Google testuje ustawienia szybkości odtwarzania filmów na YouTubie

mm Łukasz Pająk Aplikacje 2017-08-05

YouTube tak naprawdę nie ma żadnej konkurencji. Jeśli chcemy oglądać różnorakie produkcje wideo w Internecie to decydujemy się właśnie na platformę wykupioną przez Google ponad dekadę temu. Serwis obecnie zarządza ekonomistka z polskimi korzeniami i wciąż się rozwija. W dobie wciąż rosnącej popularności urządzeń mobilnych i aktywności wykonywanych właśnie z ich pomocą, to mobilne wydanie YouTube’a powinno stanowić najważniejszą platformę do rozwoju. W końcu dzisiaj komputery osobistej coraz rzadziej służą do przeglądania Internetu.

Mimo wszystko wciąż nowości na różnych serwisach trafiają najpierw na pełnowymiarowe wydania. Tak wygląda sytuacja w przypadku YouTube’a, Twitcha i wielu innych serwisów. Wyjątkiem jest Facebook, który już dawno zauważył, że to mobilni użytkownicy są najważniejsi i dopiero teraz wprowadza funkcje znane z aplikacji. Jednak wróćmy do Google. Oglądanie filmów w tym serwisie nie wiąże się z różnymi problemami związanymi z braku przeróżnych funkcji. Jednak pod tym względem mobilny program jest zdecydowanie uboższy w stosunku do swojego pełnowymiarowego odpowiednika. Brakuje między innymi możliwości sterowania szybkością filmów. Osobiście nie korzystam zbyt często z tej funkcji, ale patrząc na reakcję wielu Internatuów to można stwierdzić, że jest ona naprawdę niezbędna.

Wszystko wskazuje na to, że Google rozpoczęło testy ustawienia szybkości odtwarzania filmów na YouTubie. Teraz równolegle z rozdzielczością, możliwością zgłoszenia nagrania czy też po prostu pomocą będziemy można wybrać prędkość „przeskakiwania klatek” w następujących zakresach: 0,25x, 0,5x, 075x, 1x, 1,5x i 2x. Sposób wykorzystania? Znalezienie szczegółu w zwolnionym tempie czy też szybsze przedstawianie nudnych informacji. Jedynie sposób wywoływania tego ustawienia mógłby być lepiej dostępny – choćby z poziomu już samego interfejsu z podstawowymi przełącznikami. Jednak pamiętajmy, że to wciąż jedynie testy i równie dobrze powyższa zmiana może nie pojawić się u wszystkich.

Oczywiście w związku z tym, że Google dopiero sprawdza działanie ustawienia szybkości odtwarzania filmów to nie wszyscy mają dostęp do tej funkcji. Jeśli jesteście „wybrańcami” to podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach. Pozostali muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż – tradycyjnie dla amerykańskich usług i aplikacji – wszystko jest uzależnione od ustawień serwerowych. Od strony użytkownika niewiele można zrobić, aby wymusić pojawienie się nowego przełącznika. Mimo wszystko, powyższe zrzuty ekranu pochodzą z Pixela, na którym był zainstalowany YouTube w wersji oznaczonej numerem 12.29.57. Stąd od razu dodatkowe pytanie dla użytkowników, którzy otrzymali powyższą funkcję – podzielcie się również informacją o urządzeniu i wydaniu aplikacji.

Kiedy wszyscy otrzymają dostęp do ustawień szybkości odtwarzania filmów? Czas pokaże, aczkolwiek patrząc, że już losowe osoby otrzymują możliwość testowania tej funkcji to równie dobrze kolejna większa aktualizacja może oznaczać usunięcie blokady dla wszystkich.

źródło 9t05Google • TomoS

  YouTube ciągle się psuje. Od niedawna działało oglądanie filmów w 1080p60 a teraz juz można tylko w max 720p60.

  • maxiges

   To nie yt tylko albo wina twojego sprzetu albo film nie był nagrany w odpowiednich kodekach by yt mógł wstawić go w takiej formie

   • TomoS

    Mam Xiaomi Redmi Note 4X i wczesniej działało 1080p60 w każdym filmie ktory to obsługiwał. Każdy ma z tym problem jak poczytasz opinie w GP

    • Arsen0

     Ja mam Redmi Note 2 Prime i mam 1080p60 w każdym filmie gdzie jest ono dostępne.

  • stark2991

   Szkoda transferu na 1080p jak zazwyczaj nie ma różnicy w obrazie.

   • Łukasz Pająk

    Ja wykorzystuję 1080p głównie ze względu na dźwięk. Być może to tylko moje odczucia, ale na słuchawkach słyszę różnicę.

    • stark2991

     Nie testowałem tego nigdy ale między 720p a 1080p nie powinno być jakiejś znaczącej różnicy

     • TomoS

      Może aż takiej różnicy na telefonie nie widać między 720p a 1080p ale jeśli przełączymy na 60 klatek to już jest różnica i to spora w płynności obrazu.

     • stark2991

      Co do tego nie ma żadnych wątpliwości 🙂

 • stark2991

  No w końcu 🙂 Wbrew pozorom to bardzo przydatna opcja jeśli oglądamy filmik gdzie ktoś o czymś gada, i to wolno gada. Tylko to 1.25x czasem jest lekko za szybkie, ale widocznie nie można mieć wszystkiego 🙂 W MXPlayerze można regulować co 5% i ciężko czasem wyczuć że filmy oglądane na 110-115% są faktycznie szybsze niż powinny, a trochę czasu zaoszczędza 😉

 • cherrz

  A gdzie podgląd obrazu na miniaturce przy przewijaniu? Miało już dawno być.

  • Łukasz Pająk

   Rozumiem, że masz na myśli swego rodzaju gifa przy tytułach? W pełnowymiarowym YouTubie dopiero od niedawna to jest, więc aplikacja z pewnością jeszcze poczeka.

   • cherrz

    Nie, jak na przykład oglądasz filmik i chcesz przewinąć na 10 minutę to widzisz w miniaturce pogląd obrazu z tej 10 minuty. Jest to na kompach i na iOS.

    • Łukasz Pająk

     Ah, w ten deseń.