Weekendowa2

Witam wszystkich w kolejnym odcinku Weekendowej Porcji Gier i Aplikacji. Na ten, dla częsci z Was ostatni tydzień wakacji (wiem, wiem, wspominanie o tym powinno być karalne), przygotowaliśmy kilka ciekawych gier oraz parę użytecznych aplikacji. Mam nadzieję, że większość z Was znajdzie coś dla siebie.


Drunk_Man_Logo

1. Drunk Man – darmowa

Jest to prosta gra, która doskonale sprawdza się w roli zabijacza czasu. Naszym zadaniem jest prowadzenie pijanego faceta przed siebie, tak aby nie upadł. Sterowanie polega na przytrzymywaniu lewej lub prawej krawędzi ekranu, tak aby nasza zataczająca się postać doszła jak najdalej, zanim się przewróci. Niby wszystko brzmi banalnie, ale to właśnie prostota jest największą zaletą tego tytułu. Poza tym rozgrywka wymaga pewnego skupienia, bo chwila nie uwagi kończy się spotkaniem z ziemią naszego „bohatera”.

Gierka dosyć mocno wciąga, a dodatkowo do kolejnych prób zachęca internetowa tablica wyników. Grafika jest prosta i przejrzysta, dzięki czemu nawet starsze telefony spokojnie powinny sobie z nią poradzić.

Drunk Man jest produkcją godną polecenia, szczególnie na krótkie sesje dla zabicia czasu. Warto ją wypróbować chociażby dlatego, że jest darmowa.

 • Wymaga Androida 1.5, lub nowszego
 • Rozmiar: 933 KB

Drunk_Man_1 

Drunk_Man_2 


 devil_ninja_1 

2. Devil Ninja – darmowa

Gier typu Devil Ninja możecie w Android Markecie znaleźć bardzo wiele, choć tych szczególnie wartych uwagi jest stosunkowo niewiele. Dzisiaj zaproponuję Wam ciekawą odmianę dla już dosyć wyeksploatowanego gatunku.

Devil Ninja jest grą, w której nasz bohater biegnie samoczynnie cały czas w prawą stronę, a naszym zadaniem jest przebycie jak najdłuższego odcinka, mijając po drodze różne przeszkody. Są to między innymi skały, lub przeciwnicy w postaci przeróżnych fantastycznych stworów. Standardowo twórcy na naszej drodze udostępnili nam kilka powerupów, które ułatwiają eksterminację kolejnych oponentów. Dzięki jednemu z nich wywołujemy ognistego smoka, który niszczy wszystko co napotka na swojej drodze, albo zbieramy dodatkowe uzbrojenie w postaci shurikenów (potrójnych zakrzywionych ostrzy, służących do rzucania).  Może nie są to elementy szczególnie odkrywcze, lecz wszystkie bardzo dobrze pasują do klimatu rozgrywki. Także od strony technicznej wszystkie elementy są dobrze wykonane.  Nie ma opóźnień postaci w czasie wykonywania akcji (miało to niestety miejsce w przypadku innych, podobnych gier pozostałych producentów). A także od strony graficznej gra prezentuje się po prostu bardzo dobrze – wszystkie elementy są ręcznie malowane i dobrze animowane.

Naszym ninja możemy jedynie wykonywać skoki, atakować i zmieniać prędkość biegu, dlatego też sam interfejs nie jest przeładowany, a rozmieszczenie odpowiednich przycisków na ekranie jest wygodne i intuicyjne.

Reasumując – Devil Ninja jest solidną produkcją, która skutecznie „pochłania” wolny czas. Dla tych którzy lubią gry tego typu jest to pozycja obowiązkowa. Uważam jednak, że każdy  może sprawdzić ten tytuł ze względu na to, że jest dostępny w Android Markecie zupełnie za darmo.

