Tym razem news pośrednio związany z platformą Android. Tomasz Zieliński, autor znanego i lubianego programu Transportoid od paru miesięcy miał problem z uzyskaniem dostępu do rozkładu jazdy i danych geograficznych słupków przystankowych od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Informacje te są niezbędne do uwzględnienia aplikacji kursów odbiegających od standardowej trasy (np. wyjątkowe zakończenie kursu wcześniej). Autor po otrzymaniu odmowy od krakowskiego MPK postanowił sprzeciwić się jej (zwłaszcza, że konkurencyjna aplikacja takie dane otrzymała) i złożył w maju do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę.

Sąd we wtorek uznał ją za zasadną. Wyrok zobowiązuje MPK do podjęcia czynności w sprawie wniosku o ponowne wykorzystanie informacji publicznej. WSA stwierdził również, że zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej ewentualna odmowa udostępnienia takich danych musi mieć formę decyzji (MPK na pierwszą prośbę Tomasza Zielińskiego w ogóle nie zareagowało). Niestety wygrana w tej sprawie nie oznacza, że autor otrzyma niezbędne informacje. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Krakowie musi teraz w przypadku odmowy po prostu odpowiednio ją uzasadnić. Jeżeli chcecie zapoznać się z szczegółowymi informacji na ten temat, wystarczy wejść na blog Zielińskiego, na którym opublikował on korespondencję z MPK, a niedługo ma upublicznić pełną treść uzasadnienia decyzji sądu.

Źródło: Transportoid.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Cezary Zapała

W redakcji pracowałem od stycznia 2012 do maja 2013 roku. Wcześniej zaś pisałem do e-zinu ActionMag Komputery. Aktualnie jestem właścicielem agencji kreatywnej Media Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.