ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Przegląd najlepszych i najszybszych przeglądarek internetowych na Androida

Autor: Michał Derej Kategoria: Aplikacje

Możliwość przeglądania sieci Internet to jedna z głównych funkcji każdego smartfona, jaki pojawia się na rynku. Wielu użytkowników do tego celu wykorzystuje preinstalowane na urządzeniu aplikacje, ale w większości przypadków nie warto tak robić – bezpłatne alternatywy, które znaleźć można w sklepie Google Play, są często dużo lepsze i szybsze niż programy instalowane przez producenta. W tym przeglądzie przedstawię wam kilka najlepszych przeglądarek internetowych na Androida, które aktualnie można pobrać na swój telefon. Gwarantuję wam – nie pożałujecie!

Samsung Internet

Jest to absolutnie jedna z najlepszych przeglądarek, z jakich możecie teraz skorzystać, o czym dokładniej pisał już wcześniej Adam na łamach naszego portalu. Samsung Internet działa naprawdę szybko i dodatkowo oferuje wiele świetnych funkcji – warto wspomnieć, chociażby o rozszerzeniach, które można doinstalować za pośrednictwem sklepu Galaxy Apps. Pozwalają one na m.in. blokowanie reklam wyświetlanych na stronach internetowych, co nie jest usługą domyślnie spotykaną w większości przeglądarek. Na plus tej aplikacji można zaliczyć również przejrzysty interfejs oraz integrację z usługą Samsung Pass, która pozwala na zapisywanie loginów i haseł w bezpiecznym miejscu, a następnie automatyczne uzupełnianie pól logowania przy pomocy odcisku palca. Według mnie jest to najlepsza przeglądarka, z jakiej można aktualnie korzystać na swoim telefonie.

Wymagania: Android 5.0+

Polecam dla: osób, które lubią nowe funkcje, nowoczesny interfejs.

Pobierz przeglądarkę Samsung klikając tutaj!

Brave

Brave to bardzo ciekawa przeglądarka stworzona przez CEO firmy Mozilla. Aplikacja ta bazowana jest na Chromium. Swoim użytkownikom oferuje ona głównie świetną prędkość działania oraz wtyczkę, która blokuje reklamy i skrypty śledzące. Dodatkowo na ekranie startowym, Brave chwali się ilością zablokowanych reklam i skryptów śledzących oraz pozwala nam zobaczyć, ile czasu zaoszczędziliśmy przez te działania. Poza tym oferuje niemalże identyczne funkcje co Chrome na Androida z wyjątkiem synchronizacji z innymi urządzeniami. Jeżeli szukacie szybkiej przeglądarki i nie chcecie odzwyczajać się od rozwiązania Google, to Brave może być strzałem w dziesiątkę.

Wymagania: Android 4.1+

Polecam dla: osób nielubiących reklam, fanów szybko działających aplikacji.

Pobierz przeglądarkę Brave klikając tutaj!

Firefox

Bardzo popularna przeglądarka znana głównie z komputerów PC, tworzona przez organizację Mozilla. Oferuje ona oczywiście swój Androidowy odpowiednik, który do dziś pobrano ponad 100 milionów razy. Jedną z głównych zalet mobilnego Firefoxa jest możliwość synchronizacji ze wszystkimi połączonymi urządzeniami, podobnie jak ma to miejsce w Chromie. Przeglądarka sama w sobie działa szybko, ale niestety wymienione przeze mnie aplikacje konkurencyjne potrafią załadować strony internetowe dużo szybciej. Dodatkowym minusem Firefoxa jest bardzo dziwna fizyka przewijania stron, która jest zupełnie inna niż ta, znana z reszty aplikacji. Fani tej przeglądarki powinni być zadowoleni, bo oferuje ona naprawdę dużo zaawansowanych funkcji, lecz nie jest ona idealna. Mimo tego warto dać jej szansę.

Wymagania: Android 4.0.3+

Polecam dla: fanów Firefoxa i synchronizacji.

Pobierz przeglądarkę Firefox klikając tutaj!

Lightning Web Browser

Kolejna propozycja to naprawdę prosta przeglądarka, której głównym założeniem jest jak największy komfort działania w kwestii szybkości. Silnik Lightning bazowany jest na Chromium, lecz z aplikacji wycięte zostały wszystkie niepotrzebne udziwnienia i nieprzydatne opcje – dzięki temu waży ona zaledwie 5 MB. Niestety sporym minusem przeglądarki jest dość mocno przestarzały wygląd, który początkowo dość mocno odstrasza potencjalnych użytkowników. Niestety darmowa wersja nie oferuje wszystkich fajnych funkcji, które znaleźć można w Lightning Web Browser – brakuje m.in. nielimitowanych zakładek (bezpłatna wersja pozwala na otwarcie maksymalnie 10) oraz funkcji blokowania reklam.

Wymagania: Android 4.0+

Polecam dla: osób ze starszymi urządzeniami, fanów prostoty.

Pobierz przeglądarkę Lightning klikając tutaj!

Chrome

Przeglądarka, z której korzysta znakomita większość użytkowników Androida. Mówią o tym nawet same statystyki – aplikacja ta pobrana została ponad miliard razy. Na najnowszych urządzeniach działa ona naprawdę szybko, lecz niestety może mieć problem z nieco starszymi modelami, ponieważ jej silnik jest dość wymagający. Poza tym bezproblemowo radzi sobie ze wszystkimi powierzanymi jej zadaniami. Świetną funkcją przeglądarki Chrome jest synchronizacja zapisanych haseł, historii i zakładek pomiędzy wszystkimi urządzeniami – naprawdę pomaga to podczas pracy! Dodatkowo pozwala ona zaoszczędzić sporo transferu, ponieważ ma możliwość kompresowania stron internetowych przez serwery Google’a przed załadowaniem ich na urządzeniu użytkownika.

Wymagania: Android 4.1+

Polecam dla: osób lubiących nowe funkcje, fanów synchronizacji.

Pobierz przeglądarkę Chrome klikając tutaj!

Dorzucilibyście coś do tego spisu? Dajcie znać w komentarzach!

Google Play i logo Google Play są znakami towarowymi firmy Google Inc.

Sprawdź najnowsze wpisy