Arkusze Google często traktowane są jako zamiennik dla Excela. Wystarczający, aby szybko otworzyć załącznik dołączony do maila. Narzędzie oferuje jednak o wiele więcej. Przydatne funkcje w Arkuszach Google sprawią, że Twoja praca będzie prostsza. Nawet mniej zaawansowani użytkownicy będą korzystać wydajniej z narzędzia Google.

Dane w obcym języku nie muszą stanowić problemu

Niezwykle przydatną funkcję stanowi wykrywanie języka obcego oparte o Google Translate. Wystarczy, że wpiszesz DETECTLANGUAGE(), a funkcja zwróci Ci kod rozpoznanego języka. Później możesz wykorzystać ten kod do przetłumaczenia treści. W tym celu niezbędna jest funkcja GOOGLETRANSLATE(). W nawiasie musisz uwzględnić komórkę z tekstem, język oryginału (jego kod) oraz język, na który ma być on przetłumaczony (jego kod).

Przesyłaj dane za pomocą kodów QR

Wszystkie wykresy, które wstawiasz do arkusza, są tworzone przez inną usługę Google, dostępną także dla programistów. Wszystko to przekłada się na jej o wiele większe możliwości. Jedną z nich jest generowanie kodów QR, które wykorzystasz później do dzielenia się danymi z użytkownikami urządzeń mobilnych. Jeśli chcesz z niej skorzystać, potrzebna będzie Ci jedynie funkcja IMAGE() oraz adres usługi Google API. Prawidłowo zapisana formuła wygląda następująco: =IMAGE(„https://chart.googleapis.com/chart?chs=200×200&cht=qr&chl=”&[adres komórki]&””)

Zobacz także: Opera znalazła ciekawe zastosowanie dla kodów QR

Importuj dane ze stron internetowych

Znalazłeś potrzebne dane na stronie www i nie masz czasu przepisywać ich do arkusza? Właśnie po to stworzona została funkcja IMPORTHTML. Za jej pomocą zaimportujesz dane, które nie muszą być nawet w specjalnym formacie. Narzędzie samo przeprowadzi analizę i bez najmniejszego problemu odszuka najważniejsze źródło danych zamieszczonych w formie tabeli. Jeśli na wybranej przez Ciebie stronie znajduje się kilka tabel, umieść w formule stosowny indeks, np.:

=IMPORTHTML(„adres strony www”; „table”; 1)

Funkcję IMPORTHTML możesz także wykorzystać do pobrania danych w formie niesformatowanej listy. W tym celu wpisując formułę, musisz zamienić parametr „table” na „list”, np.:

=IMPORTHTML(„adres strony www”; „list”; 1).

Zamieść arkusz na swojej witrynie internetowej

Jeśli chcesz zebrać jakieś dane w arkuszu kalkulacyjnym, nie musisz rozsyłać go wysyłać innym. Możesz także umieścić go na stronie internetowej, dzięki czemu uzupełnisz go również informacjami z witryny lub bloga. Wystarczy, że w menu „Plik” wybierzesz opcję „Opublikuj w Internecie”. Następnie przejdź do zakładki „Umieść” i wybierz, co dokładnie chcesz opublikować – cały arkusz czy może jedynie pojedynczą zakładkę. Na koniec pozostaje Ci jedynie skopiować kod iFrame i wkleić na Twojej stronie.

Zobacz także: Google zaprzęga AI do pomocy w wypełnianiu swojego arkusza kalkulacyjnego

Chcesz dodać jakiś obrazek? Wystarczy Ci adres URL

Funkcja IMAGE pozwala również na wstawianie fotografii do arkusza na podstawie samego adresu URL. Niezwykle przydatna opcja, kiedy wykorzystujesz to samo zdjęcie/logo w swoich plikach. Dzięki temu, kiedy zapragniesz zmienić zdjęcie, wystarczy, że podmienisz je w miejscu, gdzie zostało ono udostępnione. Nie będziesz musiał robić tego w każdym pliku z osobna. Co więcej, poza adresem URL, dodasz także parametry umożliwiające na sterowanie skalowaniem danej fotografii.

Połącz formularz z arkuszem Google

Jeśli korzystasz z Formularzy Google, możesz skorzystać z opcji połączenia ich z arkuszem. Dzięki temu wszystkie treści zebrane będą od razu spływać do stworzonego przez Ciebie arkusza. Pozwala to na lepszą analizę danych z wykorzystaniem formuł. Musisz mieć jednak na uwadze fakt, że w niektórych przypadkach dobrze będzie zadbać wcześniej o kopię danych, zanim zabierzesz się do ich analizy. Jeśli chcesz połączyć arkusz z formularzem, wystarczy, że wybierzesz opcję „Utwórz formularz” z menu „Narzędzia”.

Zobacz także: Dokumenty Google – przydatne funkcje i sztuczki, które powinieneś znać

Przydatne funkcje w Arkuszach Google na pewno okażą się dużą pomocą w przypadku wykonywania poszczególnych zadań kalkulacyjnych. Dzięki temu w krótszym czasie będziesz w stanie zrobić zdecydowanie więcej, a Twoja praca stania się znacznie bardziej efektywna.

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz tomfield z Pixabay

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.