Rozwój nowych technologii sprawił, że cotygodniowe czasopisma z ramówką stacji telewizyjnych odchodzą w zapomnienie, a coraz więcej osób korzysta tylko z wersji dostępnych elektronicznie. Zapraszam wszystkich do zapoznania się z przeglądem pięciu aplikacji z programami telewizyjnymi na Androida.


AXN Player

Na początek przedstawię program, którego główną funkcją jest udostępnianie kanału AXN na naszym telefonie. Oprócz tego dzięki aplikacji mamy również dostęp do tygodniowej ramówki wyżej wymienionej stacji telewizyjnej na cały tydzień. Jedyną opcją dodatkową, którą przewiduje aplikacja jest możliwość przypomnienia o danej audycji w formie alarmu, który zadzwoni o określonym czasie przed jej emisją (domyślnie 10 minut przed nią, ale czas możemy zmienić w ustawieniach). AXN Player przedstawiam, jako ciekawostkę, ponieważ umieszczony w nim program telewizyjny jest tylko dodatkiem. Szkoda, że twórcy nie udostępnili też programu dla pozostałych swoich kanałów – AXN Crime, Sci-Fi i Spin.

  


    

Program TV Interia.pl

Program TV udostępniony przez portal internetowy Interia.pl udostępnia nam dostęp do ramówek 127 programów telewizyjnych (mimo, że twórcy chwalą się spisem dla ponad 200 kanałów). Mimo tak ogromnej liczby stacji brak jest ramówki chociażby kanału nPremium czy nowo powstałych TTV oraz Polsat Crime & Investigation. Program udostępnia ramówkę dla danego kanału na cały dzień. Audycje, które już zostały wyemitowane zaznaczone są szarym kolorem, zaś ta, która w danej chwili trwa oznaczona jest specjalną ikonką. Aplikacja udostępnia program na 5 najbliższych dni. Do ciekawostek Programu TV możemy zaliczyć opcję „na skróty” dla osób korzystających z telewizji naziemnej i chcących otrzymać dostęp do ramówek podstawowych kanałów (TVP1, TVP2, TVN, Polsat, TV 4 i TV Puls) bez zbędnego przedzierania się przez listę z pozostałymi stacjami. Po wybraniu konkretnej audycji program pobiera o niej dane i wyświetla informację o roku produkcji, czasie trwania, kategorii wiekowej oraz szczegółowy opis. Ciekawym dodatkiem jest też lista poleconych programów na dany dzień. Powinna ona się przydać osobom niezdecydowanym. Wygląd aplikacji jest przejrzysty i prosty. Musimy pamiętać o tym, że program dość często łączy się z internetem, żeby pobrać dodatkowe informacje.


Program TV Tiviko

Kolejną aplikacją, którą przedstawię jest program stworzony przez naszych sąsiadów – Czechów. Aplikacja mimo, że początkowo wydaje się mało rozbudowana jest bardzo ciekawą propozycją. Udostępnia ramówki programów polskich, angielskich, niemieckich, czeskich i słowackich, francuskich, szwedzkich oraz włoskich. Łączna baza to 707 kanałów w tym 55 polskojęzycznych. Wśród kanałów polskich znajdziemy m.in. nowo utworzony Blink TV, a także znane stacje typu premium (Cinemax, a także nPremium 3 i 4 – podpisane jako nFilmHD 1 i 2) oraz Polsat, TVN i dość dużą ilość programów mniej popularnych, takich jak MGM HD czy Da Vinci Learning. Aplikacja udostępnia ramówkę na cały tydzień. Audycja, która trwa w danej chwili przedstawiana jest na graficznym pasku postępu, także dość obrazowo możemy zobaczyć ile jeszcze będzie trwała i czy zdążymy obejrzeć chociaż jej fragment. Bardzo ciekawą opcją jest możliwość sprawdzenia informacji o danej audycji w bazie IMDb oraz możliwość przypomnienia o programie parę minut przed jego rozpoczęciem. Aplikacja umożliwia również ustawienie kilku do kilkunastu ulubionych kanałów, do których będziemy mieć szybki i bezproblemowy dostęp. Minusem jest jednak jej wygląd, który nie zachęca do korzystania z niej oraz fakt, że na początku warto dokładnie przejrzeć ustawienia programu i dostosować go do swoich potrzeb.