 • Wymaga Androida 2.0 lub nowszego
 • Rozmiar: 3,3 MB

devil_ninja_2

devil_ninja_3 
 


DragoPetMain

3. Drago Pet – darmowa

Pamiętacie modę na Tamagotchi? Jeśli tak, to gra przypomni wam stare dobre czasy, a jeśli nie, czas najwyższy poznać uroki posiadania wirtualnego zwierzaka. 
W tej aplikacji opiekujemy się smokiem – zaczynamy od bardzo wczesnego etapu, gdy ten się jeszcze nie wykluł. Nadajemy imię naszemu pupilowi, a pierwszym zadaniem jest dbanie o odpowiednią temperaturę jajka. Niestety, w ciągu pierwszych 3 godzin uzyskałem jajko na twardo – widocznie nie byłbym dobrym ojcem. Mając nauczkę, zacząłem od początku i osiągnąłem sukces: zwierzak przeżył około tygodnia.

Mały smok jest… słodki (jeśli jakiekolwiek wirtualne stworzenie może takie być). Musimy zadbać o jego 4 potrzeby: jedzenie, naukę, zabawę oraz higienę. Spełniamy je zazwyczaj w jeden dany sposób, co na dłuższą metę może okazać się nudne. Teoretycznie możemy się też z naszym stworem bawić głaszcząc go, ale nie zauważyłem, żeby reagował różnorodnie.

Czym byłoby Tamagotchi bez minigierek? Jedzenia ubywa, a nie zagłodzimy smoka na śmierć. Trzeba je zdobyć przemierzając bezdroża wypełnione mięsem, hamburgerami, arbuzami oraz marchewkami, po drodze omijając przeciwników – minigierka przez duże 'M’. Po kilku dniach pupil urośnie do bardziej naturalnych rozmiarów i staniemy się właścicielami smoka z prawdziwego zdarzenia.

Muszę zaznaczyć, że aplikacja cały czas siedzi w tle, co ma symulować prawdziwą opiekę. Na szczęście, możemy ustalić godziny snu, więc nie będziemy zarywać nocy na karmienie. Od razu powiem – nie zauważyłem zmian w czasie pracy baterii. Wygląda na to, że gra została porządnie zoptymalizowana.

Jest to kolejna polska produkcja (autor – Dawid Rachelski), która osiągnęła zasłużony sukces w Markecie, a jej wykres ściągalności ciągle idzie do góry. Tego jeszcze nie było – a świeżość jest dla mnie głównym kryterium oceny.

Jeśli chcecie w pewnym sensie poczuć się jak Hagrid, lub 'na wszelki wypadek’ nauczyć się opieki nad smokiem – lepszej gry nie znajdziecie. Przy okazji aplikacja jest za darmo, więc na co czekać?

 • Wymaga Androida 2.1, lub nowszego
 • Rozmiar: 9,4 MB

DragoPet1

DragoPet2

DragoPet3

DragoPet4


duck-hunter

4. Duck Hunter – darmowa

Jeśli lubicie polowania, a w szczególności na kaczki, mam dla Was niemal idealną propozycję. Duck Hunter jest typową grą zręcznościową, w której naszym głównym zadaniem jest niedopuszczenie by nasi oponenci, czyli kaczki opuściły planszę. Musimy je po prostu wystrzelać. Gra początkowo wydaje się łatwa, lecz w późniejszych etapach potrafi dać nieźle w kość. Na nasze szczęście, tracimy jedno zdrowie dopiero, gdy kaczka trzykrotnie przefrunie całą planszę, ale mimo to tytuł ten ma wysoki poziom trudności.

Po pierwsze, jest kilka rodzajów kaczek, które różnią się zarówno wyglądem jak i samą odpornością na nasze ataki. Po drugie, wraz z kolejnymi poziomami ptaki te szybciej latają, co czyni z nich coraz trudniejsze cele. Po trzecie, broń musimy przeładowywać (co trwa chwilę, a że ma stosunkowo małe magazynki, musimy to robić bardzo często), przez co trzeba strzelać niezwykle precyzyjnie.

W Duck Hunter sterujemy tylko i wyłącznie celownikiem, a strzelamy za pomocą „tapnięcia” w ekran. Prócz tego musimy przeładowywać naszą broń i to tyle jeśli chodzi o sterowanie. Podobnie zresztą jest z interfejsem, który ograniczony jest do minimum.

Za każdą pokonaną kaczkę dostajemy punkty, dzięki którym w przerwie między kolejnymi misjami możemy wykupić dostęp do nowych broni. Prócz tego, standardowo w tego typu grach możemy się pochwalić naszymi wynikami w rankingach. Od strony graficznej tytuł ten prezentuje się dobrze. Wszystkie elementy są ręcznie malowane i ładnie komponują się z całością gry.

