Witam serdecznie w kolejnej edycji Weekendowej Porcji Gier i Aplikacji. Tym razem wydanie zostało opublikowane już pod sam koniec weekendu z powodu ogromnego nawału pracy, jaki miałem do nadrobienia i niezbyt sprzyjającej temperatury do wykonywania zleconych zadań. Wracam również do standardowej liczby zaprezentowanych gier i aplikacji, dlatego też w tym tygodniu macie okazję zapoznać się 5 programami i 5 grami dostępnymi w Google Play. Mam nadzieję, że pozycje wybrane przeze mnie przypadną Wam do gustu. W tym miejscu chciałbym również przywitać się z Czytelnikami, ponieważ od tego wydania ja i Grzegorz Kaczmarek będziemy na zmianę przygotowywać, co tydzień WPGiA (mam również nadzieję, że przerwy jakie miały miejsce ostatnio w przygotowywaniu WPGiA odejdą w niepamięć i od tego wydania co tydzień będziecie mieli okazję zapoznać się z kolejnymi propozycjami gier i programów). Pragniemy również podziękować Robertowi Stolarczykowi za opracowywanie Weekendowej Porcji Gier i Aplikacji przez ostatnie miesiące. Mamy nadzieję, że nasze propozycje będą się Wam równie bardzo podobać. Życzę miłej lektury!


WinZip (darmowa)

WinZip to jedna z najpopularniejszych aplikacji na komputery stacjonarne. Swoją historią sięga lat 90-tych, kiedy to została opublikowana pierwsza wersja tego programu. Teraz producent zdecydował się na wydanie jej mobilnego odpowiednika przeznaczonego na systemy z Androidem. WinZip nie stracił nic ze swojej funkcjonalności. Za jego pomocą możemy wypakować i skompresować pliki (również te chronione). Aplikacja przyda się również osobom, które szukają również dobrego menadżera plików, ponieważ program pozwala na podstawowe czynności związane z zarządzaniem plików, tj. przenoszenie, kopiowanie, wklejanie, wycinanie i zmianę nazw plików. Oczywiście bez problemu uruchomimy również popularne formaty takie jak .jpg, .rtf, .txt, .xsl czy .java. Dość dużym minusem może być dla niektórych brak obsługi archiwów w formacie .rar, jednak nie powinno to nikogo dziwić, bo format ten nie jest obsługiwany również w desktopowej wersji aplikacji. WinZip dla Androida będzie na pewno sporą konkurencją dla AndroZip, jednak nie zachwyci osób, które korzystają choćby z Solid Explorer.

+


VLC Player (darmowa)

Po wielu miesiącach wyczekiwania do Google Play trafiła w końcu mobilna edycja VLC Player-a. Ten niezwykle popularny odtwarzacz plików wideo na komputery osobiste może cieszyć również każdego użytkownika smartfona z Androidem. Co prawda obecna w sklepie wersja ma status bety i twórcy żartobliwie zaznaczają, że może ona „zabić twego kota, zniszczyć dom, a nawet rozpocząć apokalipsę majów”, ale na szczęście w trakcie używania programu nic takiego się nie stało ;-). Aplikacja umożliwia odtwarzanie plików wideo i audio, a także ich wygodne przeglądanie. W trakcie testów zdarzyło się, że pojawiały się drobne problemy z wczytywaniem biblioteki z multimediami, jednak wystarczyło uruchomić ponownie program by wszystko działało poprawnie. Podobnie jak komputerowa wersja, aplikacja wspiera wiele różnych rodzajów formatów wideo bez konieczności instalowania dodatkowych wtyczek. Program potrafi odczytywać napisy, ale niestety problemy pojawiają się z wyświetlaniem polskich znaków diakrytycznych. Aplikacja jak na razie współpracuje wyłącznie ze smartfonami bazującymi na ARMv7. Jest to ciekawa propozycja dla wszystkich maniaków filmów i seriali i kolejny konkurent dla popularnego MX Player-a. Mam nadzieję, że wersja stabilna będzie pozbawiona drobnych błędów przedstawionych wyżej.


