ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Opera Mobile 11.5 i Opera Mini 6.5 gotowe do pobrania

Autor: Paweł Cebula Kategoria: Aplikacje
Opera-Mobile-11-5

Osoby aktywnie korzystające z systemu Android bardzo często decydują się na instalację i użytkowanie przeglądarki Opera. Norweska firma poinformowała o wydaniu aktualizacji przeglądarki Opera Mobile do wersji 11.5 oraz Mini. Co nowego?

Jedną z największych nowości w ostatnim stabilnym wydaniu Opery Mobile jest licznik przesłanych danych. Za jego pośrednictwem użytkownik może się dowiedzieć, jak skutecznie działa funkcja „Turbo”. Wyświetlane jest zestawienie prezentujące oryginalny rozmiar danych do pobrania i ten, który faktycznie został pobrany.

W ten sposób użytkownik może się dowiedzieć, jak wiele transferu zostało zaoszczędzonych dzięki kompresji przeprowadzonej przez Operę. Licznik przesłanych danych może wyświetlać informacje dotyczące ogólnego zużycia transferu, jak i w konkretnym przedziale czasowym – np. w trakcie trwania ostatniej sesji.

Prawdopodobnie spora część użytkowników, szczególnie tych najbardziej aktywnych, będzie zainteresowana taką funkcją. Niestety przeglądarka internetowa w smartfonie odpowiada tylko za część transferu, jaki jest wykorzystywany. Nie da się również ukryć, że licznik przesłanych danych ma być demonstracją tego, jak skutecznie działa Opera Turbo.

Poza tym wprowadzono możliwość dodawania zakładek do strony głównej i importowania zakładek systemowych. Rozwiązano również liczne problemy, który dotyczyły np. znikających ciasteczek w trakcie trwania sesji przeglądarki, usprawniono działania funkcji „Link” i wyświetlanie czcionek. Wprowadzono liczne poprawki mające realny wpływ na szybkość i stabilność działania aplikacji.

Przy okazji prac nad nową wersją Opery Mobile nie mogło zabraknąć również usprawnień związanych z jądrem przeglądarki. Wśród zmian warto wymienić przede wszystkim optymalizację zużycia pamięci wykorzystywanej przez silnik JavaScript, a także usprawnioną obsługę SVG i niektórych elementów CSS 2.1.

Zespół Opery poinformował również o wydaniu nowej wersji Opery Mini 6.5 dla systemu Android – przeglądarka w tej wersji, podobnie jak Mobile, jest gotowa do pobrania z Android Marketu.

źródło: Opera

Sprawdź najnowsze wpisy