ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Jak wielki jest fenomen Angry Birds?

Autor: Grzegorz Kaczmarek Kategoria: Aplikacje

Chyba każdy z Was zna tytuł „Angry Birds”. No właśnie, popularność „wściekłych ptaków” stała się już pewnego rodzaju kuriozum. Jak wielkim? Okazuję się, że całkowita liczba pobrań przekroczyła 300 milionów i jest na dobrej drodze do osiągnięcia magicznej liczby 1 miliarda – dokładnie tyle, na ile wyceniana jest obecnie firma Rovio- producent omawianej gry. Ponadto, gdyby zsumować grę wszystkich fanów tej aplikacji, to każdego dnia grają w nią w sumie przez około 380 lat, czyli prawie 16 każdej godziny. To nie koniec: najciekawsza informacja moim zdaniem, to że w sumie gracze wystrzelili ponad 100 miliardów kolorowych ptaków- to dokładnie tyle, ile mamy tych prawdziwych zwierząt na całej planecie.

Okazuję się także, że partyjka w AB może mieć duży wpływ na nasze samopoczucie: statystycznie 5% ma gorszy humor, 37% nie widzi różnicy, zaś 58% badanych czuje się lepiej. Ciekawe jest to, że w ramach tych 5% około pięciokrotnie bardziej narażony na pogorszenie nastroju jest gracz w przedziale wiekowym 18-24 lat niż od 25 roku w górę. Dwukrotnie częściej smutek i złość odczuwają bezrobotni aniżeli pracujący. W dziewięciokrotnie wyższym stopniu na zmiany samopoczucia spowodowane grą w Wściekłe Ptaki są osoby samotne w odniesieniu do będących w związku.

Co sprawia że gra jest tak wciągająca? Doktor psychologii Michael Chorost definiuje 4 podstawowe cechy składające się na tak olbrzymi sukces:

Po pierwsze: gra jest trywialnie prosta, nie wymaga żadnych umiejętności ani wiedzy by rozpocząć zabawę,
Po drugie: daję radość z wygrywania- niszczenia złych zielonych świnek,
Po trzecie: fizyka gry jest idealnie odwzorowana,
Po czwarte: Zachowania, dźwięki postaci są zabawne, co sprawia że gra pozytywnie wpływa na nasz nastrój i po prostu lubimy tę formę relaksu.

Zabawne wydać się może, że choć 82% graczy przyznaje mniejsze lub większe poczucie uzależnienia od gry, to tylko 12% z nich postanowiło ją usunąć i totalnie przestać w nią grać. Kolejne 12% myślało nad tak skrajnym krokiem, póki co jednak się wstrzymali.

Trailer Angry Birds

Liczba pobrań aplikacji rozkłada się między:

Android – 41%,
PC – 25%,
iOS – 28%,
inne platformy -6%.

Źródło:
Infografika serwisu aytm.com

Sprawdź najnowsze wpisy