Firefox 10 już w Android Markecie

Paweł Cebula Aplikacje 2012-01-31

Firefox-10-market

Bez wątpienia, przeglądarka internetowa jest jedną z najważniejszych aplikacji, jaka jest zainstalowana w każdym nowoczesnym smartfonie. Mozilla oficjalnie poinformowała, że najnowsza odsłona Firefoksa jest już dostępna dla użytkowników urządzeń mobilnych z systemem Android. Co nowego?

Kolejne wydanie Firefoksa, zgodnie z przyjętym cyklem wydawniczym, już jest dostępne w Android Markecie. Lista zmian, jakie zostały wprowadzone w ostatnim wydaniu tej aplikacji nie jest zbyt długa, jednak bardzo cieszy to, że Mozilla dba o harmonijny rozwój zarówno „desktopowej” wersji swojej przeglądarki, jak i tej przeznaczonej dla Androida.

Do nowości w przypadku Firefoksa 10 można zaliczyć implementację antyaliasingu w WebGL. W efekcie, elementy, których wyświetlenie jest wspomagane przez WebGL powinny wyglądać znacznie lepiej i atrakcyjniej. Mozilla zadbała również o wsparcie akceleracji warstw w OpenGL ES. Jednak to nie koniec zmian, jakie zostały wprowadzone.

Producent Firefoksa zadbał również o rozwiązanie problemu, który pojawiał się w bardzo specyficznych sytuacjach i był związany z zawieszeniem się całej przeglądarki lub brakiem możliwości zamknięcia pojedynczej karty. Mozilla wprowadziła również zmiany w funkcji Firefox Sync, której konfiguracja w tej chwili jest znacznie łatwiejsza.

Jak wiadomo, Mozilla przykłada dużą wagę do obsługi HTML5 w swoich przeglądarkach – ostatnie wydanie Firefoksa obsługuje nowy znacznik , który pozwala na określenie fragmentów tekstu, w przypadku których kierunek pisania będzie inny niż w pozostałej, niewyizolowanej części tekstu. Dodano również obsługę API IndexDB.

Niestety, przy okazji dowiadujemy się również o problemach, które nie zostały rozwiązane. Wśród nich zdecydowanie największym utrudnieniem jest brak wsparcia obsługi wtyczek – włącznie z Adobe Flash, który w przypadku niektórych stron internetowych jest naprawdę niezbędny. Mozilla zapowiada, że powinno się to zmienić w kolejnym wydaniu przeglądarki. Firefox 10 jest gotowy do pobrania w Android Markecie.

źródło: Mozilla • MichałP

  Standardowo nie ma na x8 -,-

 • Adam Szostek

  Wrzuciłem na SGS2 i wygląda całkiem dobrze. Niestety płynność jest nadal słaba i przegrywa ze stock’ową przeglądarką jak i z Delphin’em czy Operą. Dodatkowo część ma złe formatowanie i np. obrazki się rozjeżdżają i nachodzą na teks.

  Natomiast Sync z desktopowyą wersją działa fajnie i tu jako użytkownik Firefox na PC muszę pochwalić. Miłą opcją jest automatyczne przeszukiwanie zakładek w momencie wpisywania adresu URL – mała rzecz, a cieszy.

  Niestety na chwilę obecną, do zwykłego użytkowania polecam coś innego

 • miecio

  [quote name=”Brajan”]Aplikacja jest niezgodna z Twoim urządzeniem Play Samsung GT-S5830.
  Nie dziala na armv6?[/quote]
  Z tego co pamiętam to wymaga 512 ramu, którego w takiej ilości nasze Asy nie posiadają 🙁

  • plichu

   Błąd, firefox wymaga procesora przynajmniej arm v7 (było swego czasu o tym głośno). Pamięć ram nie ma tu nic do rzeczy.

   • szachs

    [quote name=”Plichu”]Błąd, firefox wymaga procesora przynajmniej arm v7 (było swego czasu o tym głośno). Pamięć ram nie ma tu nic do rzeczy.[/quote]
    Błąd, na ich stronie napisane jest, że potrzeba 512 mb ram

 • plichu

  [quote]Wśród nich zdecydowanie największym utrudnieniem jest brak wsparcia obsługi wtyczek – włącznie z Adobe Flash, który w przypadku niektórych stron internetowych jest naprawdę niezbędny.[/quote]
  Nie wiem jak z flashem, ale różne inne wtyczki można jak najbardziej instalować z poziomu firefoksa.

 • brajan

  Aplikacja jest niezgodna z Twoim urządzeniem Play Samsung GT-S5830.
  Nie dziala na armv6?

  • plichu

   owszem, nie działa.

 • chmiel00

  szkoda że żadna mozilla nie pasi do wildfire s. no sorry ale ja za 2k nie kupie telefonu bo mnie kwa nie stać na to

 • satelita

  Kolejna sprawa to brak widoku wersji komputerowej … a niektóre serwisy są tak zaprojektowane że nie da się przełączyć na tą właśnie bez tej opcji.

  • plichu

   Zainstaluj dodatek phony i po problemie 😉

   • daroo

    [quote name=”Plichu”]Zainstaluj dodatek phony i po problemie ;)[/quote]

    Jak się dokładnie nazywa ten dodatek? Nie mogę go znaleźć w markecie.

 • alek_666

  opera mobile póki co gniecie firefoxa jeśli chodzi o wersje na androida…

 • Marek_W

  Fatalna pomyłka programistyczna, ledwo człapiąca kobyła programistyczna.

 • windowsmobile

  Firefox to największe gówno na androida

 • mef

  racja…najlepsza systemowa

 • Adrian

  Opery i tak nie przebije 🙂

 • satelita

  Zdecydowanie wolę stokowa z 4.0 , wydaje mi się płynniejsza i nie ma problemu z Flash-emx