ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Zespół

Przydatne sztuczki w Formularzach Google, które pomogą pracować szybciej i lepiej nad ankietą

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Aplikacje

Formularze Google bardzo dobrze sprawdzają się w tworzeniu przeróżnych ankiet. W związku z nauczaniem zdalnym nabrały też dużego znaczenia dla edukacji i są popularnie wykorzystywane jako testy i sprawdziany online. Narzędzie jest bardzo proste w obsłudze, jednak dla niektórych wciąż może mieć tajemnice. Sprawdź, które przydatne sztuczki w Formularzach Google okażą się przydatne w Twojej pracy.

Współpracuj z innymi

Formularze, tak jak i inne narzędzia od Google’a pozwalają na płynną, jednoczesną współpracę kilku osób nad jednym plikiem. Dzięki temu o wiele łatwiej zadbać, aby znalazły się w nim wszystkie niezbędne opcje i nabrał on odpowiedniego kształtu. Jeśli chcesz dodać pomocnika, musisz skorzystać z przycisku w kształcie trzech kropek w pionie. Znajdziesz go w prawym górnym rogu formularza. Następnie wystarczy wybrać opcję „Dodaj współpracowników…” i zaprosić do edycji wybrane osoby. Możesz również po prostu skopiować link do formularza z udostępnieniem opcji edycji.

Ktoś pomylił się w formularzu? Wcale nie musi wypełniać nowego

Wypełniając ankietę bądź test, nie trudno jest o jakąś pomyłkę. O ile zdamy sobie z niej sprawę przed wysłaniem odpowiedzi, możemy jeszcze dokonać jakichś zmian. Gorzej jeśli zdamy sobie sprawę po ich przesłaniu. Wtedy niektóre osoby wypełniają drugą ankietę. Właśnie dlatego warto wykorzystywać w formularzach opcję dostępną w ustawieniach ogólnych pod nazwą „Edytowanie odpowiedzi po ich przesłaniu”. Dzięki temu respondent będzie mógł dokonać zmian w przesłanym formularzu, a Ty unikniesz zbierania kilku odpowiedzi od jednej osoby.

Zbieraj po jednej odpowiedzi

Google umożliwia także wprowadzenie ograniczenie liczby przesłanych odpowiedzi do jednej na użytkownika. Dzięki temu dany użytkownik będzie mógł wypełnić tylko raz dany formularz. Opcję tę znajdziesz w ustawieniach ogólnych. Kryje się ona w opcjach „Wymaga zalogowania”. Musisz zaznaczyć pole „Ogranicz do jednej odpowiedzi”. Wtedy jednak respondent będzie musiał zalogować się do swojego konta Google, aby otworzyć formularz.

Zobacz także: Dokumenty Google – przydatne funkcje i sztuczki, które powinieneś znać

Chcesz zostawić jakąś wiadomość dla odpowiadających? Nie ma problemu!

Czasem należy zostawić jakiś specjalny komunikat dla respondentów, który pokaże się im po wypełnieniu ankiety. Domyślnie jest tekst „Twoja odpowiedź została zapisana”, jednak można to zmienić. W Formularzach Google znajdziesz tę opcję w ustawieniach w menu „Prezentacja”. Umieszczono tam specjalne pole „Wiadomość z potwierdzeniem”, które umożliwia ustawienie odpowiedniego tekstu. Dzięki temu możesz zostawić podziękowania dla wypełniających formularz czy stosowny feedback.

Zapisuj odpowiedzi w arkuszu kalkulacyjnym

Czasami potrzebna jest szczegółowa analiza przesłanych odpowiedzi. Najwygodniej jest ją wykonać w arkuszu kalkulacyjnym. Nie musisz ich wszystkich kopiować, wystarczy, że włączysz opcję automatycznego zapisywania odpowiedzi w Arkuszu. Opcję tę znajdziesz w sekcji odpowiedzi. Ukryta jest ona pod zielonym symbolem Arkusza. Po kliknięciu musisz utworzyć nowy arkusz bądź wykorzystać już istniejący plik. Dzięki temu wszystkie odpowiedzi będą zapisywane w arkuszu na koncie autora formularza.

Zamieść formularz na stronie internetowej

Kiedy już przygotujesz odpowiednią ankietę, możesz dodać ją do Twojej strony internetowej. Istnieje jednak pewien warunek – musi być ona zbudowana z wykorzystaniem języka HTML. W innym przypadku będziesz musiał skorzystać dodatkowo z IFRAME. Aby dodać formularz na stronę, musisz kliknąć przycisk „Wyślij”. Znajdziesz go w prawym górnym rogu. Następnie wybierz trzecią opcję oznaczoną „< >”. Znajdziesz tam odpowiedni kod HTML. Możesz od razu ustawić szerokość oraz wysokość tego formularza.

Zobacz także: Przydatne funkcje w prezentacjach Google, które powinieneś znać

Narzędzie Google’a oferuje bardzo dużo możliwości. Jeśli umiejętnie wykorzystasz przydatne sztuczki w Formularzach Google, to przeprowadzenie testu czy ankiety nie będzie sprawiać Ci najmniejszych problemów. Podobnie będzie z opracowaniem otrzymanych odpowiedzi. Dzięki temu usprawnisz wiele aspektów związanych z Twoją pracą lub nauką. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz mohamed Hassan z Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy