Zdarzają się takie sytuacje, kiedy to żołądek domaga się by napełnić go czymś dobrym. Wtedy zależnie od naszego kulinarnego talentu tworzymy dania bardziej lub mniej smaczne. Co jeśli jednak nie mamy pomysłu na dobry obiad, bądź kolację? Albo gdy chcemy poeksperymentować w kuchni i spróbować zmierzyć się z przygotowaniem nowych potraw? W takim wypadku otworzymy książkę kucharską, a że żyjemy już w XXI wieku to przyjrzę się, jakie książki kucharskie mamy dostępne na Androida i postaram się je dokładnie przedstawić.

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

Gotujemy

Gotujemy to doskonała aplikacja dla osób, które cenią sobie prostotę i minimalizm. Program pozwala nam tylko na wybór przepisu z kilkunastu dostępnych kategorii (np. pizza, owoce morza, przekąski) oraz wyszukiwanie po nazwie przepisu. Nie umożliwia wyszukiwania dań na podstawie składników, jakie chcemy użyć czy czasu przygotowania, co uważam za dość znaczący minus. Swoim wyglądem program przypomina przeniesioną do wirtualnego świata książkę kucharską. Wadą programu jest brak zdjęć, w związku, z czym nie wiemy jak gotowe danie powinno wyglądać, choć dzięki temu aplikacja zawiera bardzo mało miejsce w telefonie. Dodatkiem do programu jest tabela kalorii oraz przelicznik miar (ale niestety też w formie tabelki). Liczba przepisów zawartych w aplikacji jest zadowalająca i przyda się przede wszystkim osobom, które chcą eksperymentować w kuchni, a w mniejszym stopniu szukają sposobu na wykorzystanie produktów z lodówki.


Moje Ciasto

Mojeciasto.pl to aplikacja reklamowa, tj. została stworzona przez producenta artykułów spożywczych. W tym wypadku jest to producent Kasi (z którą wszystko się upiecze). Program ten skupia się tylko na przepisach ciast. Niestety baza dostępna po instalacji nie jest zbyt duża, ale za to bardzo estetycznie przygotowana. Każdy przepis jest dokładnie opisany i zilustrowany.

Aplikacja przeprowadza nas przez proces pieczenia krok po kroku z odpowiednimi opisami oraz zdjęciami jak powinno wyglądać ciasto na danym etapie pracy. Program ten jest przydatny dla wszystkich osób posiadających konto na portalu mojeciasto.pl, ponieważ umożliwia on synchronizację danych.  Dodatkowym atutem jest możliwość obejrzenia filmiku, na którym przedstawiany jest proces przygotowywania ciasta oraz dodatkowa opcja w menu z listą niezbędnych zakupów potrzebnych do jego upieczenia.


Przepisownik

Przepisownik WINIARY to aplikacja reklamowa. Tym razem od Winiary. Aplikacja zbudowana jest na zasadzie wyszukiwania pomysłu na przepis. Z przewijanej listy wybieramy na początek kategorię (ciasta, sałatki, dania główne, zupy itd.), następnie rodzaj składników jaki ma się w daniu znaleźć, a na koniec, jaki ma być czas przygotowania dania. Po wybraniu interesującego nas przepisu przechodzimy do podglądu szczegółowego, w którym mamy dostęp do informacji o ilości kalorii, czasie przygotowania, a także do listy składników (które możemy dodać do specjalnej przygotowanej listy zakupów, o której wspomnę później), sposobie przygotowania oraz do komentarzy i ocen użytkowników portalu winiary.pl. Każdy przepis możemy sami oceniać, dodawać do ulubionych oraz przyjrzeć się podglądowym zdjęciom. Program zawiera listę polecanych przepisów na dany okres, specjalny dział z listą zakupów, które musimy zrobić, aby zrealizować wybrane przez nas przepisy, a także skaner kodów, który rozpoznaje produkty Winiary.

            

Dodatkowym atutem jest dodatkowa wyszukiwarka, w której wystarczy wpisać słowo będące składnikiem, bądź nazwą przepisu, żeby odnaleźć interesującą nas potrawę. Liczba dostępnych przepisów jest ogromna i przy każdym uruchomieniu program sprawdza czy dostępne są nowe przepisy. Do informacji istotnych należy też dodać, że przy pierwszym uruchomieniu warto być w zasięgu sieci Wi-Fi, ponieważ program ściąga wtedy zdjęcia przepisów, które zabierają dość dużo miejsca (jeśli nie wyrazimy zgody na pobieranie, przepisy będą bez podglądowych ilustracji).


Przepisy.pl

Przepisy.pl to jedna z aplikacji reklamowych przygotowanych przez producenta produktów spożywczych – w tym wypadku producenta przypraw Knorra. W związku z tym wszystkie przepisy zawierają wśród składników produkty tej firmy.  Sama aplikacja jest przejrzysta. Po uruchomieniu jej wyświetla się danie dnia. Program umożliwia nam również wyszukiwanie potraw poprzez wskazanie interesującej nas kuchni, rodzaju dania, czasu przygotowania, dostępnych składników, poziomu trudności oraz zawiera listę dań na specjalne okazje (np. Boże Narodzenie, Walentynki). Atutem aplikacji są zdjęcia potraw (które pobierają się osobno na życzenie), informacje o czasie przygotowania, lista wymaganych produktów oraz sposób przygotowania krok po kroku.

                  

Dla niektórych dań dostępne są poradniki wideo, dzięki którym możemy dokładnie śledzić przygotowanie potraw, zaś przepisy możemy dodawać do ulubionych w celu ich szybszego odnalezienia. Oprócz przepisów program zawiera również kalkulator miar i wag (dość zaawansowany), a także słowniczek kulinarnych zwrotów i wyrażeń oraz porady mistrza kuchni i żywieniowca. Podsumowując, jeżeli nie zraża Was fakt, że w każdym przepisie znajdziecie coś z produktów Knorra, to jest to jedna z najbardziej rozbudowanych aplikacji kulinarnych dostępnych na platformę Android z ciekawymi przepisami.Aplikacji dla kucharzy na Androida jest niewiele. Dodatkowo może zrażać fakt, że są to głównie programy przygotowane przez producentów znanych produktów i pełnią one w dość dużej mierze rolę reklamową. Mimo to sposób przygotowania aplikacji, ich przejrzystość, mnogość opcji znacząco rekompensuje tą niedogodność. Programy zawierają bazy danych z licznymi przepisami, a opcje dodatkowe umilają korzystanie z nich. Aplikacje te polecam przede wszystkim studentom (którzy wiedzą, co mają jeszcze w lodówce, a nie wiedzą co z tego mogą smacznego zrobić), osobom, które lubią eksperymentować w kuchni oraz tym, którzy chcą się uczyć gotować. A na koniec mogę życzyć tylko Bon Appetit!

Cezary Zapała

W redakcji pracowałem od stycznia 2012 do maja 2013 roku. Wcześniej zaś pisałem do e-zinu ActionMag Komputery. Aktualnie jestem właścicielem agencji kreatywnej Media Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.