Duck Hunter to solidna produkcja, która może się spodobać szczególnie tym, którzy czasem, w wolnej chwili lubią sobie w coś zagrać. Dzięki niej można się naprawdę odstresować. Dodatkowo za grą przemawia fakt, że jest darmowa.

 • Wymaga Androida 1.6, lub nowszego
 • Rozmiar: 2,6 MB

Duck_hunter_1

Duck_hunter_2


SokobanMain

5. Sokoban3R – 4,14 zł, lub darmowa wersja Demo

Gra logiczna wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość, na dodatek z poznańskiego studia. Początek brzmi świetnie. Celem jest doprowadzić owieczkę do świeżej, zdrowej trawy. Oczywiście owieczki nie chcą nas słuchać, więc do przemieszczania ich musimy wykorzystać psa. Cała akcja zamknięta jest w zagrodzie, która zmienia kształt w zależności od poziomu.

„Fabuła” nie jest wielce odkrywcza, ale co z tego, skoro gra się bardzo przyjemnie. Grafika 3D prezentuje się ładnie, wszystkie przebiega w bajkowym klimacie. Samo poruszania jest intuicyjne, w tej kwestii nie można niczego zarzucić.

Najważniejszą zaletą tej gry jest oczywiście rzeczywistość rozszerzona. Po wydrukowaniu odpowiedniej planszy i najechaniu na nią kamerą telefonu, ukazuje nam się świetnie wykonana grafika. Oczywiście, jak przystało na porządną AR (Augmented Reality – Rzeczywistość Rozszerzona), możemy obracać smartfonem, a obraz pozostaje statyczny. Praktyczne zastosowanie jest wątpliwe, ale oglądanie przebiegu gry z różnych kątów i używanie najnowszych trendów w rozwijaniu aplikacji, samo w sobie sprawia przyjemność. Na szczęście, nie jesteśmy zmuszani do wykorzystywania tej funkcji, jeśli wolimy standardową rozgrywkę na ekranie telefonu, nie ma problemu.

Technologia pędzi, a trzeba iść z duchem czasu. Jeśli nie mieliście do czynienia z rzeczywistością rozszerzoną, macie dobrą okazję, żeby spróbować. Niestety Sokoban3R nie jest jeszcze dostępny w Android Markecie (jak wiecie, polskim deweloperom Google nie ułatwia życia), możemy go pobrać jedynie ze strony producenta. Przed kupnem gry można spróbować wersji demo. Pamiętajcie o wydrukowaniu planszy!

 • Wymaga Androida – brak danych
 • Rozmiar: 3,56 MB

Sokoban1

Sokoban2

Sokoban3


stick_swing

6. Stick Swing – darmowa

Wiele produkcji przyciąga całe rzesze użytkowników między innymi, dzięki swej prostocie i minimalizmowi. W grze, którą Wam dzisiaj przedstawię, oba te aspekty uchwycone są  w 100%. Stick Swing to propozycja niewielkiego studia MTM HZStudio, które stworzyło kilka stosunkowo mniej znanych tytułów, ale niemal każda z ich produkcji jest warta uwagi.

Stick Swing trudno jednoznacznie przypisać do konkretnego rodzaju gier. W głównej mierze musimy się w niej wykazać zręcznością, ale logiczne myślenie także się przydaje. W tytule tym kierujemy czarnym ludzikiem, który za pomocą liny przeskakuje pomiędzy platformami (czyżby Spider-Man?), a naszym celem jest, w odpowiednim czasie puścić się linę, by wylądować jak najbliżej środka kolejnej platformy. Jak możecie się domyślić, za każdy skok dostajemy punkty. I tak, za wylądowanie w sam środek dostajemy 1000 punktów, później 500 i tak dalej. Stick Swing posiada opcję rankingów, przez co każdy gracz może się pochwalić swoimi wynikami. Jak zwykle twórcy nie zapomnieli o różnych dodatkach, które utrudniają nam dotarcie do celu, przez co przy naszych lądowaniach musimy wziąć poprawkę na siłę wiatru, czy grawitację. Czyni to grę ciekawszą, a zarazem zdecydowanie trudniejszą. Sterowanie uproszczone jest do absolutnego minimum. Jedynie za pomocą dotyku puszczamy się liny, a nasz bohater sam ląduje, lub zaczepia się o kolejną.

