Przegląd najlepszych i najszybszych przeglądarek internetowych na Androida

mm Michał Derej Aplikacje 2017-08-21

Możliwość przeglądania sieci Internet to jedna z głównych funkcji każdego smartfona, jaki pojawia się na rynku. Wielu użytkowników do tego celu wykorzystuje preinstalowane na urządzeniu aplikacje, ale w większości przypadków nie warto tak robić – bezpłatne alternatywy, które znaleźć można w sklepie Google Play, są często dużo lepsze i szybsze niż programy instalowane przez producenta. W tym przeglądzie przedstawię wam kilka najlepszych przeglądarek internetowych na Androida, które aktualnie można pobrać na swój telefon. Gwarantuję wam – nie pożałujecie!

Samsung Internet

Jest to absolutnie jedna z najlepszych przeglądarek, z jakich możecie teraz skorzystać, o czym dokładniej pisał już wcześniej Adam na łamach naszego portalu. Samsung Internet działa naprawdę szybko i dodatkowo oferuje wiele świetnych funkcji – warto wspomnieć, chociażby o rozszerzeniach, które można doinstalować za pośrednictwem sklepu Galaxy Apps. Pozwalają one na m.in. blokowanie reklam wyświetlanych na stronach internetowych, co nie jest usługą domyślnie spotykaną w większości przeglądarek. Na plus tej aplikacji można zaliczyć również przejrzysty interfejs oraz integrację z usługą Samsung Pass, która pozwala na zapisywanie loginów i haseł w bezpiecznym miejscu, a następnie automatyczne uzupełnianie pól logowania przy pomocy odcisku palca. Według mnie jest to najlepsza przeglądarka, z jakiej można aktualnie korzystać na swoim telefonie.

Wymagania: Android 5.0+

Polecam dla: osób, które lubią nowe funkcje, nowoczesny interfejs.

Pobierz przeglądarkę Samsung klikając tutaj!

Brave

Brave to bardzo ciekawa przeglądarka stworzona przez CEO firmy Mozilla. Aplikacja ta bazowana jest na Chromium. Swoim użytkownikom oferuje ona głównie świetną prędkość działania oraz wtyczkę, która blokuje reklamy i skrypty śledzące. Dodatkowo na ekranie startowym, Brave chwali się ilością zablokowanych reklam i skryptów śledzących oraz pozwala nam zobaczyć, ile czasu zaoszczędziliśmy przez te działania. Poza tym oferuje niemalże identyczne funkcje co Chrome na Androida z wyjątkiem synchronizacji z innymi urządzeniami. Jeżeli szukacie szybkiej przeglądarki i nie chcecie odzwyczajać się od rozwiązania Google, to Brave może być strzałem w dziesiątkę.

Wymagania: Android 4.1+

Polecam dla: osób nielubiących reklam, fanów szybko działających aplikacji.

Pobierz przeglądarkę Brave klikając tutaj!

Firefox

Bardzo popularna przeglądarka znana głównie z komputerów PC, tworzona przez organizację Mozilla. Oferuje ona oczywiście swój Androidowy odpowiednik, który do dziś pobrano ponad 100 milionów razy. Jedną z głównych zalet mobilnego Firefoxa jest możliwość synchronizacji ze wszystkimi połączonymi urządzeniami, podobnie jak ma to miejsce w Chromie. Przeglądarka sama w sobie działa szybko, ale niestety wymienione przeze mnie aplikacje konkurencyjne potrafią załadować strony internetowe dużo szybciej. Dodatkowym minusem Firefoxa jest bardzo dziwna fizyka przewijania stron, która jest zupełnie inna niż ta, znana z reszty aplikacji. Fani tej przeglądarki powinni być zadowoleni, bo oferuje ona naprawdę dużo zaawansowanych funkcji, lecz nie jest ona idealna. Mimo tego warto dać jej szansę.

Wymagania: Android 4.0.3+

Polecam dla: fanów Firefoxa i synchronizacji.

