Autor Transportoida wygrał z krakowskim MPK

Cezary Zapała Aplikacje 2012-09-20

Tym razem news pośrednio związany z platformą Android. Tomasz Zieliński, autor znanego i lubianego programu Transportoid od paru miesięcy miał problem z uzyskaniem dostępu do rozkładu jazdy i danych geograficznych słupków przystankowych od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Informacje te są niezbędne do uwzględnienia aplikacji kursów odbiegających od standardowej trasy (np. wyjątkowe zakończenie kursu wcześniej). Autor po otrzymaniu odmowy od krakowskiego MPK postanowił sprzeciwić się jej (zwłaszcza, że konkurencyjna aplikacja takie dane otrzymała) i złożył w maju do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę.

Sąd we wtorek uznał ją za zasadną. Wyrok zobowiązuje MPK do podjęcia czynności w sprawie wniosku o ponowne wykorzystanie informacji publicznej. WSA stwierdził również, że zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej ewentualna odmowa udostępnienia takich danych musi mieć formę decyzji (MPK na pierwszą prośbę Tomasza Zielińskiego w ogóle nie zareagowało). Niestety wygrana w tej sprawie nie oznacza, że autor otrzyma niezbędne informacje. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Krakowie musi teraz w przypadku odmowy po prostu odpowiednio ją uzasadnić. Jeżeli chcecie zapoznać się z szczegółowymi informacji na ten temat, wystarczy wejść na blog Zielińskiego, na którym opublikował on korespondencję z MPK, a niedługo ma upublicznić pełną treść uzasadnienia decyzji sądu.

Źródło: Transportoid.comMedia Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.

 • mks

  na przystankach mpk w krakowie jest qr code odsyłający do ‚jak dojądę’ więc się tak nie sapcie o transportoida(chociaz ja wlasnie jego uzywalem ;]) i nie dziwcie jak dostanie informacje odmowną

 • Gut

  Dziwne ale konkurencji udostępnili dane. Może jakaś nie pisana umowa była z tamtą firmą?? A tak czy siak to strzał w stopę. Im więcej aplikacji będzie z krakowskim MPK to i tak dla ich dobra.

 • Zaqq

  Czy rozkłady PKP też są informacją publiczną? Rozwiązałoby to problem aplikacji Rozkład PKP pana Krzysztofa Tyszeckiego pozwanego przez PKP (zakazali mu rozwijania aplikacji).

 • pietrf

  dajcie spokój urzędnikom, nie dość że muszą chodzić do pracy to jeszcze odpisywać na „głupie” listy „klientów” dotyczące jakichś głupich programów komputerowych które nikomu nie są potrzebne ……….

 • mandor

  Jakoś wcale mnie to nie dziwi. Parę lat temu byłem autorem podobnej aplikacji na PocketPC i zwróciłem się do Warszawskiego ZTM o pomoc w uzyskaniu dotacji celowej z Unii Europejskiej. Jeden z użytkowników napisał do mnie, że jest szansa na taką dotację o ile mnie ZTM poprze, nic ich to nie kosztowało. Dostałem taką odpowiedź, że mi w pięty poszło, nie dość, że odmowną, to jeszcze z pogróżkami i błędami. Osoba, która drukowała ten list nie zauważyła nawet, że coś jej zjadło kawałek akapitu od połowy zdania. Dlatego zagrania urzędników zupełnie mnie nie dziwią. Im nie zależy na tym żeby ludzie mogli korzystać z wygodnej aplikacji, dobrze że nie odpowiedzieli procesem.

 • Watu

  w tym kraju nic nie bd ok.. 🙁
  a wg mnie Transportoid jest liderem na Androida i WP7 😉

 • SADKOWSKI.ORG

  Zróbcie coś aby nasz kraj był lepszy.. zwolnijcie osobę odpowiedzialną za to pod zarzutem przyjęcia łapówki.

  • Trolololo

   Łapówki??
   Rozumiem że chcesz wkopać niewinnego w łapówkarstwo? To słabo dążysz żeby ten kraj „był lepszy”…
   -.-

   • SADKOWSKI.ORG

    [quote name=”Trolololo”]Łapówki??
    Rozumiem że chcesz wkopać niewinnego w łapówkarstwo? To słabo dążysz żeby ten kraj „był lepszy”…
    -.-[/quote]

    Nie wkopię Cię.. nie martw się. Ale gdyby nie cała post-socjalistyczna biurokracja każdemu żyło by się lepiej. A tak amerykańskie firmy omijają polskę i inwestują w polaków, którzy zakładają firmę w USA na prostych zasadach i prawie i finansach

    • Rofl

     W Polaków nie inwestuje nikt nigdzie. To co Ci wmawiają w gimnazjum to kłamstwo.

 • alien

  Zamiast pomagać w rozwoju aplikacji tylko problemy robią. Prawdopodobnie odrzucą podanie i coś wymyślą jako uzasadnienie, żeby na złość zrobić za złożenie skargi.

  • mad

   W krakowskim MPK pracują kretyni.

   • bartolinio

    dokładnie, przez takich debili w naszym „cudnym” kraju ubija się fajne pomysły/akcje/przedsięwzięcia…x