Użytkownicy smartfonów z Androidem mogą pobrać na swoje urządzenia nietypowe programy. Aplikacje rzekomo chroniące przed 5G w ostatnich tygodniach pojawiają się w Google Play. Interfejs tych programów jest zazwyczaj bardzo ubogi i ewidentnie wskazuje, że za aplikacjami anty-5G stoją amatorzy. Mimo to za wspomniane apki trzeba całkiem sporo zapłacić – najwyraźniej po raz kolejny ktoś chce zarobić na strachu przed technologią.

Aplikacje „chroniące” przed 5G – co potrafią i ile kosztują?

aplikacje chroniące przed 5G

Pierwsza z aplikacji rzekomo chroniących przed 5G, która przyciąga uwagę, to 5G Blocker. Jej twórcy skonstruowali długi i szczegółowy opis działania programu. Według opisu aplikacja za pomocą bliżej nieokreślonego algorytmu kalibruje urządzenie w taki sposób, żeby chroniło nas ono przez 5G. Twócy zapewniają, że spędzili setki godzin, pracując nad oprogramowaniem, a u osób, które korzystały z aplikacji, zmniejszyły się… bóle głowy, stawów oraz zmęczenie. Jeśli ktoś jednak dobrnie do końca opisu, dowie się, że 5G Blocker to aplikacja rozrywkowa niewpływająca na zdrowie ani na sieć 5G, a twórcy aplikacji nie biorą żadnej odpowiedzialności za efekty działania programu. Aplikacja kosztuje 24,99 zł. Google Play informuje, że dotychczas pobrano ją ponad 10 razy.

Niecały miesiąc temu w sklepie Google Play pojawiła się także aplikacja 5G Protection. Tutaj twórcy nie poświęcali już czasu na tworzenie zaawansowanego opisu. Aplikacja zwraca uwagę głównie bardzo słabo wyglądającym interfejsem. Ze zrzutów ekranu udostępnionych przez twórców wynika, że funkcjonalność programu najprawdopodobniej ogranicza się do jednego przycisku, który rzekomo aktywuje ochronę przed 5G. Regularna cena programu to 69,99 zł. Google Play informuje, że aplikację dotychczas pobrano ponad 1 raz. Być może dlatego twórcy zdecydowali się obniżyć cenę do 40,99 zł.

Czytaj także: Magiczna piramida i nie tylko – najciekawsze gadżety anty-5G dostępne w Polsce

Powyższe programy traktujemy jako ciekawostkę. Możliwe, że wraz z upowszechnianiem się sieci 5G, takich aplikacji będzie się pojawiało coraz więcej. Niewykluczone, że znajdzie się grupa osób, która będzie chciała z nich korzystać. My oczywiście to odradzamy – pomijając nawet to, że według oficjalnie dostępnych informacji, 5G nie stanowi zagrożenia, instalowanie podejrzanie wyglądających aplikacji o wątpliwej reputacji nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.