ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Weekendowa Porcja Gier i Aplikacji [11.09.2011]

Autor: Mariusz Urban Kategoria: Aplikacje

Weekendowa2

Witam wszystkich w kolejnym odcinku Weekendowej Porcji Gier i Aplikacji. Rozpoczęcie roku szkolnego już za nami, dlatego przygotowałem dla uczniów kilka aplikacji i gier przydatnych w szkole oraz na nudnych lekcjach. Poza tym jest parę programów ułatwiających poruszanie się różnymi środkami komunikacji. Życzę wszystkim miłej lektury ?


Shoot_The_Birds_Logo

1. Shoot The Birds – 3,30 zł

Jest to prosta gra zręcznościowa polskiego studia Infinite Dreams. Naszym zadaniem w niej jest zestrzeliwanie przelatujących ptaków, za pomocą łuku. Pomysł jest banalnie prosty, dzięki czemu gra dosyć mocno wciąga i doskonale nadaje się na krótką partię chociażby w szkole.

Dla urozmaicenia mamy do czynienia z różnymi typami ptaków. Jedne są szybkie, inne małe, a jeszcze inne duże i powolne. Aby przejść plansze, musimy spełnić postawione w niej cele (zestrzel odpowiednią ilość ptaków, zabij kilka jednym strzałem itd.) w określonym czasie. Co ciekawe, nie znajdziemy w grze żadnego zegara, odliczającego pozostałe sekundy. Rozgrywkę zaczynamy rano, a kończymy w nocy, czemu towarzyszą ciekawe efekty graficzne, a obserwując porę dnia wnioskujemy, ile jeszcze zostało nam czasu. W celu śrubowania wyniku (ranking opiera się na platformie Openfeint) należy zabijać jak najwięcej ptaków, jak najmniejszą ilością strzał, jednocześnie nie pudłując.

Grafika to przykład na to jak ładne mogą być gry w 2D. Wszystko jest utrzymane w pastelowych kolorach, które doskonale pasują do komicznego stylu rozgrywki. Udźwiękowieniu nie można nic zarzucić. Ptaki wydają zabawne odgłosy, a muzyka w menu podkreśla „wiejską” atmosferę gry.

Shoot The Birds jest grą zdecydowanie godną polecenia każdemu. Szczególnie nadaje się na krótkie sesje w celu śrubowania wyniku i zrelaksowaniu się przed bardziej absorbującymi zajęciami. Dodatkową zaletą tego tytułu jest niska cena i fakt, że jest to dzieło naszego rodzimego studia.

 • Wymaga Androida 2.0.1, lub wyższego
 • Rozmiar: 20 MB
Shoot_The_Birds_1
Shoot_The_Birds_2


Muffin_Knight_Logo

2. Muffin Knight – 9,06 zł

Jest to gra twórców chociażby Guerrilla Bob, czyli ekipy posiadającej już jakieś doświadczenie i w przypadku Muffin Knight widać to doskonale. Jest to połączenie platformowej gry zręcznościowej z elementami RPG.

Naszym zadaniem jest zbieranie pojawiających się w kilku miejscach na planszy ciastek, w czym przeszkadzają nam pojawiające się co chwila potwory. Za każdy zdobyty przysmak otrzymujemy punkty doświadczenia oraz losowo zmieniamy profesję naszego bohatera. I tak na początku mamy do wyboru rycerza, maga, łucznika i gnoma. Pozostałe klasy odblokowują się wraz ze zdobytymi poziomami doświadczenia. Każda postać strzela w inny sposób, a ciągła zmiana profesji wymusza na nas stałą modyfikację taktyki. Dodatkowo, każdy kolejny poziom naszego bohatera daje nam jeden punkt umiejętności, który możemy wydać na ulepszenie jednej z klas postaci, dodatkowe życie itd. Na każdej mapie musimy zdobyć, nie umierając określona liczbę  ciastek, lub awansować na określony poziom, aby odblokować następną planszę. Różnią się one wyglądem oraz przeciwnikami. Twórcy gry wraz z aktualizacjami mają dodawać nowe etapy.

