Przeglądarka z Androida popularniejsza niż Opera

Paweł Cebula Aplikacje 2012-03-05

Android
Większość osób doskonale wie, jak silna jest pozycja Opery na rynku przeglądarek mobilnych. Okazuje się, że najwyraźniej nadszedł okres, gdy dominującą przeglądarką będzie aplikacja oferowana przez system Android.

Użytkownicy Androida mają bardzo duży wybór alternatywnych przeglądarek internetowych, które różnią się zarówno szybkością działania, jak i możliwościami. Większość użytkowników uważa, że standardowa wersja przeglądarki, jaką oferuje Android, jest w zupełności wystarczająca.
statCounter-przegladarki-global
Serwis statCounter opublikował najnowsze dane, które są związane z popularnością przeglądarek mobilnych. Wynika z nich, że w lutym Androidowa przeglądarka była wykorzystywana przez 22.67% wszystkich użytkowników. Opera z kolei może pochwalić się wynikiem na poziomie 21.7% użytkowników, jednak coraz bardziej zbliża się do niej przeglądarka z iPhone’a (21.06%).
statCounter-przegladarki-polska
Jak pod tym względem wypada Polska? Zdecydowanie dominuje Opera, która pomimo potężnych spadków nadal ma 50.15% udziałów na rynku przeglądarek. Wygląda jednak na to, że kosztem Opery zyskuje przeglądarka z systemu Android (29.35%). Jeżeli obecny trend utrzymałby się, to w ciągu najbliższych miesięcy możemy mieć zmianę na pozycji lidera rankingu mobilnych przeglądarek w Polsce.

źródło: statCounter • OnDaReal

  Faktem niezaprzeczalnym jest genialność wbudowanej w androida ICS przeglądarki, myślę jednak, iż na wzrost jej popularności w znacznym stopniu wpłynął spadek wydajności Opery. Dramatyczny spadek. Powiedzmy sobie to szczerze. Od pewnego czasu Opera raczej kuleje a każda kolejna aktualizacja to kolejny postrzał w kolano (na moim tablecie tak właśnie to działa). I nagle z popiołów powstaje przeglądarka androida i pokazuje, że też umie biegać. Ba! I to w jakim stylu. Późno, ale nie za późno. Zobaczymy jeszcze co przyniesie Chrome, bo na razie nie jest warty uwagi, szybkością działania stając w szranki raczej tylko z Firefox-em.

  Na koniec małe pytanko… Czy naprawdę tak trudno zrobić dobrą przeglądarkę mobilną? Ta z Androida dopiero w ICS pokazała na co ja stać, Opera dostała zadyszki, Lis nie wyrabia a Delfin jakoś nie przepadł mi do gustu, zwłaszcza przez bardzo podobne zachowanie do przeglądarki wbudowanej w niższe wersje Androida. Dopiero ta z ICS do mnie przemawia. Zobaczymy po ilu aktualizacjach zwolni ^^

 • ekogroszek

  od jakiegoś czasu używam tylko systemowej przeglądarki i uważam że nie ma sensu kombinować, jest w zupełności wystarczająca.

 • mpsky

  DOLPHINE for live!! hehe testowałem wszystkie dostępne mobilne przeglądarki (prócz bolt) i dolphine wypadło znakomicie:)

 • ciunia54

  O ile systemowej (2.3 i niższe wersje Androida) nie cierpiałem to przeglądarka z ICS jest świetna. Szybka, intuicyjna, łatwo się synchronizuje z kontem Google. Opera Mini też jest niezła, ale tylko do przeglądania mobilnego.

 • krendzel

  Przecież to oczywiste że domyślne przeglądarki będą zawsze na pierwszym miejscu..

  Windows – IE , ponad 50% rynku zgarnia ( teraz chyba już stracił pozycje lidera )
  Linux – Firefox
  Mac – Safari
  Android – ? , w sumie to nawet nie wiem jak się nazywa. Nie mam najmniejszych zastrzeżeń do tego że jest pierwsza bo jest b.dobrze zrobiona, nie muli , szybko ładuje strony i jest intuicyjna.

  Zawsze domyślne przeglądarki będą pierwsze bo większości odbiorców wystarczy to co producent oferuje w zestawie.

 • takaszi

  He he, przez WiFI Dolphin, przez 3G Opera mini, ma nieprzecenialną zaletę, kompresuje strony i mniej z limitu na transfery tracę. 😀

  • mst

   W naszym kraju to decyduje o popularności opery bo nasz opy nie są zbyt hojne z pakietami netowymi.

   • Piotr

    Czy ja wiem… Próbuje jak mogę, ale ni czorta nie potrafię wykorzystać 500mb przez miesiąc za 15zł w orange ;D

 • sgnote

  Tylko i wylacznie systemowa!

 • jarecki67

  Najlepszy jest Dolphin – przynajmniej wg. mojego subiektywnego odczucia

 • funky666

  Kto rozpoznał Blackberry na pierwszym wykresie bez patrzenia w legendę? 😉x