ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Mapa

Przydatne funkcje Google Maps, które usprawnią użytkowanie w terenie

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Aplikacje

Rozwiązanie od wyszukiwarkowego giganta jest sztandarową aplikacją w swojej kategorii. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak przydatne funkcje Google Maps posiada w swoim arsenale. Kiedy je poznasz, będziesz mógł jeszcze sprawniej poruszać się w terenie lub wyszukiwać poszczególne obiekty.

Zadbaj o swoją prywatność i włącz tryb incognito

Jeśli chcesz, aby Google nie zbierało tak wielu informacji na Twój temat to opcja idealna dla Ciebie. Równie dobrze tryb incognito przyda się osobom, które nie chcą, aby w danym momencie jakieś szczegóły o nich zostały zapisane. Wystarczy kliknąć swój awatar i wybrać funkcję „Włącz tryb incognito”. Po tej zmianie Twój awatar zmieni się na ikonkę charakterystyczną dla trybu prywatnego w Chrome. Dzięki temu szybko ocenisz, czy w danym momencie trym incognito jest włączony, czy nie. Opcję tę można włączać i wyłączać w dowolnym momencie.

Zobacz także: YouTube Music w Google Maps – firma trochę się z tym spóźniła

Daj znać znajomym i bliskim, gdzie jesteś

Wybierasz się w nowe miejsce i boisz się, że może Ci się przytrafić coś niespodziewanego? Może po prostu chcesz poinformować kogoś, gdzie dokładnie jesteś? Mapy Google pomogą Ci w tym wszystkim. Wystarczy, że klikniesz swój awatar i wybierzesz opcję „Udostępnianie lokalizacji”. Następnie pozostaje wybrać czas udostępniania położenia i można już przesłać link do swoich bliskich. Opcji przesłania jest mnóstwo, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Funkcja działa całkiem nieźle. Lokalizacja jest odświeżana regularnie, a poza położeniem pokazuje się również stan baterii.

Odtwarzacz muzyki i nawigacja? Żaden problem

Korzystasz ze Spotify, Youtube Music albo Play Music? Google Maps ma również specjalną funkcję dla Ciebie. Pozwala ona na sterowanie muzyką z poziomu nawigacji. Opcję tę znajdziesz w ustawieniach w sekcji „Ustawienia nawigacji”. Musisz odszukać „Sterowanie odtwarzaniem muzyki” i wybrać interesującą Cię aplikację z listy. Ostatnim krokiem jest autoryzacja, a już po chwili będziesz cieszyć się mini odtwarzaczem u dołu ekranu w trybie nawigacji.

Zobacz także: Nawigacja w Google Maps brzmi już inaczej – bez lektora, to nie to samo

Nie możesz odnaleźć auta na parkingu? Google Ci w tym pomoże

Jeśli Twoim problemem jest lokalizowanie własnego auta na parkingu, Google przychodzi Ci z pomocą. Mapy pozwalają na zapamiętywanie miejsca, gdzie postawiłeś swój samochód. Kiedy chcesz korzystać z tej opcji, musisz jednak pamiętać, aby lokalizacja w Twoim telefonie była stale włączona. W innym wypadku funkcja nie będzie działać poprawnie. Musisz przejść do ustawień i wybrać „Ustawienia nawigacji”, a następnie odszukać opcję „Zapisz lokalizację zaparkowanego pojazdu” i ją uruchomić.

Cofnij się w czasie ze Street View

Wygląd ulic dostępny w Street View jest aktualizowany co jakiś czas. Tak, aby dane były w miarę aktualne. Mimo to zdjęcia archiwalne wciąż są dostępne. Jeśli chcesz zobaczyć, jak zmieniła się dana okolica, wystarczy, że klikniesz ikonę zegara zlokalizowaną w lewym górnym rogu. Następnie zmień okres i gotowe ‒ cofnąłeś się w czasie razem z Google Maps.

Zobacz także: Ciemny motyw w Google Maps nadciąga – w końcu jakiś ruch

Szkoda Ci internetu? Wypróbuj tryb offline

Wielu użytkowników Google Maps nawet nie zdaje sobie sprawy z tej opcji, chociaż jest ona dostępna od dłuższego czasu. Jeśli w danym miejscu występują problemy z dostępem do sieci, to rozwiązanie może okazać się zbawieniem. Wystarczy pobrać interesujący nas fragment mapy na swoje urządzenie. W tym celu musisz wyszukać interesującą Cię lokalizację i w prawym górnym rogu kliknąć swój awatar. Po wybraniu opcji „Mapy offline” pozostaje Ci jedynie wybranie obszaru, który ma zostać zapisany w pamięci Twojego smartfona.

Unikaj opłat drogowych z Google Maps

Chcesz uniknąć jazdy płatnymi odcinkami? Google pomoże Ci i w tym. W ustawieniach, które znajdziesz po naciśnięciu swojego awataru, musisz odnaleźć sekcję „Ustawienia nawigacji”. Jedną z dostępnych tam opcji jest „Unikaj opłat”. Po jej uruchomieniu Google Maps będzie wybierać dla Ciebie takie trasy, gdzie nie będziesz musiał płacić za przejazd. Możesz również korzystać z podobnych funkcji ‒ „Unikaj autostrad” i „Unikaj promów”.

Google Maps to narzędzie o wiele bardziej rozbudowane niż większość osób myśli. Mnogość funkcji pozwoli Ci na szerokie zastosowanie aplikacji do konkretnych celów. Powyższe dodatki nie są wszystkimi, dlatego warto poczytać jeszcze więcej na ten temat przydatnych funkcji Google Maps.

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz stokpic z Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy