flash-and-air-update

Kilka dni temu, bardzo duże zainteresowanie wzbudziła informacja związana z zaprzestaniem rozwoju mobilnego Flash Playera przez Adobe. Do Marketu trafiło ostatnie stabilne wydanie wtyczki, która pozwala na odtwarzanie wielu elementów multimedialnych na smartfonach i tabletach.

Wiele osób uważało, że obsługa Flash Playera w Androidzie jest sporym udogodnieniem, które umożliwia pełne korzystanie z niemal wszystkich zasobów multimedialnych, z jakimi można spotkać się w trakcie korzystania z Internetu. Technologia ta miała jednak sporo wad i zdaniem niektórych powinna jak najszybciej zostać zastąpiona przez HTML5.

Zdaniem niektórych, decyzja o zaprzestaniu rozwoju Flasha na urządzeniach mobilnych była całkowicie do przewidzenia i kwestią czasu pozostawało to, kiedy Adobe zdecyduje się na podjęcie konkretnych kroków. Jakie są dalsze plany producenta, związane z obsługą multimediów na tabletach i smartfonach?

Przede wszystkim Adobe ma zamiar postawić na rozwiązania związane z HTML5. Działanie Flash Playera na wielu smartfonach pozostawiało wiele do życzenia. Dzięki wykorzystaniu możliwości HTML5, obsługa multimediów powinna ulec znaczącej poprawie, rozwiązując problemy charakterystyczne dla Flasha na smartfonach.

Co ciekawe, Mike Chambers z Adobe, uważa, że winę za „uśmiercenie” Flash Playera w dużym stopniu ponosi Apple, które nie pozwoliło, aby ta wtyczka trafiła na urządzeniach z systemem iOS. Adobe mimo wszystko ma świadomość tego, jak bardzo niedopracowany był Flash dla urządzeń mobilnych – na rynku funkcjonuje ogromna liczba smartfonów z Androidem, jednak firma ta mimo wszystko zdecydowała się przestać rozwijać Flash Playera.

Pomimo swoich planów, Adobe przygotował jeszcze jedną stabilną wersję Flash Playera 11.1, którą mogą zainstalować wszyscy użytkownicy Androida. Aktualizacja wprowadza zmiany związane ze stabilnością i poprawnością działania aplikacji. Najnowsze wydanie wtyczki jest już dostępne do pobrania w Markecie.

Producent zapowiada jednocześnie, że nadal będzie wspierać Flash Playera w kwestii aktualizacji bezpieczeństwa – w sytuacji, gdy zostaną wykryte błędy, które mogą mieć realny wpływ na bezpieczeństwo, wydana zostanie specjalna aktualizacja oprogramowania.

źródło: Phandroid

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Cebula