ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Przegląd aplikacji dla prawników

Autor: Cezary Zapała Kategoria: Aplikacje

Ignorantia iuris nocet” ta łacińska paremia oznaczająca, że nieznajomość prawa szkodzi jest niezwykle mądrą zasadą, zwłaszcza w czasach współczesnych, kiedy to na każdym kroku warto wiedzieć, w jaki sposób można dochodzić swoich praw i roszczeń. W Android Market niestety nie mamy dostępnych zbyt wielu aplikacji dla pasjonatów prawa, ale w powyższym przeglądzie postaram się przybliżyć Państwu dostępne pozycje.


Konstytucja RP

Konstytucja RP to niewielka aplikacja, która zgodnie z nazwą udostępnia treść całej ustawy zasadniczej naszego kraju. Program pozwala na wybór konkretnego rozdziału zgodnie z rzeczywistym podziałem. Niestety brak jest opcji, dla osób, które chcą mieć całą treść w jednym kawałku. Aplikacja nie posiada żadnych dodatkowych opcji, przez co przyda się tylko i wyłącznie osobom, którym zależy tylko na przeczytaniu tekstu Konstytucji. Dość odczuwalnym jest brak wyszukiwarki czy też zaznaczania i kopiowania poszczególnych fragmentów. Plusem natomiast jest czarne tło i biały tekst, dzięki któremu w moim osobistym odczuciu, znacznie łatwiej śledzić tekst.


Lex News

Studentów prawa od początku uczula się na fakt, że nie należy się uczyć prawa na pamięć, ponieważ zmienia się ono niezwykle szybko. Żeby nadążyć nad tymi zmianami wydawnictwo Wolters Kluwer udostępniło aplikację, która zawiera zbiór najnowszych wiadomości ze świata orzeczeń, kodyfikacji itp. Główną część ekranu zajmuje „Temat Dnia”, który przedstawia najważniejsze zagadnienie, natomiast tuż pod nim mamy dostęp do pozostałych, bieżących informacji. Aplikacja jest bardzo intuicyjna w obsłudze i niezwykle pomocna dla wszystkich pasjonatów prawa, którzy z jakiegoś powodu mają dostęp tylko do smartfonu. Jeżeli chcemy zapoznać się ze starszymi artykułami udostępnionymi dla tego programu wystarczy wybrać opcję „starsze artykuły”. Szkoda tylko, że Lex News nie posiada wbudowanej wyszukiwarki, która pozwalałaby również na odnalezienie konkretnego materiału oraz widżetu.


Polskie Kodeksy

Polskie Kodeksy dostępne są w dwóch wersjach – płatnej i bezpłatnej. Wersja płatna umożliwia dostęp do większej ilości kodeksów, ale w przeglądzie skupię się na bardziej dostępnej wersji darmowej. Twórcy aplikacji udostępnili kodeks cywilny, postępowania cywilnego, rodzinny i opiekuńczy, pracy, karny, postępowania karnego, wykroczeń, postępowania w sprawach o wykroczenia oraz postępowania administracyjnego. Do plusów aplikacji możemy zaliczyć wyszukiwarkę, która jest niezwykle pomocna zwłaszcza nad szukaniem odpowiedniego artykułu (przede wszystkim w kodeksie cywilnym). Twórcy udostępnili również możliwość ingerencji w wygląd programu w tym na wyświetlanie skróconych nazw kodeksów, ręcznego ustalenia ich kolejności na liście (w ten sposób możemy na wyższe miejsce przesunąć kodeksy dla nas ważniejsze) a także wielkość czcionki i tła.


Polska Konstytucja

Polska Konstytucja to konkurencyjna aplikacja dla propozycji znajdującej się na początku tego zestawienia. Zasoby obu produktów nie różnią się zbytnio (obie udostępniają treść konstytucji), ale dodatkowe opcje, przewidziane przez autorów tego programu powodują, że jest to pozycja znacznie bardziej rozbudowana. Podobieństwem w obu aplikacjach jest podział treści na rozdziały, ale w tym wypadku udostępniono również całą treść Konstytucji (jako osobną opcję). Dzięki temu nie musimy przełączać się między rozdziałami w trakcie pracy z nią. Ponadto warto wspomnieć o wydawałoby się podstawowej rzeczy, jaka powinna zawierać prawnicza aplikacja, a o której twórcy nie zapomnieli, czyli stan prawny. Program pozwala również na zmianę rozmiaru czcionki i co najważniejsze – dostępna jest wyszukiwarka, co docenią przede wszystkim osoby studiujące na kierunku prawniczym.


Mimo niewielkiej liczby aplikacji dla prawników te, które są dostępne, w podstawowym zakresie zaspokoją potrzeby prawników, zaś dla studentów prawa mogą okazać się czasami kołem ratunkowym (np. gdy na ćwiczenia zapomni się kodeksu w wersji papierowej). W przeglądzie zabrakło aplikacji Testy Prawnicze, która została opisana w jednym z odcinków WPGiA (link).

Sprawdź najnowsze wpisy