Tłumacz Google dla Androida obsługuje mowę w 14 językach

Paweł Cebula Aplikacje 2011-10-16

Android-Tlumacz-Google
W Internecie znaleźć można dziesiątki usług, które pozwalają na dokonywanie tłumaczeń między różnymi językami. Podstawową różnicą między nimi jest jednak jakość tłumaczeń. Od teraz Tłumacz Google dla Androida obsługuje aż 14 języków – w tym polski.

Tłumacz Google cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób, którym zależy na jak najszybszym przetłumaczeniu fragmentu tekstu lub całej strony. Usługa ta doskonale zastępuje tradycyjną metodę słownikową, która jest znacznie bardziej żmudna, czasochłonna, dając jednocześnie słabsze efekty.

Koncern z Mountain View przyzwyczaił wszystkich do tego, że większość usług jest dostępna nie tylko za pośrednictwem przeglądarki internetowej, ale również specjalnej aplikacji dedykowanej dla popularnych systemów operacyjnych, jak Android, czy iOS. Nie inaczej jest w przypadku wspomnianego tłumacza.

Początkowo obsługiwane były tylko dwa języki – angielski i hiszpański. Z racji tego, że możliwość dokonywania tłumaczeń „w locie” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, kwestią czasu było to, kiedy dodana zostanie obsługa pozostałych popularnych języków. Niedawno Google poinformowało o poważnej aktualizacji.

Użytkownicy Androida, którzy zainstalują Tłumacza Google, będą mieć możliwość dokonywania przełożeń między 14 różnymi językami – portugalskim, czeskim, holenderskim, francuskim, niemieckim, włoskim, japońskim, koreańskim, chińskim (mandaryński), polskim, rosyjskim, tureckim, a także wspomnianym wcześniej hiszpańskim i angielskim. Aktualizacja listy obsługiwanych języków jest więc dość imponująca.

Największe zainteresowanie budzi tzw. tryb rozmowy. Funkcja ta pozwala na natychmiastowe dokonywanie tłumaczeń między dwoma różnymi językami, dzięki czemu możliwe jest znacznie łatwiejsze porozumienie się z osobami, które posługują się innym – nieznanym nam – językiem. Do poprawnego działanie konieczne jest połączenie z Internetem.

Inżynierowie Google informują, że oprogramowanie znajduje się jeszcze w fazie rozwojowej. Oznacza to, że nie jest ono jeszcze dopracowane i trzeba się liczyć z problemami objawiającymi się przez nie do końca poprawną interpretację wypowiadanych słów, czy jakość tłumaczeń.

źródło: Pocket-lint



 • ilneptuno

  Witam,

  Mam telefon Motorolę Mileston (pierwszy model). Niestety nie mogę uruchomić funkcji wprowadzania głosu w żadnym języku. Czy wynika to z modelu telefonu? Google tłumacz instalowałem około miesiąca temu.

  Bardzo proszę o radę…
  🙂

 • odidada

  niestety ale jakosc tlumaczen nawet w pojedynczych slowach w google translate jest tragiczna, polowy znaczen nie rozumie, prawie zawsze mi zle tlumaczy niemieckie słowa, choć z angielskim deczko lepiej.

 • zibiksior

  Sama aplikacja odpowiada w polskim języku, ale TTS’a w systemie poza IVONĄ i SVOX niestety nie ma. Co prawda nawigacja też mówi po polsku bez zainstalowania jakiejkolwiek aplikacji TTS, ale nie zmienia to faktu, że mogli by to zrobić;)

 • piotrpo

  Może zrobią też w końcu polskiego TTS’a

 • buchalek

  Działa dobrze. Oczywiście nie można tu wymagać bezbłędnego tłumaczenia 20 wyrazowych zdań, ale do prostych zwrotów wystarcza w zupełności. Impuonująco wygląda tłumaczenie na japoński 🙂

 • silvestris

  Zaktualizowałem tłumacz, ale nie mam tej opcji? Dlaczego?

  • pol189

   Po wpisaniu i przetłumaczeniu pierwszego hasła (zdania), na dole pojawia sie belka (z informacja że to BETA) i przechodzisz do funkcji konwersacji. Działa bardzo sprawnie. Byłem(liśmy) bardzo miło zaskoczeni!

 • rafal_0

  Bardzo słabo działa jak narazie, ale dobrze że jest rozwijają ten projekt