Kolejna niebezpieczna aplikacja w Google Play

Cezary Zapała Aplikacje 2012-03-30

Pojawiła się kolejna informacja na temat niebezpiecznej aplikacji w Google Play. Kaspersky Lab Polska opublikował przed chwilą wiadomość o tym fakcie, po zaalarmowaniu ich przez użytkownika.

Pan Kamil Kuśmierski (autor listu) stwierdził, że znalazł kolejną aplikację w Google Play ze złośliwym kodem. Program nazywa się „super kamerą szpiegowską+” i zamieszczony został przez programistę o nicku „banana”. Okazuje się, że zawiera on trojana o nazwie Plangton. Tworzy on skrót do autorskiej wyszukiwarki i zmienia w ustawieniach aplikacji ‚Internet’ stronę domową na adres połączony z serwerem cyberprzestęcy. Po usunięciu programu nadal trzeba zmienić stronę startową, ponieważ zagrożenie jest ciągle obecne.

Na szczęście większość antywirusów (w tym Kaspersky i Avast) zauważa zagrożenie, ale jeżeli zainstalowaliście owy program nie zapomnijcie o zmianie strony domowej. Jak widzimy zawsze należy zachowywać czujność w doborze wybieranych aplikacji.

źródło: Kaspersky LabMedia Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.

 • Kamil K.

  Witam.
  Ową aplikacje zainstalowałem w celu sprawdzenia możliwości tej odmiany trojana. Jerry 523 zmieniając stronę startowa trojan uzyskuje dostęp do historii wyszukiwania w tym danych z hasel i loginów. Jego zadaniem jest zbierać dane i przesłać na serwer cyberprzestepcy dla Ciebie nie jest to niebezpieczne? Dlaczego się tym zajmuje? Ponieważ Google nie wykazuje inicjatywy i warto by to użytkownik zadbał o siebie sam.

 • so_os

  Qwa! Na kompie też instalujecie byle g ściągnięte z neta?? Smartfony powinny już dawno zmienić nazwę na idiotofon bo całkowicie wyłączają myślenie u ludzi. Niektórzy powinni pozostać przy 3510.

 • pieeees

  pora ściągnąć Avasta na fona ;/ Google, zrób coś z tym ;/

 • Jerry523

  trojan zmieniajacy strone startową?? ale mi niebezpieczne…

  • c2h5oc2h5

   Przypuszczam, że wystarczająco, żeby przestrzec naiwnych użytkowników przed taką aplikację :).

   • maludroid

    Chyba wystarczająco, żeby podkręcać atmosferę na antywirusy na androida.

    • yanes

     Też tak uważam,kaspersky to tylko to potrafi.

 • bojan

  jak głupim trzeba być, by instalować coś co się nazywa „super kamerą szpiegowską+”? przecież to na kilometr jedzie wirusem…

  • lupus

   a myślisz, że w jakim celu Pan Kamil ściagał tą aplikację??? Raczej nie po to żeby siebie podglądać…x