Sytuacja pandemiczna nie ustępuje, a wręcz przeciwnie jedynie nabiera na tempie. Jednak nie należy patrzeć jedynie na kwestię samej pandemii. W wielu krajach na cały świecie nauczanie zdalne jest na porządku dziennym od wielu lat. Powoli Polska zaczyna wchodzić do nowej epoki nauczania. W tym celu warto zastanowić się, jaka tablica online do pisania będzie odpowiednia. W ten sposób przeniesienie szkolnej klasy do sieci nie będzie żadnym problemem. 

Google Jamboard

Propozycja Google’a, która sprawdzi się zarówno podczas nauki zdalnej, jak i projektów grupowych. Rozwiązanie można pochwalić przede wszystkim za płynność działania. Liczba funkcji jest ograniczona do podstawowych. Jednak po niedawnej aktualizacji Google dorzuciło kilka nowych funkcjonalności, jak możliwość korzystania z kształtów geometrycznych. Udostępnianie jak przystało na wyszukiwarkowego giganta jest bajecznie proste. Wystarczy zmienić uprawnienia w aplikacji i przydzielić możliwość edycji wszystkim osobom. Efekty Twojej pracy zapisują się na Dysku Google. W ten sposób wszyscy będą mogli wracać do notatek, kiedy tylko będą mieć chęci lub potrzebę. Synchronizacja jest bardzo płynna i wszystko aktualizuje się w czasie rzeczywistym. Przydatne jest także 

Pobierz Jamboard z Google Play.

Zobacz także: Czy nauka zdalna jest dobrym rozwiązaniem? Zdania są podzielone

Microsoft Whiteboards

Tablica do pisania online od Microsoftu jest podobnie funkcjonalna, jak w przypadku propozycji od Google. Aplikacja pozwala na synchronizowanie zapisków oraz współpracowanie w czasie rzeczywistym. Opcją, którą zawsze się docenia, jest możliwość rozpoznawania kształtów. Ta przydaje się w zaawansowanych zadaniach matematycznych. Dla jednego użytkownika przysługuje nieograniczona liczba tablic, co pozwala podzielić wszystko pomiędzy poszczególnymi uczniami i klasami.

Miro

To propozycja dla osób, które wymagają wielu zaawansowanych funkcji. Możesz tutaj połączyć się ze swoimi uczniami lub współpracownikami. Przykładowo ciekawą funkcjonalnością mogą okazać się „karteczki”, które swobodnie możesz dodawać do tablicy ze swoimi komentarzami lub uwagami niczym na stacjonarnym spotkaniu. Wszystko aktualizuje się w czasie rzeczywistym i działa bardzo płynnie. Dodatkowo tablica online do pisania posiada wiele narzędzi, które usprawniają oraz ułatwiają rozrysowywanie pomysłów.  Przykładem może być wykrywanie kształtów – docenisz tę funkcję, kiedy przyjdzie Ci rysować figury geometryczne. Oczywiście do dyspozycji przez cały czas pozostają gotowe kształty, jednak przy skomplikowanych zadaniach są one zdecydowanie za proste. 

Pobierz Miro z Google Play.

Zobacz także: Jaka aplikacja do nauki i pracy zdalnej na dobry początek roku szkolnego?

ConceptBoard

Narzędzie stworzone z myślą o firmach tworzących projekty graficzne czy zajmujących się projektowaniem stron. Tablica działa jednak jedynie przez przeglądarkę, nie ma żadnej dedykowanej aplikacji. Jeśli chcesz współpracować z innymi osobami, wystarczy, że wyślesz im link lub zaproszenie przez maila. ConceptBoard pozwala na zamieszczenie projektów, podgląd live, dodawanie komentarzy czy prowadzenie dyskusji w ramach video konferencji. Mocną stroną tablicy jest również synchronizacja z dyskiem Google.

ZiteBoard

ZiteBoard to wspólna tablica internetowa, z której możesz korzystać na wszystkich Twoich urządzeniach. Bez różnicy czy będzie to telefon, laptop czy tablet – wszystko płynnie działa i natychmiastowo się synchronizuje. Aplikacja pozwala nie tylko na pisanie i szkicowanie, ale też rozpoznaje kształty i je wygładza oraz umożliwia dodawanie zdjęć czy PDF-ów. Nie musisz martwić się o dostępne miejsce, ponieważ ZiteBoard oferuje nieskończoną przestrzeń do pracy. Nie będzie Ci również potrzebny żaden dodatkowy komunikator do połączenia ze współpracownikami czy uczniami, ponieważ ZiteBoard ma wbudowane narzędzie do prowadzenia czatu wideo lub audio. Utworzoną tablicę możesz również wyeksportować do pliku PNG, SVG lub PDF.

Pobierz ZiteBoard z Google Play.

Tablice online do pisania są bardzo przydatnymi narzędziami, których nie powinno zabraknąć podczas zdalnej lekcji. W ten sposób uczniowie mogą rozwiązywać przykłady na whiteboardzie. W ten sposób można angażować osoby w lekcję na dokładnie takiej samej zasadzie, jak w szkole – wywoływanie do tablicy. Jednak internetowe rozwiązania mają małą przewagę nad tymi tradycyjnymi. Wykonują one kopię zapasową w chmurze, a co za tym idzie, uczeń w każdej chwili będzie mógł wrócić do zapisków z lekcji, które zostały sporządzone razem z całą klasą. Dzięki temu każdy w końcu będzie mieć kompletne notatki.

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz congerdesign z Pixabay

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.