Już przed pandemią wiele firm inwestowało w możliwości pracy zdalnej. Powodem są oczywiście pieniądze. Większość osób musiała zaczekać na pandemię, aby zobaczyć, że praca zdalna faktycznie może stać się rzeczywistością i ma w dodatku wiele zalet. Największymi wygranymi są właśnie firmy, które inwestowały i rozwijały narzędzia do pracy zdalnej jeszcze przed pandemią, ponieważ preferencje rynkowe podzieliły się już w zasadzie w pierwszych tygodniach, sprawiając, że wszelkie nowe rozwiązania mają coraz trudniej. Co to Workplace from Facebook? To ciekawa propozycja dla rozważenia szczególnie dla kadry zarządczej, która może skupić wszystkie osoby w jednym miejscu. Co prawda jest to rozwiązania, które ma bardzo trudną drogę do szczytu, ponieważ wiele firm posiada już własne autorskie projekty stron dla swoich pracowników lub korzysta z propozycji, które były po prostu wcześniej i tak się w nich rozgościła, że Facebook Workplace musi być naprawdę dobrą alternatywą, by dla niej porzucić dotychczasową. 

Czym jest Facebook Workplace?

Jak sama nazwa sugeruje, Workplace to rozwiązanie ułatwiające współpracę online. Całość oparta jest o wiele rozwiązań dobrze znanych nam z portalu Facebook. Ktoś może zapytać – dlaczego to w ogóle powstało? Przecież w wielu firmach pracownicy są w stanie zorganizować się samodzielnie na tradycyjnym Facebooku. Jednak pracodawca zapewne wolałby mieć pod kontrolą dane, które trafiają do sieci. Dlatego dyskutowanie o kwestiach zawodowych na prywatnych grupach mija się delikatnie z celem, ponieważ wiedza i sprawy są wynoszone z firmy, a nie zostają w niej.

Zobacz także: Smartwatch od Facebooka – firma chce zaistnieć na nowym dla siebie rynku

Pobierz Workplace from Facebook w Google Play!

Jak Workplace from Facebook ma usprawnić pracę zdalną? 

Gigant w swoim rozwiązaniu skupia się przede wszystkim na komunikacji. W tym celu proponuje połączenia video, czaty oraz zakładanie grup. W ten sposób można ze sobą współpracować na odległość. Na pewno niejedna osoba zarzuci brak podstawowych narzędzi do pracy takich jak aplikacje biurowe. Jednak tutaj z pomocą przychodzi możliwość integrowania usług biurowych i innych z przestrzenią Workplace. Środowisko integruje się z takimi rozwiązaniami jak Google Workspace (Dawny G Suite), Microsoft 365 oraz Dropbox. To znacznie poszerza spectrum przestrzeni w Twojej zdalnej pracy przy zastosowaniu Facebook Workplace. 

Workplace i Facebook – podobieństwa oraz różnice

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest niemalże identyczny wygląd Workplace’a, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni z Facebook’a. Obszar roboczy podzielony jest na trzy części. Pierwszą z nich stanowi obszar umieszczony po lewej stronie, który służy do nawigacji po platformie. Środkowa część to odpowiednik Facebook’owej tablicy, gdzie znajdziemy wszystkie informacje, w zależności, na jaką stronę się udamy. Trzecia, umieszczona po lewej stronie odpowiada za najważniejsze zasoby i wydarzenia z danej grupy.

Zobacz także: Facebook pracuje nad kolejnymi funkcjami do Messengera mającymi chronić nieletnich

Na Workplace znajdziesz również wszystkie funkcje społecznościowe, które dobrze znasz z Facebook’a. Możesz dodawać posty z wykorzystaniem wygodnego edytora, dodawać grafiki, pliki, ankiety, czy otrzymywać feed w komentarzach. Do kontaktowania się z innymi służy czat prywatny i grupowy, rozmowy audio i wideo oraz streamy. Wygodne korzystanie z platformy gwarantuje również aplikacja mobilna. Nie zabrakło także odpowiednika Messengera – szybkie rozmowy grupowe oraz indywidualne gwarantuje WorkChat.

W odróżnieniu od Facebook’a Workplace jest zamkniętą przestrzenią. Mogą na nim założyć konto jedynie osoby, które otrzymały zaproszenie od administratora domeny. Możliwa jest współpraca z innymi organizacjami, trzeba jednak założyć międzyfirmową grupę. Produktywność gwarantuje natomiast brak reklam czy fanpage’ów. Cała struktura również wygląda nieco inaczej – opiera się ona głównie na grupach. Nie ma tu więc klasycznej tablicy.

Zobacz także: Mark Zuckerberg chce ograniczyć treści polityczne na Facebooku

Profile użytkowników skupiają się także na zupełnie innych informacjach. Biogram skupia się na doświadczeniu zawodowym oraz zainteresowaniach. Możesz dodać również swoje umiejętności, języki, którym się posługujesz, stanowisko pracy, a także informacje kontaktowe. Umieszczenie swojego stanowiska przekłada się również na tworzenie struktury organizacji, dzięki czemu łatwo można sprawdzić swoją pozycję w szeregach firmy i bezpośredniego przełożonego, co bywa problematyczne do ustalenia w dużych firmach.

Co to Facebook Workplace? To przede wszystkim miejsce dla biznesu, które pozwala zarządzać zespołami oraz wprowadzać komunikację na jeszcze wyższe poziomy. W ten sposób zbliżysz się jeszcze bardziej do idealnego modelu rozmowy biznesowej. Dodatkowo narzędzie możesz rozbudować o takie usługi jak Google Workspace i Microsoft 365. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz Free Photos z Pixabay

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.