Grafika i dźwięki stoją na bardzo wysokim poziomie. Cała gra wykonana jest w 3D i prezentuje się po prostu świetnie, acz niektórym może przeszkadzać cukierkowo-bajkowy styl. To samo można powiedzieć o oprawie audio. Tytuł ten opiera się na platformie Open Feint, dzięki czemu możemy porównywać wyniki z innymi graczami z całego świata.

Muffin Knight jest grą zdecydowanie godną polecenia. Naprawdę wciąga i nadaje się zarówno na długie, jak i krótkie sesje. Dodatkowym plusem jest tryb multiplayer, w którym współpracujemy z innymi graczami. Osobiście uważam, że gra ta warta jest swojej ceny i zachęcam wszystkich do jej wypróbowania.

 • Wymaga Androida 2.1, lub wyższego.
 • Rozmiar: 27 MB
Muffin_Knight_1
Muffin_Knight_2
Muffin_Knight_3

Bike_Mania_Logo

3. Bike Mania – 3,42 zł, lub darmowa wersja FREE

Jest to tytuł odrobinę przypominający Elastomanię, acz ma mniej zręcznościowy model jazdy. Dla tych, którzy nie słyszeli o wspomnianym tytule, wyjaśniam. Naszym zadaniem w Bike Manii jest jak najszybsze przejechanie planszy, poruszając się na crossowym motocyklu. Kluczowym czynnikiem jest odpowiednie operowanie gazem i balansowanie naszą postacią, tak żeby się nie przewrócić. Mapy składają się z różnych elementów, mających na celu spowolnienie gracza, lub wywrócenie go. W takiej sytuacji musimy zacząć od początku.

Gra oferuje 60 poziomów, co jest ilością sporą, tym bardziej, że przejście ich wymaga wprawy i wyczucia fizyki. Rozgrywka jest bardzo wciągająca i umożliwia zrelaksowanie się w przerwie od poważniejszych zajęć. Tytuł ten współpracuje z platforą Open Feint, dzięki temu możemy porównać swój czas z innymi graczami.

Grafice tego tytułu nie można niczego zarzucić, tak samo jak udźwiękowieniu. Kolorystyka jest utrzymana w stosunkowo realistycznej stylistyce, co jest dosyć rzadkie ostatnimi czasy. Do fizyki jazdy trzeba się przyzwyczaić. Nie można nazwać jej realistyczną, jednak nie jest też typowo zręcznościowa.

Niestety grając na Galaxy S, każdy powrót do menu kończył się przywieszeniem telefonu, a po chwili zamknięciem aplikacji. Jednak przy przechodzeniu poziomów po kolei, nie było żadnego problemu. Jeśli nie jestem odosobnionym przypadkiem, to znacząco potrafi to uprzykrzyć rozgrywkę.

Pomijając w/w błąd, Bike Manię mogę polecić każdemu, tym bardziej, że w Markecie jest dostępna darmowa wersja gry, dzięki temu każdy może sprawdzić, czy tytuł ten przypadnie mu do gustu.

 • Wymaga Androida 2.1, lub wyższego.
 • Rozmiar: 13 MB
Bike_Mania_1
Bike_Mania_2
Bike_Mania_3

Catcha_Mouse_Logo

4. Catcha Mouse! – 3 zł, lub darmowa wersja DEMO

Jest to prosta gra logiczna przypominająca trochę grę w kropki, albo wilka i owce.

Naszym zadaniem jest takie ułożenie pułapek na planszy, aby tytułowa mysz nie dostała się do żadnej z dziur rozmieszczonych na mapie. Brzmi banalnie, ale wbrew pozorom wymaga pewnego skupienia i wyobraźni. Do wyboru są 3 poziomy trudności i bardziej ambitnym polecam od razu ten ostatni. Różnią się one od siebie wyglądem plansz i rozłożeniem elementów na nich. Dodatkową opcją jest tryb „hot seat” pozwalający grać dwóm osobom na jednym telefonie. W takiej sytuacji jedna jest myszą , a druga stawia pułapki.