69 Tour de Pologne (darmowa)

Tour de Pologne to zawody kolarskie, które co roku odbywają się w naszym kraju. Jest to chyba największa impreza sportowa organizowana w Polsce. W tym roku firma Langteam postanowiła wydać na czas trwania wydarzenia oficjalną aplikację na smartfony z Androidem. Program przybliża nam m.in. historię wyścigu a także cyklu UCI World Tour, za jego pośrednictwem kibice mają dostęp do aktualności, dzięki specjalnym powiadomieniom mogą dowiedzieć się na bieżąco jak wygląda sytuacja na trasie poszczególnych etapów oraz wszelkich zmianach w klasyfikacji. 69 Tour de Pologne posiada również bogatą galerię zdjęć i plików wideo prezentujących najciekawsze wydarzenia i wywiady. Dodatkowo osoby znajdujące w miastach, w których odbywają się zawodu, dzięki funkcji gelokalizacji mogą sprawdzić, jakie atrakcje turystyczne czekają na kibiców na trasie tegorocznego Touru. Wszystkimi informacjami użytkownicy w bezpośredni sposób mogą dzielić się ze znajomymi za pomocą Facebooka i Twittera. Aplikacja jest zatem niezwykle rozbudowana. Dla wszystkich osób, którzy kochają rowery i chcą śledzić na bieżąco wiadomości z tej imprezy jest to pozycja obowiązkowa. Atutem jest też przejrzystość aplikacji, a także dostępność wersji angielskiej dla obcokrajowców.


Popup Browser (darmowa)

W trakcie konferencji Samsunga w Londynie, która miała miejsce w maju bieżącego roku koreański producent chwalił się, że jego najnowszy smartfon umożliwia oglądanie filmów w pomniejszonym okienku, podczas korzystania z innych funkcji systemu. Teraz możemy również w podobnym trybie przeglądać strony www. Wystarczy zainstalować Popup Browser, którego główną zaletą jest właśnie wyżej przedstawiona funkcja. Okno programu możemy dowolnie zmniejszać czy powiększać i przemieszać na pulpicie. Aplikację możemy zminimalizować i wywołać w trakcie korzystania z innego programu (co może być przydatne w trakcie pracy na tablecie). Niestety jest to jedyna funkcja jaką oferuje program. Aplikacja prezentuje się dość marnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że nie posiada ona żadnych dodatkowych opcji czy ustawień. Nie umożliwia ona pracy w kartach, brak jest też listy ulubionych. Przeglądarkę na razie trzeba traktować raczej, jako ciekawostkę i być może czekać na jej rozwój. Z czasem może stanie się ciekawym konkurentem dla podobnych aplikacji znajdujących się w Google Play.


Fotodanz (darmowa)

Podobają się Wam ruchome obrazki (często satyryczne), które pojawiają się dość często w takich serwisach jak kwejk.pl, a dawniej na pown.it? Jeśli tak to w tej chwili nic nie stoi na przeszkodzie, abyście również i Wy takie dzieła mogli stworzyć. Aplikacja Fotodanz umożliwia nagrywanie krótkiego materiału (od 3 do 5 sekund), który następnie odpowiednio edytujemy za pomocą bardzo prostego kreatora, w którym to zaznaczamy obszar, który ma być ruchomy. Po edycji aplikacja zapisuje obrazek, który jest ruchomy w miejscu, w którym zaznaczyliśmy, zaś reszta tła pozostaje w bezruchu. W ten sposób możemy w dość prosty sposób stworzyć ciekawy efekt. Po wgraniu zdjęcia mamy również możliwość nałożenia na zdjęcie filtrów, które pomogą nam je urozmaicić. Niestety sam program nie posiada zbyt wielu opcji dodatkowych. Dla jednych może być to zaleta, bo korzystanie z jego jest bardzo proste i intuicyjne. Innych zaś może razić brak takich opcji jak możliwość wyboru, jakości zdjęcia czy czas trwania nagrywania. Osoby, które lubią bawić się grafiką aplikacja przypadnie do gustu. Mam również nadzieję, że autorzy będą ja nadal rozwijać.


