Hashimoto to nieuleczalna choroba powodująca problemy z tarczycą – można z nią jednak normalnie żyć, w czym pomoże… aplikacja mobilna. Program jest już dostępny w sklepie Google Play. Co ciekawe, jego autorką jest Polka.

Jak aplikacja mobilna może pomóc chorym na Hashimoto?

Według ekspertów z WHO problemy z tarczycą są chorobą cywilizacyjną, na którą cierpi do 4,5% populacji. Dane GUS pokazują, że w 2018 roku w Polsce takie dolegliwości towarzyszyły milionowi osób. Eksperci szacują, że nawet 800 tysięcy z nich to efekt choroby hashimoto. Schorzenie to jest spowodowane wadą układu odpornościowego. Choroba jest nieuleczalna, choć można z nią normalnie żyć. W tym celu trzeba jednak zmienić swój styl życia, by poradzić sobie z objawami hashimoto. Aplikacja Hashiona opracowana przez Ewę Galant ma to ułatwić.

Pacjent codziennie loguje się do aplikacji, w której oznacza psychiczne i fizyczne symptomy, jakie ostatnio u niego wystąpiły. Odpowiada także na pytania związane z jego stylem życia, czyli m.in. z częstotliwością i jakością snu oraz odżywiania, a także z występowaniem sytuacji stresogennych. Po otrzymaniu tych informacji aplikacja wspiera pacjenta w wyszukiwaniu indywidualnych wzorców zdrowotnych, które powinny zostać przez niego wcielone w życie.

Na dzisiaj, szczególnie na rynku polskim, nie istnieją rozwiązania technologiczne skierowane do tej grupy pacjentów, jesteśmy pierwsi w Polsce. Budujemy społeczność wśród pacjentów, lekarzy, ale również naukowców, którzy będą rozwijać wiedzę na temat choroby Hashimoto za pomocą danych zbieranych anonimowo z aplikacji – tłumaczy autorka aplikacji Ewa Galant w rozmowie z agencją Newseria Innowacje. Wskazuje także na program Step by step to remission, który jej zdaniem jest unikatowy w skali światowej, ponieważ prowadzi pacjenta za rękę aż do momentu, w którym objawy przestaną mu doskwierać.

Czytaj także: Wertykalne filmy na horyzontalnym ekranie – TikTok oficjalnie trafia na Android TV

Aplikacja Hashiona jest już bezpłatnie dostępna w sklepie Google Play. Program Step by step to remission oraz pozostałe dodatkowe funkcje trafią do niej na przełomie marca i kwietnia 2021 roku.

źródło: Newseria

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.