Pod względem graficznym i dźwiękowym gra nie wyróżnia się niczym specjalnym. Wszystko jest w 2D, wygląda schludnie i nie ma się do czego przyczepić.

Catcha Mouse! to dobra propozycja na niedługie przerwy w pracy, lub na lekcje. Dobrze nadaje się na krótkie sesje, a poziomów jest na tyle dużo, że powinny wystarczyć na jakiś czas każdemu. Dodatkowo w Markecie znajduje się darmowa wersja demo dla niezdecydowanych.

 • Wymaga Androida 1.5, lub wyższego.
 • Rozmiar:  1,8 MB
Catcha_Mouse_1
Catcha_Mouse_2

Jakdojade_Logo

5. Jakdojade.pl BETA – darmowa

O tym serwisie pewnie słyszał każdy, kto porusza się komunikacją miejską. Dla tych, którzy nic o niej nie wiedzą, spieszę z wytłumaczeniem. Jest to tak naprawdę baza danych połączeń. Wybieramy punkt początkowy i docelowy, a serwis pokaże nam możliwe sposoby dojazdu, wraz z czasem jaki nam zajmie.

Aplikacja na telefon działa tak samo, jednak ma pewne zalety. Po pierwsze naszą pozycję telefon ustala na podstawie GPS. Po drugie, smartfona mamy zawsze przy sobie. Obsługiwane miasta to Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław, co dla niektórych może okazać się wadą. Acz z czasem lista miejscowości powinna się rozszerzać. Możliwości programu są dosyć bogate. Możemy wybrać na mapie (Google Maps) skrajne punkty podróży, ustawić pomijane linie, narzucić pojazd niskopodłogowy, nawigowanie po drogach itd. Dużą zaletą tego sposobu szukania trasy jest informacja o tym, ile czasu będziemy musieli czekać oraz ile czasu zajmie nam cała podróż, co znacząco ułatwia rozplanowanie czasu. Dodatkowo mamy dostęp do klasycznych rozkładów jazdy.

Sam interfejs jest prosty i przejrzysty, co na pewno jest dużym plusem aplikacji, czego niestety nie można powiedzieć o prędkości działania. Jednak sądzę, że ten problem zostanie rozwiązany wraz z kolejnymi aktualizacjami. Samemu wyszukiwaniu nie mogę nic zarzucić, z warszawskimi liniami radził sobie bez problemu.

Jakdojade.pl to na pewno program wart uwagi, nie tylko dla ludzi jadących w nieznane miejsce. Chyba każdemu zdarzyło się nie wiedzieć jak gdzieś dojechać, nawet w rodzimym mieście, a w takiej sytuacji warto mieć ten program na telefonie.

 • Wymaga Androida 1.6, lub wyższego.
 • Rozmiar: 1MB
Jakdojade_1
Jakdojade_2
Jakdojade_3

 Plan_Zaj_Logo
6. Plan Zajęć/Lekcji – darmowa

Jest to aplikacja przydatna dla studentów i uczniów, ale również nauczycieli, lub osób o stałym planie dnia dzięki której będę go miały zawsze przy sobie, w bardzo prostej i przejrzystej formie.

Program tam świetnie ułatwia zorganizowanie czasu na uczelni, szkole, lub pracy. Na początku wydaje się odrobinę mało przejrzysty, jednak po paru chwilach łatwo się w nim odnaleźć. Do naszej dyspozycji oddane zostały opcje, takie jak przypisanie lekcji/zajęć do poszczególnych dni tygodnia wraz z godzinami, przypomnienia o pracach domowych i sprawdzianach, ustawienie alarmu przed poszczególnymi wydarzeniami, eksport oraz import swojego planu na serwer, dzięki czemu będziemy mogli go sobie przywrócić, lub odczytać na ekranie komputera poprzez odpowiednią aplikację. Do każdego wpisu mamy możliwość dodania kilku dodatkowych informacji (numer sali, nauczyciel itp.). Program pozwala na utworzenie więcej niż jednego planu.

