ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Powstanie LibreOffice dla Androida

Autor: Paweł Cebula Kategoria: Aplikacje
LibreOffice Android

Część osób z całą pewnością wie, czym jest LibreOffice. Osoby korzystające z tego pakietu biurowego, być może będą zainteresowane tym, że trwają prace nad przygotowaniem LibreOffice w wersji dla systemu Android.

OpenOffice jest jednym z najpopularniejszych alternatywnych (względem Office’a Microsoftu) pakietów biurowych. Użytkownicy najczęściej decydują się na skorzystanie z tego rozwiązania z powodów ekonomicznych – OpenOffice jest darmowy i dostępne na większość systemów operacyjnych takich jak Windows, Linux, czy OS X.

Pakiet LibreOffice powstał na podstawie projektu OpenOffice.org – część zespołu pracującego nad jego rozwojem obawiała się dalszych decyzji podejmowanych przez Oracle w kontekście rozwoju tego darmowego i otwartego pakietu biurowego. Zespół rozwijający LibreOffice ma całkiem poważne plany związane z ekspansją na pozostałe systemy operacyjne.

Użytkownicy tabletów z Androidem chcąc skorzystać z pakietu biurowego, najczęściej decydują się na wybór Dokumentów Google lub płatnego rozwiązania, jakim jest QuickOffice. W przypadku podstawowych czynności zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie sprawuje się całkiem nieźle. Wygląda jednak na to, że za jakiś czas wybór będzie jeszcze większy.

The Document Foundation bardzo aktywnie pracuje nad przygotowaniem pakietu LibreOffice w wersji przeznaczonej dla systemu Android. Zdecydowanie największe powody do radości mają użytkownicy tabletów, bo to oni będą mogli najpełniej wykorzystać możliwości tego zestawu aplikacji.

Kiedy można spodziewać się Libre Office’a dla Androida? Stabilna wersja najwcześniej powinna pojawić się dopiero pod koniec 2012 roku lub na początku 2013. Oznacza to, że minie jeszcze sporo czasu, zanim QuickOffice będzie miał godnego konkurenta.

Wcześniej najprawdopodobniej zadebiutuje jeszcze LibreOffice funkcjonujący w chmurze, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie z jego możliwości za pośrednictwem przeglądarki internetowej. W ten sposób, darmowy pakiet biurowy rozwijany przez Document Foundation, stanie się bezpośrednim konkurentem Dokumentów Google.

źródło: AndroidCommunity

Sprawdź najnowsze wpisy