ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

SkyCash – mobilne konto bankowe

Autor: Grzegorz Kaczmarek Kategoria: Aplikacje

Dziś postanowiłem chwilowo oderwać się od gorączki nadchodzących targów Mobile World Congress i w związku z wystąpieniem aplikacji SkyCash w piętnastym podcaście Android.com.pl oraz faktem, że z pewnością nie wszyscy nasi Użytkownicy ją znają, zdecydowałem napisać recenzję tego mobilnego portfela. Jego interfejs jest bardzo intuicyjny i naprawdę wystarczy chwila, żeby się z nim zaznajomić w stu procentach. Poniższy obraz przestawia menu główne:

Na początku kilka podstawowych informacji. Program jest darmowy, zaś jeśli chodzi o najważniejsze funkcje: pozwala  na dokonywanie przelewów między telefonami komórkowymi i realizację wypłat gotówkowych w bankomatach Euronet, oraz zakup biletów komunikacji miejskiej w dziewięciu wybranych miastach Polski.

Aby dostać się do menu zakupu biletu, musimy wybrać opcję Usługi:

A następnie wybrać z listy interesujące nas miasto.

Dla osób mających wątpliwości co do tego, czy takie bilety są respektowane – miałem (wątpliwą) przyjemność być kontrolowanym przez pracownika MPK Wrocław w kwestii posiadania biletu i te zakupione przez SkyCash są jak najbardziej ważne. Dodam, że jest to świetne rozwiązanie gdy zawieruszymy portfel, nie weźmiemy go ze sobą lub jest najzwyczajniej pusty. Jest to również dobra alternatywa dla osób niekorzystających z kart miejskich i nielubiących stać w kolejkach do automatu w celu zakupu papierowego biletu, zwłaszcza gdy dany autobus/tramwaj właśnie podjechał.

Wróćmy teraz na chwilę do zakładki Usługi. Poza biletami miejskimi mamy tam także:

Bilety kolejowe – nie podróżuje więc nie miałem okazji sprawdzić jak działa. Jedyną firmą przewozową, jaką znajdziemy w tym podmenu to Koleje Mazowieckie. Nie jest to zbyt wiele, ale patrząc na etap rozwoju na którym zatrzymała się polska kolej uważam, że to i tak nieźle.

Doładowania – jedna z ciekawszych opcji. Oczywiście chodzi o doładowania naszych komórek w systemie pre-paid, czyli numerów „na kartę”. Poniżej dostępne opcje:

Bankomaty – pozwala wygenerować kod wypłaty, dzięki któremu wypłacimy pieniądze z naszego „skycashowego” konta poprzez urządzenia sieci Euronet.

Muzyka- pozwala na zakup utworów muzycznych w sieci iPlay.pl.

Książki – pozwala na zamówienie z dostawą do domu książek z wybranej kategorii. Póki co lista pozycji jest dość uboga – około 25 tytułów.

Zasilenie SkyCash – oczywiste- pozwala na doładowanie naszego konta, którego saldo wyświetla się w prawym górnym rogu aplikacji. Poniżej lista możliwych wyborów:

SkyCashClick – nieco bardziej zaawansowana forma płatności. Szczegóły na stronie skycashclick.com

SMS SkyCash – pozwala na wysłanie wiadomości typu Premium. Przydatna dla osób, które korzystają z ofert abonamentowych i nie chcą przekraczać swojej kwoty deklarowanej (np. jeśli ktoś korzysta z abonamentu w wysokości 59,00 zł, po wysłaniu smsa za 2,46 otrzyma do zapłacenia fakturę w wysokości 61,46 zł – nawet jeśli nie wykorzystał ani minuty ze swojego abonamentu).

Loterie i konkursy – oczywiste.

Rabaty – w zamyśle podejrzewam, że miało być to coś na wzór portali Groupon czy CitiDeal, natomiast liczba zniżek na chwilę obecną również jest dość skromna.

To tyle jeśli chodzi o podmenu Usługi. W ekranie głównym mamy jeszcze opcje: Przelew, Zaproszenie, Ustawienia oraz Historia. Ostatnia to oczywiście przegląd dokonanych za pomocą programu transakcji. Druga od końca pozwala na zmianę kodu PIN (autoryzacja transakcji) oraz hasła (logowanie do konta np. przez komputer), przejrzeć dane konta oraz wylogować się. Jeśli zaś chodzi o Przelew: możemy wysłać innemu użytkownikowi wpłatę, która zostanie dodana do jego konta. Zasada działania identyczna jak w przypadku zwykłych kont bankowych, tylko że tu podajemy nazwę lub numer telefonu:

Ostatnia zakładka pozwala na zaproszenie znajomych do sieci SkyCash. Wysyłamy symbolicznego grosza (lub większą kwotę w zależności od potrzeby) wraz z propozycją otwarcia nowego konta. Wygląda to tak:

Podsumowując, moim zdaniem jest to niesamowicie pomocna aplikacja. Niezastąpiona przede wszystkim przy podróżach komunikacją miejską. We Wrocławiu np. można wykupić bilet nawet na okres 72h (3 dni) i przez ten czas nie martwić się świstkiem papieru, gdyż telefon mamy zawsze ze sobą. Moim zdaniem aplikacja jest niewątpliwie obowiązkową pozycją w każdym smartfonie. Jeśli korzystacie (lub korzystaliście) z tej aplikacji, wyraźcie swoją opinię na jej temat w komentarzach!

Sprawdź najnowsze wpisy