ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

LastPass wkrótce stanie się bezużyteczny. Oto najlepsze alternatywy

Autor: Michał Derej Kategoria: Aplikacje

LastPass to jeden z najpopularniejszych menadżerów haseł na świecie. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego – zarówno aplikacja (na smartfony i komputery), jak i strona internetowa czy wtyczka działają świetnie i pozwalają na bezpieczne przechowywanie haseł, czy notatek. Niestety jak to mówią – wszystko co dobre szybko się kończy. Wczoraj na łamach bloga LastPass opublikowana została informacja, która wstrząsnęła użytkownikami aplikacji. W wielkim skrócie – już wkrótce będzie ona niemalże bezużyteczna, co dokładniej wyjaśnię w kolejnym akapicie. W tym artykule przedstawię wam również dobre alternatywy dla tego menadżera haseł, dzięki którym przenosiny z jednej aplikacji na inną nie będą bolesne.

Zmiany w LastPass – o co dokładnie chodzi?

Problemy LastPass

Wczoraj na łamach bloga LastPass opublikowany został wpis, który wyjaśnił, na czym będą polegały zmiany w możliwości użytkowania menadżera dla właścicieli bezpłatnych kont. Okazuje się, że od 16 marca 2021 roku takie osoby z LastPass będą mogły korzystać wyłącznie na jednym typie urządzeń: na komputerze lub na smartfonie, ale nie na obydwóch na raz. Zalogowanie się do aplikacji tego dnia automatycznie ustawi domyślny typ urządzenia, a każdy użytkownik będzie mógł go zmienić tylko trzy razy. Co więcej, 17 marca 2021 pomoc techniczna aplikacji przestanie być dostępna dla właścicieli bezpłatnych kont. Wsparcia będą oni mogli szukać jedynie na forach lub w kompendium wiedzy. Jak możecie zobaczyć, zmiany są drastyczne i niepokojące. Tak naprawdę bez płatnego konta, które na ten moment kosztuje około 3 euro miesięcznie (cena jednak wkrótce wzrośnie) korzystanie z menadżera staje się niemożliwe.

Dobre alternatywy dla menadżera haseł LastPass

Pierwszą alternatywą, o której chciałbym wspomnieć, jest BitWarden. Aplikacja menadżera haseł dostępna jest zarówno na urządzenia mobilne, jak i komputery osobiste. BitWarden na tle konkurencji wyróżnia kilka czynników, a przede wszystkim obfite funkcje dla darmowych użytkowników, błyskawicznie szybka synchronizacja danych pomiędzy urządzeniami oraz otwartość kodu, dzięki której wiemy, co dokładnie dzieje się z naszymi danymi po przekazaniu ich aplikacji. BitWarden to po prostu dobry menadżer haseł – warto dać mu szansę po migracji z LastPass.

Pobierz:

Drugą alternatywą, którą chciałbym zaprezentować wam w tym artykule, jest poczciwy KeePass. Warto wspomnieć jednak, że jest to menadżer haseł, dla którego nie znajdziemy oficjalnej aplikacji – bez problemu można jednak korzystać z programów stworzonych przez innych deweloperów. Na Androida mogę polecić KeePass2Android, na iOS Keepass Touch, a na komputer KeepassXC. Dlaczego warto korzystać z KeePass? Bo przede wszystkim jest w pełni darmowy – nie znajdziemy w nim żadnych płatnych funkcji. Co więcej, podobnie jak poprzednik, może pochwalić się otwartym kodem źródłowym, co gwarantuje bezpieczeństwo. Aplikację KeePass na poszczególne platformy pobierzcie przy pomocy podanych wyżej linków.

Czytaj także: Elon Musk oskarżony o manipulowanie rynkiem kryptowalut. Kto ma rację?

I to by było na tyle. Czy znacie inne aplikacje, które z powodzeniem zastąpią LastPass po wspomnianej w tym artykule zmianie? Dajcie znać w komentarzach.

Sprawdź najnowsze wpisy