Pobierz przeglądarkę Firefox klikając tutaj!

Lightning Web Browser

Kolejna propozycja to naprawdę prosta przeglądarka, której głównym założeniem jest jak największy komfort działania w kwestii szybkości. Silnik Lightning bazowany jest na Chromium, lecz z aplikacji wycięte zostały wszystkie niepotrzebne udziwnienia i nieprzydatne opcje – dzięki temu waży ona zaledwie 5 MB. Niestety sporym minusem przeglądarki jest dość mocno przestarzały wygląd, który początkowo dość mocno odstrasza potencjalnych użytkowników. Niestety darmowa wersja nie oferuje wszystkich fajnych funkcji, które znaleźć można w Lightning Web Browser – brakuje m.in. nielimitowanych zakładek (bezpłatna wersja pozwala na otwarcie maksymalnie 10) oraz funkcji blokowania reklam.

Wymagania: Android 4.0+

Polecam dla: osób ze starszymi urządzeniami, fanów prostoty.

Pobierz przeglądarkę Lightning klikając tutaj!

Chrome

Przeglądarka, z której korzysta znakomita większość użytkowników Androida. Mówią o tym nawet same statystyki – aplikacja ta pobrana została ponad miliard razy. Na najnowszych urządzeniach działa ona naprawdę szybko, lecz niestety może mieć problem z nieco starszymi modelami, ponieważ jej silnik jest dość wymagający. Poza tym bezproblemowo radzi sobie ze wszystkimi powierzanymi jej zadaniami. Świetną funkcją przeglądarki Chrome jest synchronizacja zapisanych haseł, historii i zakładek pomiędzy wszystkimi urządzeniami – naprawdę pomaga to podczas pracy! Dodatkowo pozwala ona zaoszczędzić sporo transferu, ponieważ ma możliwość kompresowania stron internetowych przez serwery Google’a przed załadowaniem ich na urządzeniu użytkownika.

Wymagania: Android 4.1+

Polecam dla: osób lubiących nowe funkcje, fanów synchronizacji.

Pobierz przeglądarkę Chrome klikając tutaj!

Dorzucilibyście coś do tego spisu? Dajcie znać w komentarzach!

Google Play i logo Google Play są znakami towarowymi firmy Google Inc. • Piotr

  UC Browser. Nic szybszego na słabsze urządzenia nie znalazłem. Nie ma polskiej wersji ale i tak większość ogarnie.

 • A delphin? A Opera? Autor nie popisał się szczególną znajomością tematu. A jak Chrome jest świetną przeglądarką na androida to ja jestem książę perski.

 • Jul Zamsky

  Jesli chodzi o szybkosc: Puffin, Yu (czyli rzeczona Przegladarka – najszybsza na Chromium) i SWE.

 • May Czos

  A skąd ta informacja, że Firefox wolno otwiera strony? Android Authority robili test przeglądarek i FF się nie wyróżniał negatywnie. A co do zalet to zapomnieliście o bardzo ważnej – obsługa dodatków co zwiększa funkcjonalność przeglądarki. Chcesz mieć adblocka – proszę bardzo.
  nie wiem co złego jest w fizyce przewijania stron, ja nie narzekam.

  A co do liczb Chrome’a to Google zakłamuje statystyki przymusowo instalując tą przeglądarkę jako jeden ze swoich śmieci na Androidzie.

 • Chris

  Wszedłem w artykuł bo na banerze była Opera oraz Delphin i chciałem porównać jedną z nich, wchodzę a tam brak … szkoda że autor nie szanuje innych i zamieszcza logotypy w banerze a w artykule już o nich ani słowa.

  ps. Używam Delphin i jestem bardzo zadowolony, flash na żądanie, synchronizacja zakładek, szybka, blokowanie reklam i dużo, dużo więcej.

  • Michał Derej

   Wybacz, nie mamy grafika na stronie 😛

 • teges

  Mogę polecić brave browser i tą Szajsungową ale ona nie ma wymuszenia przybliżenia.

 • Marucins

  Zestawienie, zestawianiem, może jakiś test?

  • Michał Derej

   Brzmi dobrze. Postaram się 🙂

 • Mateusz Warda

  Yandex Browser, bardzo przyjemna przegladarka ;D

 • haVoc vulTure

  NAKED BROWSER PRO i dlugo dlugo nic.

 • Si3wc4

  Jak dla mnie to tylko BRAVE. Przeglądarka Samsunga rzeczywiście jest szybka i przyjemna w użyciu ale jak dla mnie nie blokuje wszystkich reklam. Brave jest pod tym względem prawie idealny. Chrome jest za ciężki choć i tak jest już dużo lepiej niż kiedyś. Firefox focus to ciekawy pomysł na zachowanie prywatności (przynajmniej teoretycznie) a lightning nie używałem więc się nie wypowiem.
  Dziękuję za uwagę.

 • Nysdroid

  Only Chrome, btw. przeczytałem fanów prostaty.

  • gumis

   Chyba do odinstalowania w pierwszej kolejności 😛

 • Adrian Celej

  Zostaję przy FF. Używam tej przeglądarki od zawsze, do dziś sprawdza się świetnie, synchronizacja robi robotę.

 • Konrad Ochab

  Yandex Browser

 • Kuba S

  Firefox wygrywa bo instaluje ublock <3

 • Kubau2

  To ja dorzucę „via” bardzo fajna Przeglądarka, mało waży.

 • Brak w tym zestawieniu Opery uważam za zwykła niekompetencję „autora” 🙂

  • Michał Derej

   Chciałem ją dodać, ale jest to lista subiektywna. Jeśli kwestionujesz moje kompetencje po braku TWOJEJ ulubionej przeglądarki, to prawda jest taka, że nie coś jest nie tak 😉

   • tolak

    Tytuł artykułu mówi o najlepszych i najszybszych, a nie ulubionych. 🙂

    • Michał Derej

     Nie jestem w stanie zdefiniować wszystkich przeglądarek, do których pasuje ten zwrot 😉

     • Z tego co mi wiadomo to opera istniała na lata milowe przed murzynami, urodzinami autora oraz powstaniem wszystkich wymienionych przeglądarek. Brak opery w zestawienie to kpina 🙂
      Tym bardziej że opera od lat wspiera blodakę reklam, jako pierwsza kompresowała treść stron i używam jej od czasów s60v3 😉

   • stark2991

    ekhem…
    „Dorzucilibyście coś do tego spisu? Dajcie znać w komentarzach!”

    • Michał Derej

     W takim razie niech po prostu powie, że chce coś dodać, a nie od razu pisze o moich „kompetencjach”.

     • Wybacz jeśli poczułeś się urażony… Ale pisanie o przeglądarkach nie zaczynając od opery… Toż to kamień milowy mobilnego internetu a i komputerowego również.

     • Michał Derej

      Planuję dodać również drugą odsłonę – „Najlepsze aplikacje do przeglądania internetu od Was” i tam na pewno uwzględnię Operę.

   • arek marek

    Czy w Samsung internet można przenieść pasek adresu na dół?

   • gumis

    Wybacz, ale skoro jakis Brave się tu znalazł ( o którym 90% ludzi w tym kraju nie słyszało) a brakło opery, której używa sporo ludzi, to taka listę o kant du.y rozbić!
    OPERA TO NUMER JEDEN!