Labirynt (darmowa)

Kiedy byłem mały uwielbiają rozwiązywać labirynty, które były dołączane do czasopism czy na etykietach napoi. Osoby, które również uwielbiają przedzierać się przez niezliczone korytarze i doprowadzać zagubioną kropkę do środka labiryntu zapewne polubią również tę grę. Naszym zadaniem jest przemieszczenie żółtego klocka do celu. Aby to uczynić wskazujemy mu drogę palcem. Niestety sterowanie jest trochę niewygodne, zaś sam „główny bohater” porusza się bardzo powoli. Nie powinno to jedna zrazić fanów labiryntów, a biorąc pod uwagę, że aplikacja nic nie kosztuje, a pozwala na dość długą zabawę (odnalezienie wyjścia czasami wymaga dłuższej chwili na zastanowienie się) to można jakoś wybaczyć te niedoskonałości. Grafika gry również nie jest powalająca, ale w tym wypadku nie jest to ani wada, ani zaleta. Może również autorowi uda się z czasem poprawić sterowanie, albo udostępnić kilka różnych możliwości przemieszczania się po labiryncie. Wtedy rozgrywka byłaby wyśmienita.


Chess by Post darmowa | płatna

Kochacie szachy? Potraficie się zatracić w nich bez reszty? Jeżeli tak to Chess by Post to propozycja idealna dla Was! Sam jak byłem jeszcze uczniem początkowych klas w podstawówce zostałem zarażony tą grą i mimo, że teraz mam mniej czasu i chętnych na rozgrywanie kolejnych partii to żywię ogromny sentyment do tej gry. Dlatego z wielką radością dowiedziałem się o obecności Chess by Post. Gra jest wyjątkowa, ponieważ wbrew trendowi nie pozwala na grę z komputerem. Rozgrywka może toczyć się wyłącznie z żywym przeciwnikiem. Zatem grać możemy na jednym smartfonie w dwie osoby, ale i również za pośrednictwem sieci ze znajomymi, którzy również posiadają tę aplikację w pamięci telefonu (tutaj warto wspomnieć, że gra dostępna jest również na Windows Phone i iOS, dzięki czemu liczba chętnych do zabawy powinna wzrosnąć), a także z losowo wybranym graczem podłączonym do sieci. Po rozpoczęciu partii wykonujemy ruchy na zmianę. Czas, który występuje pomiędzy ruchami może być zarówno liczony w sekundach jak i w dniach, ponieważ nie ma określonego limitu, w którym przeciwnik musi wykonać swój ruch. Dlatego w momencie ogromnej rywalizacji, gdzie każde posunięcie jest istotne każda osoba może mieć dużo czasu na zastanowienie się, w wyniku, czego niektóre partie mogą trwać dla niektórych nieskoczenie długo. O nowym ruchu jesteśmy powiadamiani przez aplikację. Ponadto w trakcie gry możemy komunikować się z przeciwnikiem za pomocą wbudowanego czatu (co pozwala na poznanie wielu ciekawych ludzi z całego świata). Gra posiada również rozbudowane statystki i historię gry, w której możemy analizować dokładnie każdy ruch.  Wszystkie osoby zapraszam do zainstalowania aplikacji, a być może będzie możliwość rozegrania kiedyś wspólnej partii.


EuroBall HD (darmowa)

Mimo, że Euro 2012 dobiegło już końca i już tyko stadiony będą przypominać nam o tej imprezie to piłka nożna jest na tyle popularną dyscypliną sportową, że również po tych mistrzostwach wiele osób zapewne dalej będzie oglądało i rozgrywało mecze na boiskach realnych i wirtualnych. Dla osób, które nie potrafią się z piłka rozstać choćby na sekundę zaprezentuję dzisiaj ciekawą propozycję, jaką jest Euro Ball HD. Jest to prosta i intuicyjna gra dla fanów piłki nożnej. Posiada najważniejsze funkcje potrzebne, aby rozegrać mecz: 4 warianty ustawienia zawodników, szeroki wybór drużyn spośród 16 krajów oraz realistyczne dźwięki nadające sportowy klimat. Najmocniejszą stroną aplikacji jest dopracowana grafika w rozdzielczości HD, która naprawdę została starannie przygotowana. Jedna rozgrywka trwa 90 sekund. Gra zainteresuje zarówno dzieci jak i dorosłych. Niestety jest też bardzo wciągająca i sam początkowo chciałem ją tylko przetestować, a wpadłem w jej sidła na trzy godziny. Aplikacja zbiera również pozytywne oceny od innych użytkowników.


