Nie każdy potrafi robić rewelacyjne zdjęcia aparatem. Potrzebny jest do tego dryg oraz artystyczny zmysł. Jednak warunki techniczne mają także wiele do powiedzenia. Niezbędne są również dobre aplikacje do robienia zdjęć. Szczególnie że parametry urządzenia to nie wszystko.

Open Camera

Open Camera jest darmową aplikacją o otwartym kodzie. Prosty w obsłudze interfejs oferuje kilka przydatnych opcji. Znajdziesz tu dobrze przemyślany mechanizm kontroli ekspozycji czy dobry suwak do cyfrowego zoomu. Możesz również zmieniać tryby pracy lampy doświetlającej. Przydatny jest również tzw. HUD, który dostarcza Ci informacji, ile zostało miejsca na zdjęcia. Do dyspozycji użytkowników jest również zmienianie rozmiarów fotografii. Całkiem sporo opcji znajdziesz także w ustawieniach. Pozwalają one włączyć wykrywanie twarzy, ustawić interwał trybu seryjnego, zmienić miejsce zapisu fotek, przedrostek używany w nazwach plików, włączyć czy wyłączyć dźwięk migawki.

Pobierz Open Camera z Google Play.

ASUS PixelMaster Camera

Aplikację wyróżnia bogata oferta zaawansowanych funkcji, które przydają się nie tylko podczas robienia, ale także podczas ich obróbki. Znajdziesz tu zaawansowany tryb automatyczny, który dostosowuje ustawienia aparatu, aby wychodziły one możliwie najładniejsze. Możesz wybierać między różnymi trybami wykonywania zdjęć czy efektami i filtrami, które umożliwiają upiększanie czy nawet tworzenie GIF-ów. Znajdziesz tu także możliwość nagrywania w zwolnionym bądź przyśpieszonym tempie.

Pobierz ASUS PixelMaster Camera z Google Play.

Zobacz także: Poważne zmiany w Zdjęciach Google – jak przygotować się na eksport zdjęć?

Kamera HD na Androida

Kamera HD to propozycja idealna dla osób, które nie lubią zbyt wielu rozbudowanych funkcji. Dostępne są tu trzy tryby obejmujące kamerę, panoramę oraz rejestrator wideo. Z wykorzystaniem tej aplikacji wykonasz także inteligentną panoramę czy szerokoekranowe zdjęcia. Możesz także skorzystać z samowyzwalacza czy dostosować jakość zdjęcia. Narzędzie pozwala także na dostosowanie działania przycisków fizycznych, regulację balansu bieli czy geotagowanie. Znajdziesz tu też różne tryby ekranu.

Pobierz Kamera HD na Androida z Google Play.

Camera MX – Photo & Video Camera

Podobnie jak Kamera HD, Camera MX również reprezentuje aplikacje do robienia zdjęć, które nie są przeładowane dodatkowymi funkcjami. Wyróżnia ją jednak możliwość edycji wykonanych wcześniej zdjęć. Aplikacja wykorzystuje pełną rozdzielczość aparatu oraz oferuje wszystkie możliwe proporcje dla zdjęć. Za jej pomocą można również przycinać bezstratnie wideo. Twórcy zadbali również o dostosowywanie jakości zdjęć JPEG czy nawet różne filtry, które uczynią Twoje zdjęcia ciekawszymi. Interesująca opcję stanowi również Live Shot, z którym wykonasz fotografie, które „ożywają” po ich dotknięciu.

Pobierz Camera MX – Photo & Video Camera z Google Play.

Zobacz także: Jak zrobić dobre zdjęcia telefonem – przestrzegaj tych zasad

GCAM

Chcesz robić jeszcze lepsze zdjęcia swoim smartfonem? Wypróbuj GCAM, który pozwoli Ci ponieść jakość obrazu i oferuje inne, przydatne funkcje. Aplikacja ta nie jest dostępna w Google Play, dlatego musisz ją pobrać z innych źródeł. Zaawansowane ustawienia pozwalają Ci uzyskać kontrolę nad opcjami, o których mógłbyś pomarzyć w niektórych urządzeniach. Możesz zmieniać ostrość zdjęć, szumy, w bardzo szerokim zakresie zmieniać kolorystykę zdjęć, masz większą kontrolę nad czułością ISO czy możliwość jednoczesnego zapisu plików RAW i JPG. GCAM pozwala także zmieniać liczbę klatek, z których tworzone są pojedyncze zdjęcia HDR czy włączyć nagrywanie 4K UHD 60 kl/s, stabilizację czy przepustowość. Ilość dostępnych opcji jest jednak uzależniona od telefonu, który posiadasz.

TouchRetouch – jakby coś się nie udało

W pogoni za idealnym ujęciem i światłem łatwo jest czasem przeoczyć jakiś szczegół na dalszym planie. Kiedy wreszcie go zauważysz, może być ciężko pozbyć się ze zdjęcia. Wtedy z pomocą przychodzi aplikacja TouchRetouch. W końcu nie każdy musi znać się na Photoshopie. Narzędzie usuwa niechciane obiekty, wystarczy, że wskażesz je na zdjęciu. Znajdziesz tu nawet dedykowane opcje do usuwania linii, skaz, obiektów czy szybkiej korekcji. TouchRetouch kosztuje jedynie 8,99 zł i jest to zakup jednorazowy. Nie jest to więc zbyt wygórowana cena jak na możliwości, jakie aplikacja oferuje. Musisz mieć jednak na uwadze fakt, że nie zawsze działa ona idealnie i czasem jakiś drobny ślad po usuniętym obiekcie może pozostać na zdjęciu. Mimo to w większości przypadków efekty są bardzo dobre.

Pobierz TouchRetouch z Google Play.

Zobacz także: Zdjęcia Google zamienią fotografie 2D w 3D

Dobre aplikacje do robienia zdjęć pozwolą Ci uzyskać najlepsze efekty. Jedne wyróżniają się zaawansowanymi ustawieniami, inne dodatkowymi filtrami czy ciekawymi funkcjonalnościami. Wybór właściwej zależy tylko od Twoich potrzeb. Jeśli już jakieś zdjęcie Ci nie wyjdzie, nie przejmuj się. Dobry program do retuszu załatwi sprawę.

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz Dariusz Sankowski z Pixabay

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.