Opera-Mobile-Android

Przeglądarka Opera ma rzeszę wiernych fanów, którzy korzystają z tej aplikacji nie tylko w przypadku komputerów, ale również i na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Opera Software ma poważne plany w związku z tą platformą.

Użytkownicy smartfonów mają wybór między Operą Mobile i Mini. Różnią się one przede wszystkim pod względem sposobu działania. Posiadacze smartfonów z Androidem, w zależności od tego, jakie jest to urządzenie, sami muszą zdecydować, która wersja tej przeglądarki będzie bardziej odpowiednia.

Opera Mini jest przeznaczona przede wszystkim dla słabszych telefonów, które nie mają do zaoferowania zbyt dużej ilości pamięci RAM, czy odpowiednio mocnego procesora. Przeglądarka w tej wersji charakteryzuje się również tym, że pozwala na szybsze wyświetlenie stron nawet w przypadku znacznie wolniejszego połączenia z Internetem.

Szybsze załadowanie stron możliwe jest przede wszystkim za sprawą specjalnej technologii, która została opracowana przez Opera Software. Polega ona na tym, że w momencie, gdy użytkownik zatwierdzi dany adres URL, aplikacja ta łączy się ze specjalnymi serwerami Opery, które kompresują stronę, zmniejszając ilość danych niezbędnych do pobrania. Cały proces trwa szybciej niż w przypadku próby normalnego załadowania pełnej strony np. przy wykorzystaniu EDGE.

Opera Mobile z założenia jest dużo szybszą aplikacją – wymagane jest jednak odpowiednie zaplecze pod postacią wystarczającej mocy i ilości pamięci RAM. Opera Mobile obsługuje również technologię „Turbo” znaną z klasycznej – desktopowej – wersji tej przeglądarki.

Zgodnie z ostatnimi informacjami ze strony przedstawicieli Opera Software, powstał pomysł, aby połączyć możliwości Opery Mini i Opery Mobile. W efekcie miałaby powstać hybryda, która w sposób automatycznie przełączałaby się z lokalnego renderowania strony na tryb pobierania witryny, która została przetworzona w chmurze – na zdalnych serwerach Opery.

W przypadku użytkownika oznacza to dwie poważne zalety. Przeglądarka będzie znacznie lepiej radziła sobie z wyświetlaniem stron nawet w sytuacjach, gdy będziemy mieć do czynienia z bardzo mocno obciążoną siecią naszego operatora. Drugą kwestią jest oszczędność transferu, jaki jest dostępny w ramach posiadanego pakietu.

Przedstawiciele Opera Software przewidują, że nowa wersja Opery Mobile powinna zadebiutować na początku 2012 roku. Wygląda więc na to, że w przypadku Androida konkurencja na rynku przeglądarek internetowych będzie bardzo silna – na wszystkim oczywiście zyska użytkownik.

źródło: liliputing

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Cebula