ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Viber – darmowe rozmowy z Androida!

Autor: Grzegorz Kaczmarek Kategoria: Aplikacje

W związku z wynikiem sondy, która miała miejsce jaki czas temu na Android.com.pl postanowiłem w większym stopniu zająć się recenzjami ciekawych aplikacji. Na pierwszy ogień wziąłem program o nazwie Viber.

W skrócie: jest to Skype dla telefonów komórkowych. Pewnie większość z Was stwierdziła w tym momencie, że przecież istnieje już Skype na platformy mobilne, więc żadnej rewolucji aplikacja nie wprowadza. Połączenie odbywa się poprzez transmisję danych zamiast standardowego GSM/UMTS, także jest to nic innego jak standardowy VoIP. Czym więc Viber różni się od popularnego „Skajpaja„? Odpowiedź ujęto w poniższej grafice:

A więc ID w Viberze to nasz nr telefonu. Dzięki temu program łatwo sprawdzi, kto z naszej książki adresowej już z niego korzysta. Może nie wydaję się to czymś nadzwyczajnym, jednak w rzeczywistości oznacza, że do korzystania potrzebne jest tylko pobranie aplikacji z Marketu oraz wpisanie swojego numeru. Ponadto aplikacja jest w 100% darmowa i wolna od reklam.

 

Po niezwykle szybkiej rejestracji jesteśmy już użytkownikami sieci Viber. Poniższy obraz przedstawia interfejs aplikacji oraz listę kontaktów z mojej książki adresowej, które już z niej korzystają.

Ok, pora wykonać pierwsze połączenie!

viber44

Co na temat jakości rozmowy? Z pewnością dźwięk jest czystszy niż przy normalnym połączeniu, które wykonałem dla porównania chwilę po przedstawionym powyżej. Połączenie poprzez Wi-Fi nie różniło się standardem od wykonanego poprzez dostęp mobilny do Internetu w sieci Play. Jeśli chodzi o sygnał, mamy 3 wskaźniki mówiące o spodziewanej jakości dźwięku:

Ok, teraz czas na najważniejszą i chyba najprzyjemniejszą informację dot. Viber’a:  minuta połączenia to tylko ~250 kB danych! Poniżej statystyki z Watchdog’a przed i po minutowym połączeniu. Zostaje prosta matematyka:  pakiet 250MB wystarczy na około 1000 minut rozmowy, 1 GB = 4000.

Aplikacja poza darmowymi rozmowami pozwala również na bezpłatną wymianę wiadomości tekstowych– także poprzez Internet. Niżej znajduję się przykładowa konwersacja wykonana poprzez Viber. Ze swojej strony muszę przyznać, że szybkość działania zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Jedyne co mnie mocno zirytowało, to wyłączanie aplikacji podczas próby załadowania zdjęcia z galerii- jednak to wynika raczej z przeładowania pamięci mojego telefonu, niż funkcjonalności programu.

Jak widać, do wiadomości można załączyć zdjęcie oraz coś, co bardzo mnie zainteresowało: lokalizację GPS, o czym w całkiem fajny sposób aplikacja informuje nas podczas pierwszego uruchomienia. Po kliknięciu w małą ikonkę znajdującą się obok wiadomości, wyświetla nam się taki oto obraz:

W lewym dolnym rogu mamy menu udostępniania, poprzez które możemy otworzyć lokalizację w Mapach Google (a tam np. ustanowić trasę dojazdu), wysłać ją przez maila lub przesłać dalej przez Viber.

Jeśli aplikacja przypadła Wam do gustu, ale stwierdziliście, że nie macie do kogo dzwonić, program wyśle do wskazanych przez was znajomych wiadomość zapraszającą. Jeśli to nie wystarczy, rozwiązanie znajduje się w zakładce More: tam możecie udostępnić informację, że korzystacie z Viber’a na Facebook’u czy Twitterze.

Możecie także równie szybko deaktywować swoje konto albo zmienić opcje programu i powiadomień tak, by np. przychodzące wiadomości wyświetlały się bezpośrednio na ekranie głównym Androida.

 

Źródło: viber.com

Sprawdź najnowsze wpisy