Feed Me Oil (darmowa)

Feed Me Oil to ciekawa, a przede wszystkim darmowa konkurencja dla popularnej gry, jaką jest World of Goo. Jeżeli mieliście okazję grać w tą pozycję i przypadły Wam do gustu liczne plansze z niezliczoną ilością łamigłówek i specyficznym klimatem to również prezentowana przeze mnie dzisiaj gra powinna się Wam spodobać. W Feed Me Oil za zadanie mamy nakarmić ropą  gęby stworzeń o dziwnych i zaskakujących kształtach. Nie jest to jednak takie łatwe zadanie, ponieważ by do tego doszło musimy wykazać się sprytem, zręcznością, ale i również logicznym myśleniem. W trakcie zabawy często musimy korzystać z dodatkowych materiałów, za pomocą, których skierujemy w odpowiednim kierunku strumień podziemnego surowca. Początkowo gra może wydawać się prosta, ponieważ producenci podpowiadają nam jak wykorzystać dostępne materiały. Z czasem jednak poziom trudności wzrasta. Na duży plus zasługuje ładna grafika i ciekawe animacje, które cieszą wzrok. Stworki w trakcie poruszania palcem po ekranie przewracają oczy w jego kierunku i wykonują różnego rodzaju miny. Grę mogę z czystym sumieniem polecić każdemu, zwłaszcza, że jest dostępna za darmo.


CrossWorlds: The Flying City (darmowa)

Na koniec bieżącego zestawienia gier i aplikacji zaprezentuję grę przygodową. CrossWorlds: The Flying City to nowa propozycja firmy G5, która ma szansę stać się hitem wśród osób uwielbiających gry przygodowe, ponieważ po uruchomieniu może kojarzyć się z klasykami gatunku takimi jak Broken Sword czy Syberia. W grze wcielamy się w postać Moniki, której ojciec (profesor Dumbdore) wynalazł teleport za pomocą, które przeniósł się do równoległego świata. Naszym zadaniem jest odnaleźć go i przywrócić do rzeczywistości. Gra jest typową przygodówką, w której musimy zbierać poukrywane przedmioty i wykorzystywać je w razie konieczności. W trakcie zabawy będziemy trafiać do różnych lokacji (m.in. do River World, Latającego Miasta  czy do Miasta Robotów). Łącznie twórcy przygotowali 56 różnych miejsc. Ponadto autorzy gry przygotowali dodatkowo (na ten moment) osiem mini zagadek, które są rozlokowane w czterech głównych światach. Niestety w chwili, w której rzeczywiście wciągamy się w opowiadaną historię i chcemy doprowadzić ją do końca musimy uiścić opłatę. Jest to niezwykle irytujące rozwiązanie i lepszą opcją byłaby wyraźna informacja, że jest to wersja ograniczona czasowo. Ponadto gra jest dostępna tylko w języku angielskim, ale większość osób nie powinna mieć problemów ze zrozumieniem tekstu, jaki pojawia się w grze. Dla fanów przygodówek jest to pozycja obowiązkowa, o ile jesteście skłonni zapłacić za nią w trakcie gry.


Podsumowanie

Mam nadzieję, że zaprezentowane propozycje przypadły Wam do gustu. W tym miejscu chciałbym również prosić Was o przesyłanie nam propozycji, które moglibyśmy opisać w Weekendowej Porcji Gier i Aplikacji. Maile możecie wysyłać na adres: [email protected] oraz [email protected], a także publikować na forum pod tym linkiem: http://forum.android.com.pl/f270/propozycje-recenzji-do-wpgia-127603/.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Cezary Zapała

W redakcji pracowałem od stycznia 2012 do maja 2013 roku. Wcześniej zaś pisałem do e-zinu ActionMag Komputery. Aktualnie jestem właścicielem agencji kreatywnej Media Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.