Użytkownicy aplikacji mObywatel mogą wypróbować już nowe funkcje programu – nie każdy jednak będzie miał w najbliższym czasie okazję, by to zrobić. Żeby funkcjonalność mObywatela się poszerzała, konieczna jest współpraca ze strony podmiotów takich jak firmy, urzędy oraz uczelnie. Nowe funkcje mObywatela to potwierdzanie, uwierzytelnianie i przekazywanie danych. To ważny kamień milowy w rozwoju aplikacji mObywatel – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Co dają nowe funkcje aplikacji mObywatel?

mObywatel nowe funkcje aplikacji

Wymienione powyżej funkcje mogą brzmieć zbyt ogólnie, wyjaśnijmy więc, o co chodzi w praktyce. Uruchamiając aplikację mObywatel i wybierając zakładkę mTożsamość, będziemy mieli opcję Przekaż instytucji. Wybieramy ją, następnie skanujemy kod QR, udostępniony nam przez urząd, przychodnię lekarską, uczelnię lub inny podmiot, który potrzebuje naszych danych, aby świadczyć nam usługi. W założeniu takie rozwiązanie pozwoli zastąpić żmudne dyktowanie danych lub szukanie dowodu osobistego kilkoma kliknięciami.

Pierwsza instytucja, która wdrożyła nowe rozwiązania mObywatela, to PZU. Klienci firmy mogą mieć dzięki temu np. szybszy dostęp do dokumentacji medycznej w PZU Zdrowie. Resort cyfryzacji zachęca jednak kolejne podmioty, aby także dołączyły do programu i obsługiwały nowe funkcje mObywatela. Chętni powinni kontaktować się z ministerstwem drogą mailową ([email protected]). Minister cyfryzacji Marek Zagórski zapewnia, że wprowadzone rozwiązanie jest bezpieczne, a próby podmiany kodów czy ominięcia systemu weryfikacji są niemożliwe. Co natomiast powinni zrobić obywatele, by móc korzystać z nowych funkcji? Wystarczy zaktualizować aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Nowa wersja programu pojawi się w App Store najpóźniej w przyszłym tygodniu, wkrótce ma być dostępna również na Androida.

Czytaj także: Konsultacje UKE wystartowały – co z pasmem 26 Ghz w Polsce?

Ministerstwo Cyfryzacji podało, że stale pracuje nad kolejnymi funkcjami mObywatela. Minister Marek Zagórski przypomniał, że wkrótce pojawi się mPrawo Jazdy.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.