ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Walka

Google Workspace (G Suite) czy Microsoft 365 – co jest lepsze dla firmy?

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Aplikacje

Obecnie rynek narzędzi dla firm jest podzielony przede wszystkim pomiędzy Google Workspace (G Suite) czy Microsoft 365. Manager, który czyta na ten temat bardzo łatwo, może zderzyć się ze sprzecznymi sygnałami. Każde rozwiązanie ma swoich zwolenników (a niekiedy nawet wyznawców). Dlatego pojawią się kwestie, które na pewno warto będzie pominąć. Bardzo często wybór jest zależny od Twoich oczekiwań. Narzędzia jednego oraz drugiego pakietu pozwalają na wykonywanie tych samych czynności, jednak każdy posiada również swoje dodatkowe i unikatowe rozwiązania. W ten sposób zautomatyzujesz pewne procesy lub poprawisz jakość pracy, a co za tym idzie pozytywnie wpłyniesz na efekt końcowy starań Twojej osoby oraz pracowników. 

Google Workspace

Wielu z nas korzysta z rozwiązań od Google’a dla użytkowników indywidualnych na co dzień. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, co obejmuje pakiet biznesowy. Poza dobrze znanymi narzędziami znajdziesz tu również większą przestrzeń na dane, możliwość przypisania oraz używania własnej domeny w adresach e-mail czy jednoczesnej współpracy wielu osób na jednym pliku. Google Workspace to również całodobowe wsparcie techniczne i wyszukiwarka danych wewnątrz organizacji, czyli Cloud Search. Znajdziesz tu także zaawansowane opcje administracyjne obejmujące ustawianie zabezpieczeń, kontrola dostępu do danych, dodawania kont użytkowników, a nawet przywracanie skasowanych danych.

Microsoft 365

Dodatkowe usługi, które Microsoft może zaoferować firmom, są uzależnione przede wszystkim od wybranego planu. Obejmują one Sharepoint, czyli usługę ułatwiającą przechowywanie, odnajdywanie oraz współpracę kilku osób nad dokumentem czy pocztę biznesową Outlook o pojemności 50 GB. Znajdziesz tu także MS Teams, Yammer, czyli firmowa sieć społecznościowa, a także Publisher Access. Subskrypcja Microsoft 365 gwarantuje również 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze oraz pomoc zespołu technicznego.

Zobacz także: Microsoft 365 – żegnamy Office 365 i witamy nowości

Workspace vs Microsoft 365 – podobieństwa i różnice

Obie usługi działają na zasadzie subskrypcji, którą wykupuje się na określony czas i dla ustalonej liczby użytkowników. Oba rozwiązania gwarantują także odpowiednie narzędzia do komunikacji obejmujące skrzynkę pocztową, czat grupowy, platformę wymiany informacji i przestrzeń do wideokonferencji. Oferowane narzędzia biurowe działają na podobnych zasadach pozwalając na współpracę zarówno online jak i offline. Podobnie jest także z kwestiami bezpieczeństwa – to administrator ma maksymalną kontrolę nad danymi firmy oraz zabezpieczeniami. Może on zarządzać tożsamością w chmurze i logowaniami SSO.

Oprogramowanie biurowe MS i Google działają na podobnych zasadach, jednak to Microsoft oferuje o wiele więcej możliwości edycji. Google przoduje natomiast jeśli chodzi o współpracę nad plikami. Obie usługi różnią się także oferowaną przestrzenią na dysku. W przypadku OneDrive zawsze jest to 1 TB, na Dysku Google może być to 30 GB, 2 TB, 5 TB albo nawet nielimitowana przestrzeń. Wszystko zależy od pakietu, który wybierzesz. Różnicę stanowi także poczta – Gmail wraz ze wszystkimi innymi zsynchronizowanymi aplikacjami działa w ramach przeglądarki. Outlook natomiast oferuje o wiele więcej funkcjonalności jako program pocztowy.

Zobacz także: Co to Google Workspace? Czego oczekiwać po nowej ofercie?

Google Workspace (G Suite) czy Microsoft 365? Workspace oraz Microsoft 365 pozwolą Ci na wykonywanie typowej pracy biurowej, gdzie potrzebujesz przygotować dokumentacje, kalkulacje oraz prezentacje nowych ofert. Oczywiście mowa tutaj o świetnie znanych edytorach tekstu, arkuszach oraz prezentacjach. To właśnie one są najczęściej wykorzystywane w codziennej typowej pracy za biurkiem. W takim przypadku wybór pomiędzy Google Workspace a Microsoft 365 polega głównie na tym, jaki styl pracy bardziej Ci odpowiada. Pierwsze rozwiązanie jest dla osób bardziej „internetowych”, które cenią sobie mobilność i możliwość pracy na wielu urządzaniach. Dzięki temu nie musisz martwić się o to, na jakim systemie operacyjnym pracuje Twoja firma. Microsoft 365 jest pakietem, który oczywiście najlepiej działa na Windows 10. Bardzo często przedsiębiorstwa decydują się na rozwiązanie giganta również wtedy, kiedy korzystają z innych narzędzi – przykładowo dla developerów oraz baz danych. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz Ryan McGuire z Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy