W zeszłym tygodniu doczekaliśmy się wersji BETA AutoMapy na Androida. W ten weekend postanowiłem przetestować wyżej wspomniany program w praktyce. Czy szanowanemu i jednemu z najlepszych, jak do tej pory, programów do nawigacji uda się zawojować świat zielonego robocika? Szczerze mówiąc to tak na dwa razy to widzę, ale o wszystkim możecie przekonać się sami podczas zapoznawania się z wynikami mojego weekendowego testu, który odbył się w dniach 14 i 15 stycznia. Zapraszam.

 

Interfejs
Pierwszy raz z AutoMapą zetknąłem się podczas mojej przygody z Windows Mobile. Była to bezsprzecznie najlepsza nawigacja na ten system. Jej interfejs był niesamowicie prosty, ale również dopracowany. Jako użytkownik dobrze zapoznany z produktem byłem nieco zszokowany tym, co zobaczyłem w najnowszej wersji. Na miejsce dobrze znanego ekranu wszedł inny – zaprojektowany od podstaw. Niestety programiści aplikacji nie wpadli na pomysł, żeby dać jakikolwiek komunikat odnośnie wyłączonego GPS, przez co nowy użytkownik może się dziwić, dlaczego po kliknięciu jakiejś opcji jest wyrzucany do ustawień systemowych, w których musi sobie sam ręcznie włączyć wspomniany moduł. Odnośnie komunikatów na ekranie to są one zdawkowe i ograniczają się do pokazywania informacji o dozwolonej prędkości oraz komunikatu „Szukam sygnału GPS”. Nowy wygląd jest dobry, stonowane kolory bardzo ładnie się komponują. Kolorystyka przywodzi na myśl SenseUI, więc mamy połączenie czerni, szarości oraz zieleni. Sporadycznie pojawia się czerwony lub niebieski. Do wyboru mamy mapy w 3D oraz 2D, jednak z racji kiepskiego wyglądu przewijania w 3D, wyglądającego jak „kurczenie się” krawędzi, zdecydowałem się pozostać w dwóch wymiarach.

 

Szybkość działania i jakość prowadzenia
To, co się rzuca w oczy to szybkość programu. W porównaniu z produktem Sygica, którego jestem wielkim entuzjastą, program jest istną rakietą. Zasięg złapał już po kilku sekundach przy wyłączonej transmisji danych. Odnośnie tego punktu nie ma się do czego przyczepić. Szczerze mówiąc, miałem nadzieję, że na trasie uda mi się sprowokować nawigację do zgubienia zasięgu lub przynajmniej do wymuszenia ponownego przeliczenia trasy, ale program okazał się sprytniejszy – przy celowym zjechaniu z trasy głównej, w ciągu 5 sekund miałem już ustaloną trasę, natomiast na drugim urządzeniu Sygic poległ. Bardzo mnie cieszy fakt, że już w fazie BETA program działa pod tym względem idealnie. W sumie jedyne, do czego mogę się przyczepić to za duża ikona pozycji w trybie 3D, jednak tego problemu nie ma w wersji dwuwymiarowej, którą możemy aktywować za pomocą jednego przycisku umieszczonego w wygodnym miejscu na ekranie. Standardowo głosem prowadzącym jest głos pana Krzysztofa Hołowczyca. Jest on dobrze zgrany z komunikatami, nie psuje on wrażenia używania aplikacji – bardzo przyjemny dodatek, który jednak po kilkudziesięciu kilometrach zdecydowałem się wyłączyć z uwagi na rozpraszanie.

 

 

Opcje
Program na tym etapie rozwoju posiada wszelkie niezbędne funkcje, które powinna posiadać nawigacja samochodowa. Mamy więc do dyspozycji planowanie trasy z możliwością wyboru dróg oraz punktów przelotowych. Mamy możliwość zobaczenia punktów POI oraz skorzystania z funkcji AM Traffic, która u mnie z niewiadomych przyczyn, mimo pobierania danych działać nie chciała. Standardowo możemy również wybierać między kolorami, w zależności od pory dnia lub nocy czy też według własnego uznania. Wiele opcji nie działa, jedną z nich jest kompas, nie mamy również możliwości zmiany języka czy wyglądu interfejsu ani jednostek, którymi posługuje się program. Przełączanie w tryb nocny to konieczność, z którą programiści nie pozwalają nam się rozstać. Nie uświadczymy również współrzędnych ani poziomu wysokości n.p.m. . Podczas planowania trasy niestety nie będziemy mogli wprowadzić danych swojego pojazdu, a nasz ślad GPS również nie zostanie zapisany.

Podsumowanie
To co dostajemy do ręki to produkt BETA i to faktycznie czuć. AutoMapa jest programem dobrym, zawierającym podstawowe funkcje, jednak tylko podstawowe. Na chwilę obecną program wyróżni się tylko szybkością działania, lecz pewnikiem spadnie ona po dodaniu wszystkich składników. Drugim plusem jest to, że w fazie beta-testów aplikacja jest darmowa. Ma jednak niedoróbki w stylu przesuwania ekranu 3D oraz niepokazujących się danych AM Traffic. Mam szczerą nadzieję, że AutoMapa udoskonali swój produkt. Do celu zajechałem szczęśliwie, sprawnie prowadzony przez aplikację, a przecież to właśnie jest jej podstawowe zadanie. Tak więc u mnie, do czasu wygaśnięcia licencji, zostaje zamiast innych nawigacji. Jak będzie z finalną wersją – zobaczymy.

Plusy
+ szybkość działania,
+ sprawne nawigowanie,
+ na dzień dzisiejszy darmowa.

Minusy
– tylko podstawowe opcje,
– wiele z opcji dodatkowych nie działa,
– brak komunikatów z AM Traffic pomimo pobrania danych,
– przesuwanie ekranu 3D,
– brak widoku satelitów.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Ovitz