Drony są urządzeniami, które dla jednych mogą kojarzyć się przede wszystkim ze świetną zabawą. Jednak dron może być również używany do profesjonalnych rozwiązań. Aplikacje dla drona pozwolą przygotować się jeszcze lepiej do pierwszego lotu oraz wszystkich kolejnych. Za ich pomocą zaplanujesz także całą trasę. Boisz się o warunki pogodowe? Spokojnie! Te również będziesz w stanie przewidzieć. Pomogą w tym aplikacje dla drona.  

Litchi — sterowanie dronem będzie łatwiejsze

To zewnętrzne rozwiązanie, które pozwala na pilotaż drona. Lichti jest alternatywą dla DJI Go oraz DJI Go4. Aplikacja jest zgodna z poniższymi modelami: 

  • Inspire 1 i 2,
  • Spark, 
  • Mavic, 
  • Mavic 2,
  • Phantom 3,
  • Phantom 4. 

Bardzo często użytkownicy wybierają Lichti wtedy, kiedy aplikacja DJI nie przypada im do gustu. W tej sytuacji pojawia się bardzo dużo głosów mówiących, że Lichti jest zdecydowanie lepszy niż oprogramowanie samego producenta. Jedną z ważniejszych zalet jest rozbudowana funkcjonalność trybu panoramicznego. Do tego dochodzi jeszcze kwestia szerokiego wsparcia dla trybu Wirtualnej Rzeczywistości. Lichti pozwala sterować lotem wykorzystując Waypointy. Aplikacja umożliwia także śledzenie obiektów, co działa bardzo płynnie. 

Pobierz Litchi z Google Play! 

Zobacz także: Raspberry Pi Pico jako serce drona – mała moc to wielkie możliwości

Airmap — planowanie lotu dronem będzie zdecydowanie łatwiejsze

Aplikacja pozwala na autoryzację lotu w strefach zastrzeżonych. Znajdziesz tutaj powiadomienia oraz przepisy, które dotyczą wybranego obszaru. Dzięki temu można na bieżąco śledzić zmiany, ponieważ wszystko jest aktualizowane w czasie bieżącym. Dlatego cały czas masz dostęp do informacji tam, gdzie jest Twój dron. Na tym nie koniec, ponieważ dowiesz się także na temat pogody oraz przeszkód naziemnych. To bardzo istotne wskaźniki. Pozwalają przygotować plan lotu. Jeśli chcesz przygotować dokładną trasę, możesz zdefiniować czas trwania, geometrię trasy oraz wysokości, na jakich znajdzie się Twój dron. Dzięki Airmap będziesz w stanie ocenić widoczność oraz maksymalną prędkość, którą możesz rozwinąć w danych warunkach. Planowanie trasy może odbywać się na komputerze oraz w aplikacji mobilnej. W ten sposób możesz pracować nad swoim lotem przez cały czas. 

Pobierz Airmap z Google Play! 

Zobacz także: Z wiatrówką na drona? DARPA ma o wiele lepsze rozwiązanie

UgCS — jeśli Litchi Ci nie przypada do gustu, wybierz plan B

To kolejny zamiennik aplikacji DJI — producent nie ma lekko i musi borykać się z całkiem poważną konkurencją. UgCS jest tworem inżynierów z SPH Engineering. Dzięki temu możesz śmiało zaufać tej aplikacji, ponieważ została stworzona przez ludzi z doświadczeniem w branży dronów. W pakiecie znajdziesz również wiele innych przydatnych narzędzi dla użytkownika latających urządzeń. Aplikacja jest dostępna w wersji na smartfony oraz komputerowej. Dzięki temu możesz dostosować tryb pracy do swoich potrzeb oraz preferencji. Używając UgCS, możesz wydawać polecenia za pośrednictwem aplikacji. Autorzy przez cały czas rozwijają funkcje pozwalające automatyzować lot. 

DRONERADAR — na bieżąco z regulacjami prawnymi

Aplikacje dla drona
Obraz Gábor Adonyi z Pixabay

Aplikacja zapewni Ci dostęp do wyciągu z przepisów z danego kraju, po którym chcesz latać. Dzięki Droneradar będziesz na bieżąco ze wszystkimi regulacjami w konkretnym państwie. Jednak nie jest to aplikacja, która zajmuje się jedynie kwestiami prawnymi. Możesz skorzystać także z możliwości wizualizacji przestrzeni. To będzie zapewne pomocne podczas planowania lotu. W tym miejscu sprawdzisz pogodę, aby wiedzieć, jak się przygotować lub kiedy sobie lepiej odpuścić — kiedy zapowiada się krytyczna sytuacja. 

Pobierz Droneradar z Google Play! 

Zobacz także: Dron w smartfonie, czyli vivo naprawdę chce odmienić mobilną fotografię

Lot dronem to niezła zajawka, na którą chciałoby zdecydować się sporo osób. Jednak w tym celu należy się odpowiednio przygotować. Aplikacje dla drona będą w tym celu bardzo pomocne i na pewno pomogą być gotowym na pierwszy lot. Wybierając odpowiednie oprogramowanie, będziesz w stanie przewidzieć warunki pogodowe, jakie będą na czas lotu. Ważnym czynnikiem jest również widoczność — może stanowić duże utrudnienie, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do prawdziwej tragedii. Dlatego lepiej być mądrym zawczasu i zdecydować się na korzystanie z rekomendowanych aplikacji dla drona. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz Gábor Adonyi z Pixabay