W dobie szybkich łącz internetowych i powszechnej dostępności do Wi-Fi coraz większą popularnością cieszy się oglądanie materiałów wideo na komputerze. Telewizor jako już medium przestarzałe odchodzi powoli w odstawkę, ustępując miejsca streamingowi wideo. Jak wszyscy pamiętają, wielki bum rozpoczął się od uruchomienia w internecie YouTube’a, a teraz mamy okazję być świadkami kreowania się nowych trendów, w których to materiały wideo znane przede wszystkim ze stacji telewizyjnych możemy oglądać na ekranie naszych telefonów, kiedy tylko mamy na to ochotę. W Polsce mamy dostęp do 2 aplikacji od dwóch konkurencyjnych stacji telewizyjnych, a dokładnie do ipla.tv (Polsat) oraz TVN Player (ITI/TVN). Postaram się porównać oba programy, wskazując zarówno na ich plusy i minusy w 6 kategoriach.


Na początek najważniejszy punkt porównania. Popularność aplikacji zależy przede wszystkim od ilości udostępnianych materiałów, a także od ich jakości. W związku z tym, że obie aplikacje udostępniają materiały z innych źródeł to w tym wypadku nie ma miejsca na dublowania się audycji. Oba programy przedstawiają zupełnie inną, konkurencyjną ofertę, zaś same aplikacje biorąc pod uwagę to kryterium nie są konkurentami. TVN Player umożliwia nam dostęp do około 150 programów telewizyjnych (liczba odcinków jest ciężka do określenia), ale są to praktycznie wszystkie flagowe audycje TVN-u począwszy od programów rozrywkowych jak Mam Talent, poprzez seriale takie jak Kasia i Tomek, a skończywszy na filmach (np. Tylko Mnie Kochaj). Z tego co udało mi się zauważyć nie ma dostępu do Dzień Dobry TVN oraz Kawa na Ławę.

Ipla również nie ustępuje konkurentowi i udostępnia ponad 25 tysięcy materiałów wideo. Specjalnością ipla są liczne seriale oraz programy rozrywkowe znane z telewizji Polsat. Dodatkowym atutem ipla jest możliwość oglądania na żywo, za opłatą telewizji Polsat News, Superstacja oraz TV Biznes. Aplikacja umożliwia dostęp też do teledysków, koncertów, bajek, recenzji i zwiastunów gier komputerowych oraz archiwalnych odcinków programów informacyjnych.

W tej kategorii oba programy dostają po punkcie, ponieważ wszystko zależy od tego, którą telewizję wolimy oglądać bardziej, a same aplikacje udostępniają nam szeroką bazę materiałów wideo.


Obie aplikacje umożliwiają oglądanie programów w różnych jakościach. TVN Player dostępny jest w dwóch wersjach, które z założenia dzielą się na wersję dla smartfonów i tabletów. Druga wersja ma z założenia umożliwiać oglądanie materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości, zaś pierwsza w wersji standardowej. Sam miałem możliwość korzystania z wersji dla smartfonów i moim zdaniem jakość wideo jest bardzo dobra. Dodatkowo sami możemy ustalić w trakcie oglądania jaka ma być jakość wyświetlanych filmów (do wyboru niska, standardowa i wysoka). Jest to bardzo dobra opcja i niezwykle przydatna zwłaszcza dla osób korzystających z wolniejszych łączy internetowych.

Ipla zaś  umożliwia nam oglądanie materiałów w wersji standardowej (576p) oraz w wyższej rozdzielczości (720p) dla tabletów. Ponadto możliwość oglądania w HD możliwa jest jedynie po wykupieniu opcji VIP. W trakcie oglądania nie zauważyłem możliwości wyboru jakości filmu, za to sama aplikacja dostosowuje jakość wideo do tego z jakiego łącza korzysta użytkownik. Jest to ciekawa opcja, choć osobiście znacznie bardziej preferuję rozwiązanie zaimpletowane w TVN Playerze, gdzie użytkownik sam decyduje o tym jaka jakość ma być wyświetlanych programów, dlatego tym razem punkt otrzymuje aplikacja ITI.


O popularności aplikacji decyduje przede wszystkim jej powszechny i bezproblemowy dostęp. W tej króciutkiej części porównania mogę tylko stwierdzić suche fakty, zgodnie z którymi TVN Player dostępny dla urządzeń z Androidem w wersji od 2.1, natomiast ipla dostępna jest dla smartfonów z Androidem 1.6 lub wyższymi. Bezapelacyjnie w tej kategorii punkt należy się dla ipla!


Zasadnicze pytanie zawsze wiąże się z tym czy musimy płacić za tak ekskluzywny kontent i szybki dostęp. Otóż obie aplikacje są bezpłatne i każdy użytkownik spełniający warunki techniczne może je zainstalować. Producenci czerpią zaś zyski z reklam, które być może dla niektórych mogą być trochę uciążliwe. W obu przypadkach aby obejrzeć jakiś materiał jesteśmy zmuszeni do wcześniejszego oglądania 15 lub 30 sekundowej reklamy. Nie jest to jednak zbyt wygórowany koszt jeżeli weźmiemy pod uwagę, że nie jesteśmy zmuszeni do opłacanie jakiejkolwiek subskrypcji.

