eko aplikacje, ekologia, planeta, drzewo

Jak dbać o środowisko? Eko aplikacje pomogą Ci zrozumieć ekologię

Kamil Żółkiewicz Kamil Żółkiewicz Aplikacje

Ekologia z roku na rok staje się coraz ważniejszą kwestią dla lokalnych społeczności oraz całego świata. Tylko racjonalne zarządzanie wytworzonymi dobrami pozwoli poradzić sobie z negatywnymi skutkami wzmożonej konsumpcji. Jest na to wiele sposobów, ale tym przynoszącym najciekawsze efekty jest… samodyscyplina. Nigdy nie wychodzi nic dobrego z tego, że ktoś coś komuś karze. Dlatego najważniejszą sprawą jest wyrobienie w sobie wrażliwości oraz zwykłej odpowiedzialności za swoje czyny. Pomogą Ci w tym eko aplikacje, które sprawią, że będziesz dbać o środowisko zdecydowanie lepiej. 

Carbon Footprint & CO2 Tracker — śledź swój ślad węglowy

Aplikacja jest kalkulatorem śladu węglowego, jak pozostawiasz po sobie. Pierwsze chwile z Carboon Footprint polegają na ustawieniu kilku codziennych zachowań. W tym celu określasz, jaka jest Twoja dieta oraz jak często poruszasz się środkami transportu publicznego. Dzięki temu zobaczysz, jak wypadasz w statystkach względem innych użytkowników aplikacji. Carbon Footprint wyznaczy dla Ciebie cel, którym jest emisja CO2 w kilogramach. Dzięki temu będzie można dokonać neutralizacji śladu węglowego — przykładowo poprzez dofinansowanie na ochronę lasów, sadzenie drzew i inne. Na to wszystko pozwala właśnie aplikacja. 

Pobierz Carbon Footprint & CO2 Tracker for Travel and Food z Google Play!

Zobacz także: Brazylia ukarała Apple za brak ładowarek – ekologia nie do końca jest w cenie

Oroeco — rozbudowana propozycja Carboon Footprint

Na pierwszy rzut oka jest to bliźniaczo podobna aplikacja, co w przypadku Carboon Footprint. Tak samo śledzi Twoje postępowanie i na bieżąco przedstawia efekty Twoich starań. Pokazuje jak obecne zachowanie użytkownika wpływ na ocieplenie klimatu. Co pewien czas otrzymujesz krótkie wskazówki, co możesz robić, aby z tym walczyć. Oroeco jest przykładem dobrze skrojonej eko aplikacji, która jest przykładem narzędzia grywalizacyjnego. Masz możliwość konkurować oraz współpracować z innymi użytkownikami. 

Pobierz Oroeco z Google Play! 

Zobacz także: Plus wspiera startupy związane z ekologią i zarządzaniem dokumentami

Panek, Lime, Blinkee oraz inne — wypożyczaj samochód, kiedy go naprawdę potrzebujesz

Przechadzając się ulicami większych polskich miast, można coraz częściej spotkać wypożyczone samochody. Powodów oczywiście jest kilka. Jednym z nich są właśnie aplikacje oraz przemyślane systemy sprawnego wypożyczania aut bez załatwiania zbędnych formalności. To rozwiązania bardzo wygodne, praktyczne oraz przede wszystkim dobre dla środowiska. W ten sposób jesteś w stanie korzystać z dobrodziejstw transportu wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujesz. Nie musisz martwić się o to, gdzie parkować swój samochód lub gdzie trzymać elektryczną hulajnogę. Takie informacje są kompletnie niepotrzebne. 

Pobierz Lime – Elektryczna hulajnoga z Google Play!

Pobierz blinkee.city – e-pojazdy na minuty z Google Play! 

Pobierz PANEK CarSharing z Google Play!

Zero Waste Goals — żyj w duchu zero waste

Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja promuje życie w duchu idei zero waste, czyli ograniczania ilości wytwarzanych odpadów. Idealny motywator dla osób, które mają z tym problem. Nie znajdziemy tutaj żadnych porad czy artykułów naukowych. Narzędzie działa na zasadzie gry — za każdą wykonaną czynność użytkownik zdobywa punkty (wirtualne rubiny). Dzięki temu może awansować na kolejne poziomy i wykonywać kolejne wyzwania. 

Pobierz Zero Waste Goals z Google Play.

Zobacz także: Akceleracja start-upów, Coca-Cola i ekologia – rozmawiamy z ludźmi, którzy zmieniają świat na lepsze

Eco Life Hacks — kopalnia ekologicznych porad

Chcesz żyć ekologicznie, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Prawdziwe kompendium wiedzy znajdziesz w aplikacji Eco Life Hacks. Zebrano tutaj informacje z 6 kategorii obejmujących jedzenie, dom, wodę, odpady, energię oraz konsumpcję. Znajdziesz tutaj proste, sprawdzone porady „babci”, artykuły informacyjne czy triki DIY. Możesz także włączyć się w rozwój aplikacji, dodając własne sprawdzone sposoby na ekologiczne życie.

Pobierz Eco Life Hacks z Google Play.

Eko aplikacje to całkiem spory temat. Sam temat ekologii jest przedmiotem zainteresowania coraz większego grona osób. To oczywiście służy naszej planecie. Same eko aplikacje są bardzo zróżnicowane i możesz oszukiwać się tego, czego faktycznie potrzebujesz, aby przykładowo sortować jeszcze lepiej śmieci. Aplikacje będą również pomocne dla osób, które przejmują się swoim śladem węglowym i wciąż szukają pomysłu, w jaki sposób można temu zaradzić. Wiele rozwiązań w sklepie Google Play pomoże się z tym uporać i być lepiej przygotowanym.

Zdjęcie główne: Obraz ejaugsburg z Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy