W obliczu pandemii rekrutacja nowych pracowników oraz praca działu HR w większości firm przeszła przez znaczną przemodelowanie. W tym celu użytkowane są najnowsze osiągnięcia technologiczne, które pozwalają na sprawne dotarcie do potencjalnego pracownika oraz dodatkowo przeprowadzenie rekrutacji w sposób zdalny, co w czasach COVID-19 jest koniecznością. Potrzebujesz sprawdzić kandydata? Spokojnie. Aplikacje do rekrutacji pozwalają także na przeprowadzenie testu kompetencji. 

Odpowiedni komunikator to podstawa! 

Rekrutacja zdalna powoli przestaje być czymś nowym. Staje się normalnym elementem ubiegania się o pracę. Dlatego nie powinno Cię zdziwić, kiedy w Twojej skrzynce mailowej pojawi się zaproszenie na spotkanie na Teamsie, Zoomie lub Google Meet. W ten sposób bez wychodzenia z domu i w stroju jurorskim będziesz mógł przystąpić do rozmowy o pracę. Powyżej wymienione propozycje są najczęściej spotykanymi rozwiązaniami obecnie na rynku, jednak niejedynymi. Potencjalny pracownik nie musi posiadać konta, jeśli pracodawca wyśle mu zaproszenie na założone spotkanie. Innymi rozwiązaniami jest jeszcze Cisco Webex oraz Skype. W podobnym kierunku idzie popularny serwis LinkedIn. 

Zobacz także: Porównanie Zoom, Microsoft Teams i Google Meet – która usługa jest lepsza?

Publikowanie ofert pracy

Dobre ogłoszenie to podstawa. Ważne jest też miejsce, w którym zostanie umieszczone. Coraz więcej osób wykorzystuje różne aplikacje do poszukiwania zatrudnienia. Właśnie dlatego warto wykorzystywać je w poszukiwaniu nowych rąk do pracy. Jeśli chcesz znaleźć pracowników z okolicy, dobrym rozwiązaniem będzie aplikacja Praca za rogiem. Znajdziesz tu specjalistów z każdej branży. Dużą zaletą jest szybkość otrzymywania zgłoszeń osób chętnych – już tego samego dnia powinieneś otrzymać kilka odpowiedzi od zainteresowanych. Aplikacja jest jednak płatna, ale możesz skorzystać z darmowego tygodnia testowego. Jeśli nie zależy Ci na pracownikach ze ścisłej okolicy możesz skorzystać z typowych aplikacji do wystawiania ogłoszeń takich jak OLX czy Gumtree albo aplikacji typowo związanych z poszukiwaniem pracy takich jak Pracuj.pl czy Aplikuj.pl. Zaletą tego typu aplikacji ich duża popularność, dzięki czemu możesz liczyć na dużą liczbę chętnych do pracy. To zdecydowanie łatwiejsze rozwiązanie niż wieszanie ogłoszeń na szybach i słupach w mieście. Dodatkowo możesz obserwować jak dużo osób jest zainteresowanych ofertą. 

Zobacz także: Aplikacje do szukania pracy pomogą zadbać o Twoją karierę zawodową

Internetowe formularze pozwolą lepiej poznać Twojego pracownika

Chcesz upewnić się, że Twój przyszły pracownik posiada stosowne kwalifikacje? Może potrzebne są Ci informacje, których zwykle nie podaje się w CV? W tym celu przydadzą się internetowe formularze. Za ich pomocą stworzysz prosty test czy kwestionariusz, gdzie zainteresowany Twoją ofertą zatrudnienia będzie mógł zaznaczyć lub wpisać dodatkowe informacje. Dzięki temu będziesz mógł lepiej wybrać kandydatów pasujących na dane stanowisko. Na rynku dominują w tej kategorii przede wszystkim dwa rozwiązania: Formularze Google oraz Microsoft Forms. Pierwsza propozycja jest znacznie bardziej znana i powszechna. Jednak obie zapewniają bardzo podobna funkcjonalność. Jeśli chcesz wysłać formularz do osoby, któreś nie posiada ani konta Google, ani Microsoft, wtedy masz możliwość udostępniania poprzez link dla każdego bez wyjątku. W ten sposób masz pewność, że kandydat otrzyma adres formularza i nie będzie mieć żadnych problemów z jego wypełnieniem. 

Zobacz także: Ograniczenia wracają do Google Meet – trzeba pilnować czasu rozmów

Praca zdalna w wielu zawodach i krajach była normą od długiego czasu. W Polsce temat zaczynał powoli się ruszać, jednak COVID-19 przyczynił się w znacznym stopniu do drastycznego zapotrzebowania na wykonywanie pracy w trybie home office. Zdania w tej kwestii są różne i nie ma w tym niczego złego – w końcu każdy ma do tego prawo. Poszczególni pracownicy tylko czekają, aby wrócić do biura. Jednak można zaobserwować także zdecydowaną grupę firm, która jest zadowolona z trybu home office i zapowiada, że nawet po powrocie do normalności, przewidują taki tryb pracy. Aplikacje do rekrutacji przyzwyczajają do siebie rekruterów, co sprawia, że raczej staną się one podstawowymi elementami ich pracy – o ile jeszcze się nie stały. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz Tumisu z Pixabay

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.