ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Wirus

Czy antywirus na telefon jest potrzebny? Jaki wybrać?

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Aplikacje

Antywirus na telefon jest bardzo ważną usługą, która na pewno powinna znaleźć się na Twoim telefonie. Jest gwarancja bezpieczeństwa przed wirusami, które mogą doprowadzić do poważnych problemów nie tylko natury technicznej, ale wszelkich innych kwestii, do których może dojść z racji użytkowanych aplikacji na urządzeniu. Jednak przed instalacją wybranej aplikacji, warto zorientować się, czy Twoje urządzenie nie posiada wbudowanego antywirusa. Obecnie producenci idą w tym kierunku, aby klient otrzymywał smartfona z wybraną przez nich propozycją bezpieczeństwa. To bardzo ważna kwestia, ponieważ słuszne rozwiązanie to takie, kiedy na jedno urządzenie przypada jedna aplikacja antywirus. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, kiedy rozwiązania nie będą odpowiednio funkcjonować, torując tym samym drogę wirusom do Twojego telefonu. Jeśli okaże się, że producent Twojego smartfona nie zadbał o Twoje bezpieczeństwo, wtedy koniecznie zrób to sam. Pomożemy wybrać aplikację!

Panda Dome Bezpłatny antywirus i VPN

Nie jest to aż tak znany antywirus na telefon, jednak zasługuje na docenienie ze względu na szybkość działania. Można zakupić licencję, ale wersja bezpłatna w zupełności wystarczy dla zwykłego użytkownika. Oferuje ona podstawową ochronę urządzenia oraz dodatkowo wykrywa potencjalne niechciane aplikacje czy skanuje aplikacje pochodzące z nieznanych źródeł. Wersja darmowa zawiera również funkcje takie jak VPN czy ochrona przed kradzieżą sprzętu. Co więcej, oprogramowanie możesz zainstalować także na Twoim smartwachu. W ten sposób możesz zlokalizować oraz zablokować telefon właśnie z poziomu inteligentnego zegarka.

Pobierz Panda Dome Bezpłatny antywirus i VPN z Google Play.

ESET Mobile Security & Antivirus

Kolejna propozycja dostępna w wersji darmowej i płatnej. Aplikacja ESET zadowoli przede wszystkim zwolenników bezpiecznego przeglądania internetu. Ochrona przed atakami typu pishing zintegrowana z przeglądarką mobilną uniemożliwia odwiedzanie tego typu stron. Poza tym oprogramowanie oferuje podstawowe funkcje jak skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i wirusów czy szczegółowy raport zabezpieczeń. Po zainstalowaniu aplikacji na swoim telefonie możesz przetestować również wersję premium przez 30 dni. Zapewnia dodatkowo ochronę 5 urządzeń, audyt zabezpieczeń, który pozwala przejrzeć jakie uprawnienia mają poszczególne aplikacje czy funkcję pomocną w ustaleniu lokalizacji telefonu z wyczerpaną baterią.

Pobierz ESET Mobile Security & Antivirus z Google Play.

Zobacz także: Chrome niczym program antywirusowy – przeglądarka w trosce o bezpieczeństwo

Antywirus Mobilny Kaspersky: Ochrona & App Lock

Firma, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Mobilna wersja słynnego antywirusa pozwala na przeskanowanie Twojego urządzenia w kilku różnych trybach – szybkie skanowanie, pełne skanowanie oraz skanowanie folderu. Dużą zaletę stanowi fakt, że skanowanie pozwala na wykrycie nie tylko wirusów, ale także potencjalnie szkodliwych aplikacji czy adware. Bezpłatna wersja zapewnia również ochronę przed kradzieżą (usuwa wrażliwe dane z urządzenia) oraz odnajdywanie telefonu (znajduje urządzenie i je blokuje w przypadku zgubienia lub kradzieży).

Pobierz Antywirus Mobilny Kaspersky: Ochrona & App Lock z Google Play.

Bitdefender Antivirus Free

Zdecydowanie jedna z mocniejszych pozycji w zestawieniu. Antywirus na telefon wykorzystuje technologię skanowania w chmurze i do tego jest niezwykle proste w obsłudze. Darmowa wersja pozwala na skanowanie aplikacji oraz ich aplikacji w poszukiwaniu szkodliwych programów. Wszystko to przekłada się na szybkie i sprawne działanie antywirusa na naszym telefonie czy tablecie, które jednocześnie nie obciąża jego pracy. Bezpłatna wersja nie ma jednak wielu przydatnych funkcji takich jak ochrona przed kradzieżą czy narzędzi do przeglądania internetu. Możesz za to wypróbować je w trakcie 30-dniowego okresu próbnego.

Pobierz Bitdefender Antivirus Free z Google Play.

Avira Antivirus 2020 – Virus Cleaner & VPN

Kolejne narzędzie idealne dla osób, dla których niezwykle ważna jest prywatność. Za jego pomocą możesz sprawdzić, w jaki sposób aplikacje uzyskują dostęp do Twoich danych, dodać dodatkowe zabezpieczenia swoich aplikacji czy sprawdzić, czy Twój adres e-mail nie został skradziony w wyniku naruszenia ochrony danych. Bezpłatna wersja antywirusa na telefon pozwala również na ochronę urządzenia przed kradzieżą czy zgubieniem, blokowanie niechcianych połączeń i sms-ów oraz korzystanie z VPN z ograniczeniem do 100 MB danych dziennie.

Pobierz Avira Antivirus 2020 – Virus Cleaner & VPN z Google Play.

Zobacz także: W Sklepie Google Play odnaleziono antywirusy, które mogą być niebezpieczne dla użytkownika

Wybór antywirusa na telefon wcale nie należy do najłatwiejszych kwestii. Aplikacje są bardzo rozbudowane, a co za tym idzie, musisz dokładnie zastanowić się nad tym, co jest dla Ciebie najistotniejsze. Dopiero wtedy będziesz mieć pewność, że Twoje prywatne urządzenie jest bezpieczne i możesz je użytkować ze spokojem. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz Engin Akyurt z Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy