Sezon grzybowy jest idealnym czasem do tego, aby przede wszystkim odpocząć. Spacer po lesie lub po parku jest idealnym rozwiązaniem. Czyste powietrze pozwoli w końcu odetchnąć z ulgą po codziennej gonitwie w mieście. Przy okazji można natknąć się na kilka ładnych, interesujących roślin. Ciężko może być jednak z ustaleniem ich nazwy. Pomoże Ci w tym aplikacja do rozpoznawania roślin.

Plant Net – francuski projekt badawczy

Plant Net rozpoznaje rośliny kwitnące, drzewa, paprocie, trawy, iglaki, kaktusy na podstawie zdjęć zrobionych z poziomu aplikacji. Obecnie za jej pomocą rozpoznasz około 20 000 gatunków. Rośliny podzielone są na podstawie obszarów występowania. Właściwą bazę do wyszukiwania aplikacja przypisze Ci na podstawie geolokalizacji, ale możesz ją również wybrać sam. Plant Net pozwala także na przeszukiwanie wszystkich dostępnych w niej zdjęć, nie tylko tych przynależących do obszaru, w którym się znajdujesz. Podstawowe informacje o danym gatunku wraz z linkiem do Wikipedii znajdziesz również na podstawie jej nazwy. Narzędzie do rozpoznawania roślin jest proste w obsłudze i dostępny jest język polski.

Pobierz Plant Net z Google Play.

LeafSnap – aplikacja do rozpoznawania roślin z bogatą bazą gatunków

Aplikacja pozwala na zidentyfikowanie 90% znanych gatunków roślin oraz drzew. Wystarczy, że zrobisz zdjęcie danego kwiatu czy krzewu, a wszystkim innym zajmie się aplikacja do rozpoznawania roślin wspomagana przez sztuczną inteligencję. Narzędzie nie tylko rozpoznaje gatunki, ale także podaje istotne informacje z nimi związane. Aplikacja wyróżnia się ładnym designem. Jest też dostępna w języku polskim.

Pobierz LeafSnap z Google Play.

Co to za kwiat? Aplikacja do rozpoznawania roślin, a właściwe kwiatów

Aplikacja pomaga zidentyfikować kwiaty na podstawie ich koloru, siedliska, regionu oraz liczby płatków. Po rozpoznaniu kwiatu możesz obejrzeć galerię jego zdjęć oraz zapoznać się z informacjami na jego temat i systematyką. Za pomocą tego narzędzia nie zidentyfikujesz jednak drzew, krzewów czy innych roślin niż kwiaty. Dostępna jest również wersja płatna, która pozwala dodatkowo na wyszukiwanie po zdjęciu, taksonomii oraz nazwach polskich i łacińskich, ma wbudowany tryb offline i filtr niestandardowy, który pozwala na zmianę kolejności bądź liczby filtrów.

Pobierz Co to za kwiat? z Google Play.

PictureThis: Identify Plant, Flower, Weed and More

Aplikacja pozwala na identyfikację ponad 10000 gatunków roślin. Wystarczy, że zrobisz zdjęcie, a PictureThis rozpozna roślinę z pomocą sztucznej inteligencji. Narzędzie zawiera nie tylko informacje o danym gatunku, ale także porady z dziedziny ogrodnictwa, które pomogą Ci właściwe zaopiekować się rośliną. Możesz również udostępniać zdjęcia roślin wykonane przez Ciebie, a także obserwować fotografie innych użytkowników korzystających z aplikacji. PictureThis jest prosta w obsłudze, jednak trzeba liczyć się z tym, że język polski jest niedostępny w aplikacji.

Pobierz PictureThis: Identify Plant, Flower, Weed and More z Google Play.

PlantSnap – identyfikowanie roślin, kwiatów, drzew

Baza danych aplikacji pozwala na rozpoznawanie kwiatów, roślin oraz drzew z całego świata na podstawie zdjęć. PlantSnap jest powiązany z witryną, w której możesz obejrzeć kolekcję Twoich roślin. Aplikacja przyda Ci się również w lesie, ponieważ rozpoznaje także grzyby. Dostępna baza jest bardzo bogata, ponieważ zawiera obecnie ponad 585 000 roślin. Twórcy przygotowali nawet poradnik, jak prawidłowo wykonywać zdjęcia. Trafia on na maila użytkownika po zarejestrowaniu się w aplikacji. W PlantSnap dostępna jest również mapa, która pomoże zaplanować Ci spacer z myślą o odkrywaniu nowych roślin. Znajdziesz w niej informacje o okolicy czy zdjęcia.

Pobierz PlantSnap – identyfikowanie roślin, kwiatów, drzew z Google Play.

Zobacz także: Aplikacje dla grzybiarzy: mapa, znajdź samochód, atlas

Aplikacja do rozpoznawania roślin może znacząco wpłynąć na Twoją edukację. W ten sposób dowiesz się o wielu ciekawych gatunkach czy jak nazywa się interesujący kwiat bądź drzewo w Twojej okolicy. Niektóre z rozwiązań zawierają nawet informacje o pielęgnacji danych roślin. Inne natomiast przydadzą się w lesie, aby rozróżnić trujące grzyby od tych jadalnych. Jeśli masz problemy z językiem angielskim, zwróć uwagę, czy interesujące Cię narzędzie jest dostępne z językiem polskim.

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz Milada Vigerova z Pixabay

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.