pobrany plik przerzuć na swój telefon za pomocą kabla USB.
 3. Uruchom telefon w trybie recovery.
 4. Wybierz opcję „Flash zip” i wskaż pobrany przed chwilą plik.
 5. Poczekaj do zakończenia operacji i zrestartuj telefon.

Sposób niewymagający niestandardowego recovery:

 1. Wymagane pliki pobierz z tego wątku na forum XDA-Developers.
 2. Uzyskaj plik boot.img Twojego urządzenia – możesz go własnoręcznie pozyskać lub pobrać z Internetu.
 3. Jeśli zmodyfikowany plik boot planujesz flashować za pomocą programu ODIN, to w ustawieniach aplikacji zmień rozszerzenie modyfikowanego pliku boot na .img.tar (Settings > Update Settings > Patched Boot Output Format). Jeśli nie korzystasz z ODIN-a, to pozostaw rozszerzenie .img.
 4. Przejdź do następującej opcji: Install > Install > Patch Boot Image File i wybierz pozyskany plik boot.img.
 5. Aplikacja Magisk Manager zmodyfikuje plik odpowiedzialny za rozruch smartfona i zapisze go w pamięci wewnętrznej.
 6. Zmodyfikowany plik boot wystarczy teraz sflashować za pomocą odpowiedniego oprogramowania.
 7. Gratulacje – od teraz Magisk działa na Twoim urządzeniu.

Źródło: Forum XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.