Sam wygląd utworzonych list jest bardzo przejrzysty i czytelny. Nie można tego powiedzieć o samym edytorze, jednak da się do niego przyzwyczaić, a w gruncie rzeczy odczyt planu dnia jest znacznie częściej używaną funkcją niż jego modyfikowanie, dlatego nie jest to jakaś olbrzymia wada tej aplikacji.

Plan Zajęć/Lekcji jest bardzo udanym programem, który może skutecznie zastąpić swój papierowy odpowiednik. Dodatkowo telefon mamy zawsze przy sobie, dzięki czemu zawsze mamy możliwość wglądu do swojej rozpiski. Poza tym jest to tytuł darmowy, którego autorem jest Polak.

 • Wymaga Androida 2.1, lub wyższego.
 • Rozmiar: 482 KB
Plan_Zaj_1
Plan_Zaj_2
Plan_Zaj_3

Pocz_Chwile_Logo

7. Połącz Chwile – darmowa

Jest to prosta aplikacja służąca do obsługi połączeń. Do naszej dyspozycji mamy 2 opcje. Pierwsza z nich to możliwość rozłączenia i natychmiastowe połączenie z numerem, z którym byliśmy aktualnie połączeni poprzez potrząśnięcie telefonem. Druga opcją jest odrzucenia połączenia przychodzącego poprzez odwrócenie telefonu, opcjonalnie wysyłając wcześniej napisanego SMSa do dzwoniącego. Tyle w teorii.

W praktyce niestety wygoda używania tej aplikacji pozostawia wiele do życzenia. Do odrzucania połączeń nie można mieć zastrzeżeń, o ile nie mamy włączonej opcji oddzwaniania. W takiej sytuacji telefon rozpoznaje obrót jako jednocześnie potrząśniecie i natychmiastowo łączy nas ponownie z odrzuconym rozmówcą. Niestety, pomimo 2 sekund opóźnienia (można czas ten wydłużyć, lub skrocić), druga strona najczęściej nie skończyła jeszcze połączenia, a my zostanie przekierowani do poczty głosowej. Kolejnym problemem z jakim się spotkałem, było odrzucenie przychodzącego połączenia w sytuacji, gdy telefon leżał na biurku ekranem do dołu, a ja chciałem go odebrać. Program rozpoznał obrót i odrzucił mojego niedoszłego rozmówcę.

Niestety pomysł na aplikację był dobry, jednak w praktyce zupełnie się ona nie sprawdza, a dodatkowo potrafi narazić na koszty (połączenie z pocztą głosową).

 • Wymaga Androida 2.1, lub wyższego.
 • Rozmiar: 158 KB
Pocz_Chwile_1
Pocz_Chwile_2

RealCalc_Logo

8. RealCalc – darmowy

Jest to zwykły kalkulator, który doskonale spełnia swoje zadanie.

Jego największą zaletą jest prostota, połączona z dość szerokim wachlarzem możliwości. Duże „przyciski” ułatwiają pracę, a dostępne funkcje powinny poradzić sobie z obliczeniami na poziomie szkoły średniej. Do naszej dyspozycji oddane zostały między innymi działania na potęgach dowolnego stopnia, korzystanie z nawiasów, przelicznik jednostek, obliczanie funkcji trygonometrycznych, możliwość przełączenia się na system szesnastkowy, lub binarny itd. Program ten znajdzie zastosowanie spokojnie na matematyce, lub fizyce. Dodatkowym plusem aplikacji jest fakt, że na pierwszy rzut oka, nie widać co tak naprawdę potrafi (zaleta ta dotyczy głównie uczniów).

Pod względem graficznym opisywanemu kalkulatorowi nie można niczego zarzucić. W każdą ikonkę trafimy bez problemu. Dodatkowo mamy możliwość ukrycia paska powiadomień oraz wymuszenie ciągłej aktywności ekranu.