Drobne różnice co do kosztów pojawiają się w aplikacji ipla, w której to możemy wykupić konto VIP, a także subskrybować pakiet kanałów informacyjnych, o którym wspomniałem wcześniej. Różnice pomiędzy kontem standardowym a kontem VIP mogą mieć dla niektórych użytkowników dość duże znaczenie, ponieważ konto uprzywilejowane dostarcza nam dostęp do materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości, bez konieczności oglądania komercyjnych reklam oraz z dodatkowym bonusem, dzięki któremu możemy bez limitów zapisywać materiały wideo na karcie pamięci. Natomiast subskrypcja pakietu z kanałami informacyjnymi pozwala użytkownikom na ciągły dostęp do flagowych kanałów telewizji Polsat z wiadomościami. Opcja przydatna przede wszystkim dla osób, dla których ważna jest możliwość oglądania takich kanałów w każdym miejscu, niezależnie od dostępu do telewizora.

W tej kategorii zwycięzcy nie wyłaniam, ponieważ oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.


TVN Player zawiera bardzo przejrzysty wygląd. Jest to niezbyt rozbudowana aplikacja, która pozwala na wybór kategorii wideo, a następnie konkretnego materiału. Wygląd jest dostosowany do strony www aplikacji, tj. www.tvnplayer.pl  i składa się z niebiesko – czarnych barw. Wybór interesującego materiału jest prosty i intuicyjny, ponieważ program zbudowany jest na zasadzie folderów, które zawierają dość duże obrazki podglądowe. Dzięki temu każda osoba bez problemu kliknie w interesujący ją materiał bez obawy wybrania czegoś innego. Program nie zawiera dodatkowych ustawień, zaś podczas oglądania materiału wideo mamy możliwość jedynie zastopowania filmu oraz zmianę jego jakości, zaś przesuwanie materiału następuje poprzez wybranie odpowiedniego miejsca na pasku czasu.

Ipla w przeciwieństwie do TVN Player jest aplikacją dużo bardziej rozbudowaną. Po uruchomieniu jej wyświetlane są materiały polecane. Mamy również dostęp do menu, w którym możemy wybrać możliwość oglądania filmów wideo, telewizji lub materiałów zapisanych na karcie pamięci. Materiały są podzielone na kategorie (Serial, Show, Gamer, Sport, News, Music, Mini). Podczas oglądania filmów mamy możliwość ich stopowania, przesuwania, a także polecania znajomym, pobierania na kartę pamięci oraz przeczytanie krótkiej informacji o filmie. Obsługa programu jest intuicyjna, ale przez to, że posiada on więcej opcji niż TVN Player jest on miejscami mniej czytelny. Kolorystyka programu opiera się na grafitowo – zielonych barwach, co również jest konsekwencją tego, że podobną kolorystykę ma strona www programu oraz aplikacja dostępna na komputery.

W tej kategorii oba programy zdobywają po punkcie.


Ipla przez to, że jest programem znacznie bardziej rozbudowanym, posiada opcje dodatkowe, których nie posiada konkurent. Najważniejszą opcją jest  możliwość nagrywania materiałów wideo na kartę pamięci, dzięki czemu mamy możliwość oglądania ulubione odcinki seriali również off-line. Niestety w wersji darmowej możemy nagrać tyko 20 materiałów, zaś w wersji VIP program nas w tej kwestii nie ogranicza. Możliwość pobierania jest również bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób z słabym łączem internetowym, ponieważ nie musi czekać na ciągłe buforowanie materiału. Dodatkowym atutem ipla jest możliwość oglądania telewizji online, o czym już wspominałem wcześniej.

Konkurencja w postaci TVN Player nie udostępnia użytkownikom, żadnych opcji dodatkowych. Możemy mieć tylko nadzieję, że w najbliższym czasie ulegnie to zmianie.

W tej kategorii ipla zdecydowanie zdobywa punkt.


Wynik pojedynku przedstawia się następująco: ipla – 4 punkty, TVN Player – 3 punkty. Oba programy mimo, że są konkurencją to zdecydowanie się uzupełniają. Warto też zauważyć fakt, że ipla jest programem z dłuższym stażem, ponieważ już od około półtora roku dostępna jest na Androida, dzięki czemu miała czas na usunięcie błędów wieku dziecięcego. TVN zaś musi jeszcze popracować nad rozwojem aplikacji, jeżeli chce zdetronizować konkurencję. Nam pozostaje jedynie cieszyć się z tego stanu rzeczy, ponieważ dzięki temu mamy szansę otrzymać coraz lepsze aplikacje.

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Cezary Zapała

W redakcji pracowałem od stycznia 2012 do maja 2013 roku. Wcześniej zaś pisałem do e-zinu ActionMag Komputery. Aktualnie jestem właścicielem agencji kreatywnej Media Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.