ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Firefox 10 już w Android Markecie

Autor: Paweł Cebula Kategoria: Aplikacje
Firefox-10-market

Bez wątpienia, przeglądarka internetowa jest jedną z najważniejszych aplikacji, jaka jest zainstalowana w każdym nowoczesnym smartfonie. Mozilla oficjalnie poinformowała, że najnowsza odsłona Firefoksa jest już dostępna dla użytkowników urządzeń mobilnych z systemem Android. Co nowego?

Kolejne wydanie Firefoksa, zgodnie z przyjętym cyklem wydawniczym, już jest dostępne w Android Markecie. Lista zmian, jakie zostały wprowadzone w ostatnim wydaniu tej aplikacji nie jest zbyt długa, jednak bardzo cieszy to, że Mozilla dba o harmonijny rozwój zarówno „desktopowej” wersji swojej przeglądarki, jak i tej przeznaczonej dla Androida.

Do nowości w przypadku Firefoksa 10 można zaliczyć implementację antyaliasingu w WebGL. W efekcie, elementy, których wyświetlenie jest wspomagane przez WebGL powinny wyglądać znacznie lepiej i atrakcyjniej. Mozilla zadbała również o wsparcie akceleracji warstw w OpenGL ES. Jednak to nie koniec zmian, jakie zostały wprowadzone.

Producent Firefoksa zadbał również o rozwiązanie problemu, który pojawiał się w bardzo specyficznych sytuacjach i był związany z zawieszeniem się całej przeglądarki lub brakiem możliwości zamknięcia pojedynczej karty. Mozilla wprowadziła również zmiany w funkcji Firefox Sync, której konfiguracja w tej chwili jest znacznie łatwiejsza.

Jak wiadomo, Mozilla przykłada dużą wagę do obsługi HTML5 w swoich przeglądarkach – ostatnie wydanie Firefoksa obsługuje nowy znacznik , który pozwala na określenie fragmentów tekstu, w przypadku których kierunek pisania będzie inny niż w pozostałej, niewyizolowanej części tekstu. Dodano również obsługę API IndexDB.

Niestety, przy okazji dowiadujemy się również o problemach, które nie zostały rozwiązane. Wśród nich zdecydowanie największym utrudnieniem jest brak wsparcia obsługi wtyczek – włącznie z Adobe Flash, który w przypadku niektórych stron internetowych jest naprawdę niezbędny. Mozilla zapowiada, że powinno się to zmienić w kolejnym wydaniu przeglądarki. Firefox 10 jest gotowy do pobrania w Android Markecie.

źródło: Mozilla

Sprawdź najnowsze wpisy