  • stark2991

   Zwłaszcza że to chyba jedyna bardziej znana przeglądarka z pełnoprawnym zawijaniem stron, co jest mega, mega przydatne na wszelkiego rodzaju starych forach z widokiem desktopowym, oraz wszędzie tam, gdzie wolimy więcej tekstu na ekranie kosztem rozmiaru czcionki

   • gumis

    Świete słowa! Sam uzywam od czasów zamierzchłych

 • VikingsAreComing

  Ta z MIUI najlepsza 😀

 • Cubao

  Habit browser, Firefox focus, Opera mini 7

 • Tomasov

  A ja używam safari 🙂

  • Michał Derej

   Ja nawet jakbym chciał to bym nie mógł :/

  • Piotr Kaczmarek

   Chwalisz się czy się zalisz… Rownie dobrze mógłbyś napisać: „noszę obcisłe spodnie i lubię chłopców”

   • VikingsAreComing

    Żal to ciebie chłopie. Co ma przeglądarka do spodni i upodobań xD

    • Piotr Kaczmarek

     Bo czytanie ze zrozumieniem to dziś wyjątkowo trudna sztuka. Artykuł jest o przeglądarkach na Androida. A Ty co obrońca teczowej krainy?

     • VikingsAreComing

      Po prostu powaliła mnie Twoja wypowiedź, dalej nie wiem co ma jedno do drugiego i dalej nie raczyłeś wytłumaczyć. To jakaś tęczowa kraina istnieje? Jeśli tak sądzisz to radzę udać się do lekarza xD

     • Piotr Kaczmarek

      Widzisz, widać Twój iloraz inteligencji jest zbyt niski. Ale nie ma problemu wytłumaczę Ci dziecko, żebyś zrozumiał. Artykuł jest o przeglądarkach dla Androida. Kolega napisał, że ma Safari, które występuje tylko na urządzeniach Apple, a one nadają się tylko dla kobiet i homo. Żaden prawdziwy facet nie weźmie telefonu z tym logiem do ręki. To jak jeździć różowym autem. Proszę.

     • VikingsAreComing

      Nie, miałeś wytłumaczyć dlaczego Safari jest dla homo, albo ludzi w rurkach. Argument „prawdziwy facet nie weźmie tego do ręki” odpada, bo to nie jest logiczny argument xD To, że artykuł jest o przeglądarkach na androida to ja wiem, komentarz o safari spoko, to tylko komentarz. No ale widzę prawilni wojownicy androida nie mogą tego puścić płazem. No i oczywiście kompleks „prawdziwego” mężczyzny. Przykro, że musisz swoją męskość udowadniać telefonem, lub przeglądarką z której korzystasz.
      Android – otwarty system dla ludzi o zamkniętych umysłach xD

     • Piotr Kaczmarek

      A Ty nadal nic nie rozumiesz. Widać taki urok osób które posiadają iPhona. Co wnosi komentarz, że on ma Safari jak artykuł jest zupełnie o czymś innym. Twoja wypowiedź utwierdza tylko w przekonaniu, że osoby używające tego sprzętu maja ograniczone rozumowanie. Muszą dostać produkt out of box i nic innego ich nie interesuje. Nie jestem wojownikiem androida a przeciwnikiem urządzeń, które wyłączają u ludzi myślenie.

     • VikingsAreComing

      No to żeś nie trafił, bo nigdy nie miałem nic od apple, za drogie bajery. Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z produktem out of box, ale jeśli o to, że sprzęt działający od razu po wyjęciu z pudełka… no to całkiem logiczne jest nie? Chyba tylko maniacy lubią po wyjęciu kombinować, żeby telefon działa jak trzeba, tak niestety miałem z Mi4. Po Twoich komentarzach można co innego wywnioskować.

     • gumis

      Mylisz pojęcia. Powinieneś napisać ” żaden biedny facet…” Ale to trzeba czepic sie roboty a nie na mamusię liczyć całe życie!

 • Świetne zestawienie! Ja polecam od siebie Samsung Internet 🙂

  • VikingsAreComing

   No nie powiem jest spoko, na pewno lepsza od Chrome i Firefoxa, przynajmniej dla mnie.

 • Rincewind

  Warto dodać, że mobilny Firefox obsługuje wtyczki z wersji stacjonarnej.

 • Mono25

  Ja dorzucam puffin. Flash player do uruchamiania niektórych gier przeglądarkowych i możliwość dodania witualnego touchpada. Poza tym używam chromex