 Program TV Wp.pl

Program TV wydany przez portal Wirtualna Polska na pierwszy rzut oka wygląda na bardzo rozbudowaną aplikację. Dużym plusem jest przemyślany i estetyczny układ menu, który zachęca do korzystania. Program umożliwia nam dostęp do 139 polskojęzycznych stacji telewizyjnych oraz do około 150 kanałów obcojęzycznych. Co może niektórych początkowo zmylić – na samym początku pracy z programem w menu „Ulubione” musimy wybrać stacje, których ramówkę chcemy oglądać. W przeciwnym razie aplikacja ograniczy się do prezentacji tylko domyślnie wybranych stacji. Po wybraniu kanałów możemy przeglądać ich tygodniową ramówkę, a także korzystać z dodatkowych opcji dostępnych w pozostałych zakładkach. W zakładce „Teraz” twórcy udostępniają nam podgląd bieżących audycji w programach, które dodaliśmy do ulubionych (dane przedstawiane są na pasku postępu), zaś w zakładce „Oś Czasu” możemy przejrzeć audycje z podziałem na kategorie (np. biografia, dokument, dramat, fantastyka, reportaż czy teatr). Jest to jedna z ciekawszych opcji, znana przede wszystkim abonamentom sieci kablowych i satelitarnych gdzie taki rodzaj wyszukiwania programów dostępny jest w EPG. Opisy audycji są rozbudowane i udostępniają nam takie informacje jak czas trwania, rok produkcji czy listę aktorów. Aplikacja umożliwia również przypomnienie o niej oraz podzielenie się nią z innymi użytkownikami (poprzez np. Facebooka). Zawsze możemy również poszukać innych stacji TV lub konkretnych tytułów audycji, jeżeli kojarzymy nazwę. Drugą ciekawą opcją jest możliwość ściągnięcia całej tygodniowej ramówki ulubionych programów, dzięki czemu nie będziemy musieli się później łączyć z siecią oraz dokładne opisy programów z dodatkowymi danymi (jak czas trwania, spis aktorów czy rok produkcji). Aplikacja spodoba się przede wszystkim osobom, które potrzebują bardziej rozbudowanej aplikacji z rozkładówką wielu kanałów telewizyjnych.


Programoid

Programoid to druga aplikacja udostępniona przez portal Interia.pl. Program charakteryzuje się minimalistycznym wyglądem. Po uruchomieniu aplikacji mamy dostęp do ramówek wszystkich kanałów, jakie są dostępne w aplikacji, a jest ich 184 (polsko i obcojęzycznych). Po wybraniu danego programu mamy dostęp do ramówki na 7 najbliższych dni, zaś po wybraniu konkretnej audycji mamy dostęp do jej opisu. Niestety nie są one tak rozbudowane jak ma to miejsce w konkurencyjnych aplikacjach. Programoid umożliwia nam utworzenie listy ulubionych kanałów, przegląd „osi czasu” z prezentacją bieżących audycji oraz udostępnia nam funkcję przypomnienia o danym programie. Program pozwala również na drobne zmiany w wyglądzie aplikacji poprzez wybór czy lista kanałów ma być wyświetlana w formie siatki, czy też w formie zwykłej listy. Aplikacja niestety nie obyła się też bez małej wpadki. Udostępnia ona już ramówkę nieistniejącego kanału Orange Sport Info i dubluje w nim to co emituje Orange Sport.


Aplikacje z ramówkami programów telewizyjnych mimo, że służą do konkretnego i określonego zadania jak widzimy mogą różnić się dostępnymi funkcjami i prostotą ich obsługiwania. Każdy jednak może wybrać samodzielnie program, który najbardziej przypadnie mu do gustu, i który będzie dla niego idealnym zamiennikiem standardowej, cotygodniowej gazety.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Cezary Zapała

W redakcji pracowałem od stycznia 2012 do maja 2013 roku. Wcześniej zaś pisałem do e-zinu ActionMag Komputery. Aktualnie jestem właścicielem agencji kreatywnej Media Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.