Realcalc jest godny polecenia każdemu uczniowi, któremu wolno używać telefonu jako kalkulatora na lekcji. Brak bardziej zaawansowanych funkcji pozwolił na maksymalne uproszczenie interfejsu, a dostępne działania i tak spełnią wymagania większości użytkowników. Brakuje w nim tylko możliwości rysowania wykresów, ale funkcja ta ogólnie nie jest popularna w darmowych aplikacjach tego typu.

 • Wymaga Androida 1.5, lub wyższego.
 • Rozmiar: 172 KB
RealCalc_1
RealCalc_2
RealCalc_3

Rozkad_PKP_Logo

9. Rozkład PKP – darmowa

Kolejna w dzisiejszym zestawieniu aplikacja, pomagająca nam w zaplanowaniu podróży. Acz przez aktualne remonty torowisk, nie do końca można wierzyć w to co wyświetla. Pomijam też kwestie punktualności naszych pociągów.

Tak naprawdę jest to bardzo prosta wyszukiwarka połączeń kolejowych, niemalże identyczna do tej, znajdującej się na stronie rozklad.pkp.pl. Jednocześnie umożliwia błyskawiczne uzyskanie pożądanych informacji, co bardzo często okazuje się kluczowe. Lista opcji jest bardzo uboga, ale oferuje wszystko, co jest potrzebne. Możemy ustawić datę, stację początkową, końcową oraz ewentualne przystanki po drodze. Do tego wybierzemy, jakie typy pociągów nas interesują i wymusimy tylko połączenia bezpośrednie. Dodatkowo aplikacja zapamiętuje ostatnio wyszukiwane połączenia i umożliwia zapisanie „ulubionych”.

Sam program jest bardzo przejrzysty, żeby nie powiedzieć surowy. Acz pewnie o to twórcy chodziło.

Jest to jedna z tych aplikacji, które zawsze warto mieć na telefonie, bo nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać. Mi osobiście niejednokrotnie „uratował” życie.

 • Wymaga Androida 1.6, lub wyższego.
 • Rozmiar: 228 KB
Rozkad_PKP_1
Rozkad_PKP_2
Rozkad_PKP_3

 Star_Chart_Logo

10. Star Chart – 9,63 zł

Kolejna propozycja, to coś dla wielbicieli gwiazd. Jest to aplikacja bardzo przypominająca Google Sky Map, jednak o wiele bardziej efektowna.

Założenie programu jest bardzo proste. Opierając się na GPSie i czujnikach położenia w telefonie, ukazuje na ekranie konstelacje, gwiazdy, planety itd, który widzimy, lub widzielibyśmy patrząc w dany punkt gołym okiem. Dodatkowo, tłem są prawdziwe zdjęcia satelitarne Drogi Mlecznej, możemy prześledzić podstawowe informacje o niektórych obiektach, konstelacje mają namalowane obrazy istot jakie przypominają. Dotykając palcem dowolnego punktu poznamy jego współrzędne.

Sam program działaniem przypomina trochę rozszerzoną rzeczywistość, ale tak naprawdę nie oferuje nic więcej, niż darmowe Google Sky Map. Jest za to o wiele bardziej efektowny, a przez to zainteresują się nim nie tylko ludzie poszukujący mapy nieba, acz i w tej roli sprawdzi się doskonale.

Dla kogo jest ta aplikacja? Ludziom, którzy szukają zwykłej mapy wystarczy wspomniany już Google Sky Map. Ta aplikacja jest bardziej skierowana do osób chcących pochwalić się znajomym (na wszystkich robi wrażenie), albo nauczyć się niektórych konstelacji, bo ich rysunki zapadają w pamięć. Pytanie tylko czy jest to warte ponad 9 zł? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

 • Wymaga Androida 2.1, lub wyższego.
 • Rozmiar: 9,2 MB
Star_Chart_1
Star_Chart_2
Star_Chart_3

Weekendowa2

To już wszystko w tym tygodniu. Tak jak zawsze, przypominam o przysyłaniu swoich propozycji na [email protected] i zapraszam wszytkich na kolejną odsłonę WPGiA już za tydzień.

Sprawdź najnowsze wpisy