ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

App Inventor – zbuduj swój pierwszy program

Autor: Kamil Starski Kategoria: Aplikacje
app_inventor_logo_copy

App Inventor for Android BETA to nowa aplikacja Google służąca do tworzenia programów na platformę Android w dość niekonwencjonalny sposób. Jest to w zasadzie narzędzie kierowane do osób niemających doświadczenia w programowaniu, wolących zbudować program z klocków niż pisać kod.
Takie rozwiązanie ma oczywiście swoje ograniczenia, ale wg. zapewnień producenta bez problemu nadaje się do stworzenia prostych gier czy programów.

Budowa interfejsu

Wygląd naszej aplikacji projektujemy w edytorze WYSIWYG wybierając elementy z dostępnej palety i ustawiając parametry. Takie rozwiązanie nie jest jeszcze niczym rewolucyjnym, edytory do tworzenia graficznych interfejsów wyglądają zwykle podobnie.

app_inventor_screen1


Budowa kodu programu


Nie wiem czy „budowa kodu” jest to dobrze dobrane słowo, ponieważ korzystając z App Inventor nie piszemy zwykłego kodu programu. Całość budujemy z klocków przypominających puzzle. Na pierwszy rzut oka wygląda to dość śmiesznie, ale po przeczytaniu opisów klocków wszystko się wyjaśnia. Bardzo łatwo odczytać takie klocki i każdy nawet początkujący programista po chwili widzi tradycyjny kod takiego bloku.

app_inventor_screen2


Na stronie App Inventor znajdziemy podstawowe informacje oraz bardziej szczegółowe opisy i tutoriale. Jest to bardzo dobra baza wiedzy, aby rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem aplikacji na Androida budując je z klocków.
Jedną z przykładowych aplikacji jest gra w stylu WhackAMole, w której zdobywamy punkty po kliknięciu palcem w wyskakującego krecika. Tutorial opisuje poszczególne etapy tworzenia aplikacji i pozwala zapoznać się z mechanizmami edytora.
Tak wygląda gotowy program gry WhackAMole:

app_inventor_whackamole


Na koniec zapraszam na obejrzenie krótkiego filmu pt. „App Inventor in Action”:

Sprawdź najnowsze wpisy