ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Doom, Quake & Wolfenstein na Androida ?

Autor: Filip Stachowicz Kategoria: Aplikacje

Firma ZeniMedia która jest właścicielem iD Software (twórcy Quake’a, Doom’a oraz Wolfensteina) złożyła oficjalną skargę na Google na podstawie złamania amerykańskiej ustawy o prawach do dzieł cyfrowych (DMCA – Digital Millenium Copyright Act). W owej skardze ZeniMedia prezentuje naruszenie swoich praw i prosi o wycofanie produktów tej firmy z Android Market. Naruszające prawa gry to popularne FPSy (First Person Shooter) takie jak: Doom, Quake czy Wolfenstein

Oto informacja jaką otrzymaliśmy od jednego z twórców Doom’a na Androida:
„Niektórzy z Was zauważyli na pewno ze „Doom for Android (FREE)” zniknął z Android Market. ZeniMedia która jest właścicielem iD Software złożyła skargę i poprosiła aby wszystkie jej gry zostały usunięte z powodu naruszenia praw autorskich.

Pomimo tego, że kod źródłowy gier był całkowicie otwarty a aplikacje były oparte na silniku PrBoom, w dalszym ciągu są one niedostępne. Moim błędem było zezwolenie na pobranie Plutonii i plikow TNT, to było coś czego się kompletnie nie spodziewałem: aplikacja nie jest już rozpowszechniana przez Android Market lecz w dalszym ciągu krąży po internecie z którego można go pobrać i zainstalować” L!TH!UM (Android Dev.)

Programista wspomniał, że skontaktował się z firma ZeniMedia, aby dokonać zmian chroniących przed ponowną dystrybucją aplikacji. Wszyscy mogliśmy odegrać ważną rolę w tym, próbowaliśmy nakłonić programistów do stworzenia Quake’a do gry w trybie multiplayer. Android ciągle cierpi na brak dobrych aplikacji 3D a my próbowaliśmy jedynie zaadaptować powszechnie dostępny i otwarty silnik 3D na platformę Android.

Poniżej prezentujemy wyciąg z faxu jaki został wysłany do iD Software. Znajdują się w nim zarówno nazwy zakazanych aplikacji jak i ich wersje oraz nazwy stajni które je wypusciły.
Treść listu prezentuje się następująco:

„Re: Aplikacje DOOM, QUAKE, Wolfenstein w Android Market. Skarga nt naruszenia praw autorskich. W odniesieniu do Waszej polityki praw autorskich, informujemy ze podjęliśmy aktywne działania obejmujące Android Market, którego składniki naruszały własności intelektualne i prawne firmy iD Software oraz ZeniMedia, która jest jej prawnym właścicielem. Aplikacje opisane poniżej są nieautoryzowanymi wersjami lub zawierają własność w.w firm pochodzących z gier Quake, Doom a także Wolfenstein. „

Swoją drogą jest to bardzo interesujące ze adaptacja publicznego kodu źródłowego została w tak ostry sposób powstrzymana, wygląda na to że na znane, dobre i darmowe gry 3D na Androida jeszcze poczekamy. Doom wyglądał mniej wiecej tak:

Sprawdź najnowsze wpisy