Czasami potrzebujesz przepisać duży tekst ze zdjęcia lub screena. Oczywiście nie jest to zadanie nie do wykonania, jednak wymaga ono czasami dużych nakładów czasu. Wszystko jest zależne od prędkości pisania na klawiaturze oraz od gabarytów treści. Idealnym rozwiązaniem, aby zaoszczędzić w takiej sytuacji odrobinę czasu, są właśnie aplikacje OCR. Dzięki nim wyciągniesz tekst ze zdjęcia. Pamiętaj jedynie, że tekst jest kopiowany w całości ze zdjęcia. Technologia OCR nie ma nic wspólnego z dodatkowym przeredagowywaniem treści. To na chwilę obecną musisz zrobić sam. 

Co oznacza skrót OCR? Czym są aplikacje OCR?

Pod skrótem OCR należy rozumieć przede wszystkim optyczne rozpoznawanie znaków. Oprogramowanie wykorzystujące tę technikę pozwala na rozpoznawanie znaków graficznych – liter. Dzięki temu masz możliwość skanowania całego tekstu, kiedy ten jest zapisany w pliku graficznym, gdzie nie możesz zaznaczać treści z zamiarem kopiowania. Głównie OCR należy rozumieć przez rozpoznawanie tekstu w zeskanowanych dokumentach. Na jakiej zasadzie to wszystko działa? Rozpoznawanie wzorców jest metodą zaliczaną do sztucznej inteligencji. Polega na segmentacji obrazu. 

Obiektyw Google – aplikacja o wielu możliwościach wraz z OCR

To rozbudowane narzędzie od giganta z Mountain View. Poza samą funkcją OCR pozwala także na podobną funkcjonalność, co Tłumacz Google. Możesz włączyć obiektyw i na bieżąco tłumaczyć napisy dookoła Ciebie. Robiąc zdjęcia, możesz od razu wyszukiwać je w internecie. To pozwala przykładowo na identyfikowanie gatunków. Obiektyw Google pozwala także na wyciąganie tekstu ze zdjęć. W ten sposób szybko prześlesz tekst bez potrzeby wysyłania zdjęcia. 

Pobierz Obiektyw Google z Google Play.

Zobacz także: Daleko do biura? Aplikacje do skanowania pomogą Ci o nim zapomnieć  

Adobe Scan pozwoli skanować dokumenty oraz wyciągać tekst

Aplikacja ze stajni Adobe jest dość znaną pozycją na rynku wśród rozwiązań do skanowania. Pozwala przesyłać skany na pamięć w chmurze w Document Cloud od Adobe. Oczywiście istnieje możliwość podpiąć inne dyski takie jak Dysk Google, OneDrive, Dropbox. Pojawia się także możliwość eksportowania do notatnika OneNote oraz Evernote. Skaner aplikacji Adobe Scan jest wyposażony także w funkcję OCR, co pozwoli wyciągać tekst z zeskanowanych dokumentów. 

Pobierz Adobe Scan z Google Play. 

CamScanner i jego wbudowana funkcja OCR

To kolejna propozycja, która pozwala na skanowanie dokumentów. CamScanner jest jedną z najbardziej znanych propozycji w zakresie skanowania oraz funkcji OCR. Jednak warto zaznaczyć, że w tym przypadku jest to niestety płatna opcja. CamScanner umożliwia importowanie obrazów oraz plików PDF. Aplikacja posiada własną chmurę, gdzie możesz zapisywać zeskanowane dokumenty. Oczywiście istnieje opcja zapisywania w pamięci urządzenia. Funkcja OCR w CamScanner radzi sobie także całkiem nieźle z wyciąganiem tekst z pisma odręcznego. Jednak problem jest wtedy, kiedy literki nie są ze sobą połączone lub sam napis jest bardzo nieestetyczny. Z wydrukowanymi treściami nie ma najmniejszych problemów.

Pobierz CamScanner z Google Play. 

A na koniec sprytna funkcja w Google Keep

Jak to Google Keep? Przecież to propozycja do bardzo prostych notatek. Skąd tam nagle możliwości OCR? Otóż mało kto, wie, ale notatnik posiada bardzo sprytną funkcję, która była szerzej opisywana w jednym z artykułów. Wklejając zdjęcie lub screena do notatki możesz rozwinąć menu (klikasz w tym celu trzy pionowo ułożone kropeczki). Tam pojawi się opcja “Wyciągnij tekst z obrazu”. W jednej chwili tekst z grafiki pojawi się w notatce.

Pobierz Google Keep z Google Play.  

Zobacz także: Porady dla Google Keep, czyli jak pracować wydajniej z cyfrowym notatnikiem

Aplikacje OCR nie są bardzo popularne, jednak ich przydatność jest duża. Jak zapewne możesz się domyślić, korzyści płynące z korzystania z technologii OCR, to przede wszystkim znaczna oszczędność czasu. Zamiast przepisywać wszystkie akapity i tracić na to swój czas, możesz wyciągnąć tekst za pomocą aplikacji OCR i zająć się innymi zadaniami.

Zdjęcie główne: Pexels//Pixabay

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.