ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Oto Google Search Lite – kolejna lekka aplikacja od Google

Autor: Adrian Celej Kategoria: Aplikacje

Aplikacja wyszukiwarki Google jest znana nie tylko z ogromu możliwości, ale też z… ogromnych wymagań. Program pożera zasoby w gigantycznym stopniu, a na dodatek jest on wymagany przy wielu usługach tego giganta. Właśnie pojawiło się rozwiązanie w postaci aplikacji Search Lite.

Co wiemy?

Aplikacja jest obecnie testowana w Indonezji. Co ciekawe, użytkownicy byli zachęcani do testów za pomocą reklamy na Facebooku. Program świetnie komponuje się z założeniami projektu Android Go – jest lekki, paczka apk zajmuje raptem 3,5 MB. Do tak małego pakietu udało się przenieść najważniejsze funkcje, takie jak wyszukiwarka, pogoda, tłumacz i agregator newsów. Aplikacji nie znajdziecie w Sklepie Play, aktualnie jedynym jej źródłem jest serwis APK Mirror.

Jak to działa?

Skoro aplikacja jest lekka, to postanowiłem sprawdzić ją w ekstremalnych warunkach. Na pierwszy ogień poszła Xperia X10 mini pro. Niestety, wyszukiwarka wymaga Androida 4.2, najnowszy dostępny port dla tego urządzenia to wersja 4.1. Skorzystałem ze starego HTC HD2 i udało się. Niestety, pierwsze uruchomienie zakończyło się restartem całego telefonu. Przy drugiej próbie aplikacja wystartowała i działała… tak jak cały system w tym wiekowym urządzeniu, czyli słabo. Wyszukiwarka nie chciała łączyć się z usługami, za każdym razem wyrzucany był błąd. Problemy prawdopodobnie są związane z niedopracowaniem aplikacji, jest to bardzo wczesna wersja. Mimo wszystko programistom Google należą się słowa uznania, standardowy klient usługi w tym telefonie nie nadaje się do użytku ze względu na zasobożerność, tutaj ten problem spada na dalszy plan.

Sprawdź najnowsze wpisy