Dokumenty Google zyskują przez cały czas na popularności. Główną zaletą, którą docenia większość osób, jest przede wszystkim możliwość synchronizowania zmian w czasie bieżącym. Jednak narzędzie przez cały czas się rozbudowuje, pomimo już bogatych zasobów. Przydatne funkcje w Dokumentach Google to niekończący się temat. Swoją pracę możesz edytować wszędzie – na komputerze i na telefonie. To wygodne rozwiązanie pozwoli pracować wydajnie w zespołach oraz w pojedynkę – pozwoli płynnie przechodzić między systemami oraz urządzeniami. Wystarczy mieć jedynie przeglądarkę lub aplikację i dostęp do Internetu. 

Udostępnianie, czyli przydatne funkcje w Dokumentach Google

To opcja, o której nie należy zapominać, skrywa w sobie ciekawe możliwości. Dla większości osób jest to jedynie przycisk, który pozwala na udostępnianie podglądu, komentowania lub nawet edytowania Twojego pliku w tym samym czasie, co Ty sam. Jednak warto mieć na uwadze ukryte opcje, które znajdziesz w ustawieniach udostępniania. Możesz ograniczyć jeszcze bardziej uprawienia podglądającego, jeśli nie chcesz, aby Twoja praca została pobrana lub skopiowana (a nawet możesz zabronić drukowania). Dla wielu osób może okazać się zbędne, jednak na pewno może być przydatne wtedy, kiedy wykonujesz dla kogoś projekt do wglądu i boisz się, że zostanie on po prostu ukradziony bez rozliczenia Twojej pracy. 

Pobierz Dokumenty Google w Sklepie Play.

Zobacz także: Dokumenty Google będą jeszcze wygodniejsze. Oto nowa świetna funkcja

Korzystaj z biblioteki szablonów

Niezależnie, jaki dokument tworzysz, nie musisz wcale zaczynać od zera. Dokumenty Google (ale też Prezentacje czy Formularze) posiadają bibliotekę szablonów, które nie tylko ułatwią Ci pracę, ale też zagwarantują o wiele lepszy efekt. Zanim zaczniesz pracę nad dowolnym plikiem, przejrzyj dostępne szablony, może akurat znajdziesz coś idealnego dla siebie. Wystarczy, że powstrzymasz swoje przyzwyczajenie wyboru „pustego dokumentu”.

Zobacz także: Dokumenty i Arkusze Google z nowymi ikonami – zmiana nie każdemu przypadnie do gustu

Przeglądanie Internetu z poziomu dokumentu

To bardzo przydatna funkcja, które dla większości osób niestety nie istnieje. Dlaczego powinieneś z niej skorzystać? Przede wszystkim usprawni Twoją pracę i pozwoli zdecydowanie szybciej wyszukiwać konkretne informacje w Internecie, w grafice oraz na Twoim dysku. To bardzo przydatna opcja szybkiego przeszukiwania zasobów, która pozwala znaleźć materiały do pracy – możliwe, że kiedyś robiłeś już podobne zlecenie, nad którym mógłbyś popracować zdecydowanie efektywniej, wiedząc, że masz przydatne materiały na swoim dysku. 

Wstawianie spisu treści

Spis treści przydaje się nie tylko w książkach. Nawet w krótszym dokumencie pozwala zorientować się, gdzie znajdziesz potrzebne Ci treści. Podział tekstu na części ułatwia również jego przyswajanie. Jeśli chcesz dodać spis treści, wystarczy, że w menu „Wstaw” wybierzesz opcję „Spis treści”. Możesz go dowolnie modyfikować, przesuwać czy na bieżąco aktualizować. Nie zapominaj jednak, że porządny spis wygenerujesz dzięki dobrze sformatowanej treści dokumentu. Spis treści należy do przydatnych funkcji w Dokumentach Google.

Zobacz także: Dokumenty Google z obsługą zewnętrznych dodatków – przygotujcie się na nagły wzrost funkcjonalności

Tagi w komentarzach

Niezwykle rozwiązanie stanowi również wstawianie tagów w komentarzach. Szczególnie gdy wykorzystujesz Dokumenty Google do pracy grupowej. Jeśli oznaczysz daną osobę, wykorzystując @ dostanie ona powiadomienie na maila. Dzięki temu o wiele szybciej otrzymasz odpowiedź na swoje uwagi. Nie musisz się nawet zbytnio wysilać i pamiętać adresy współpracowników, po wpisaniu znaku @ rozwinie Ci się rozwijana lista z podpowiedziami.

Zobacz także: Dokumenty Google wprowadzają szereg zmian przyjaznych dla biznesu

Przydatne funkcje w Dokumentach Google pozwalają ułatwiać sobie życie i czynić swoją pracę efektywniejszą oraz bardziej bezpieczną. Warto je znać i wdrażać do swojej pracy. Każdy wie, że przyzwyczajenia robią swoje i nie jest zbyt łatwo czasami przekonać się do stosowania nowych rozwiązań zwłaszcza wtedy, kiedy pracy jest bardzo dużo i chcemy mieć wszystko już z głowy – bardzo często trudno wtedy o chęć do nowych funkcjonalności. Jednak warto mieć na uwadze, że poświęcenie kilku chwil teraz pozwoli Ci na oszczędność czasu w przypadku kolejnych zleceń. To pewnego rodzaju inwestycja – każda ma swoje koszty, a w tym przypadku jest nim Twój czas wolny. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz kropekk_pl z Pixabay

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.