Jeśli chodzi o oprawę audiowizualną, to jednych skutecznie odstraszy, a inni ją polubią. Jest specyficzna i przypomina grafikę z lat dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku. Mnie osobiście szata graficzna nie przypadła do gustu, ale to już kwestia indywidualna. Podobnie jest z oprawą dźwiękową.

Stick Swing jest niezwykle prostą grą, która właśnie temu zawdzięcza swoją grywalność. Warto przetestować tę pozycję na swoim smartfonie, ze względu na to, że jest dostępna zupełnie za darmo.

 • Wymaga Androida 1.6, lub nowszego
 • Rozmiar: 1,6 MB

stick_swing_1

stick_swing_2


SmartMeasureMain

7. Smart Measure Pro – 2,68 zł, lub darmowa wersja LITE

Głównym zadaniem aplikacji jest pomiar odległości, która dzieli nasz telefon od punktu na horyzoncie. Ale jest tylko jedna z wielu możliwości, które oferuje Smart Measure Pro. Możemy także zmierzyć wysokość i szerokość obiektu, a także pole (matematyczne, nie rolnicze). Skąd program może to wiedzieć? Chociażby opierając się o trygonometrię.

Obsługa jest banalna – wystarczy trzymać telefon na ustawionej w opcjach wysokości, a celownik na monitorze zrównać z miejscem, do którego chcemy zmierzyć odległość. Niestety, powyżej 50 m trudno zmierzyć dystans rzeczywisty, błąd pomiaru jest coraz większy.

W większości wypadków wystarczy nam wersja Lite, która nie pozwala jedynie obliczyć pola – czyli wiele nie tracimy. Warto trzymać tę aplikację na telefonie, ponieważ ‘a nuż się przyda’.

 • Wymaga Androida 1.6, lub nowszego
 • Rozmiar: 299 KB

 SmartMeasure1

SmartMeasure2


Animated_Contact_Widget_Logo

8. Animated Contact Widget  – darmowy, lub wersja PRO za 11,63 zł

Jest to bardzo schludny widżet, który pozwala przypisać skróty do naszych kontaktów, grup numerów, lub aplikacji. Tego typu produkcji jest już kilka w markecie, jednak ta wyróżnia się ładnym wyglądem i sporą ilością dotyczących go ustawień.

Program ten pozwala nam na zmianę skórki skrótu, jego przeźroczystości, animacji oraz wielkości ikon. Niemal wszystkie opcje skupiają się na wizualnym aspekcie aplikacji, jednak w zupełności wystarcza to, do wygodnej pracy z nią.

Darmowa wersja widżetu ogranicza ilość skrótów na pulpicie do 3 kontaktów, 2 grup aplikacji oraz 1 grupy numerów. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy Animated Contact Widget nam odpowiada. Jego największą wadą jest dosyć wysoka cena, względem oferowanych możliwości.

Jeśli ktoś jest estetą i dba o wygląd swojego pulpitu, ta aplikacja może przykuć jego uwagę. Wszystkim innym polecam jednak tańsze alternatywy o takich samych, lub większych możliwościach, lub pozostanie przy darmowej wersji programu, która powinna wystarczyć większości z Was.

 • Wymaga Androida 2.1 lub wyższego
 • Rozmiar: 431 KB

Animated_Contact_Widget_1

Animated_Contact_Widget_2

Animated_Contact_Widget_3


Call_Block_Logo

9. Call Block  – darmowa

Jest to aplikacja dla każdego, komu ktoś niepożądany uprzykrza życie SMSami, lub niechcianymi połączeniami. W skrócie, program ten blokuje wszystkie przychodzące zdarzenia od wybranych numerów. Czym Call Block różni się od pozostałych tego typu aplikacji? Osoba dzwoniąca nie wie, że jest zablokowana (nie ma sygnału zajętości). Podczas połączenia, nadawca po jednym sygnale łączy się z naszą pocztą głosową, a my dostajemy tylko komunikat o próbie połączenia. To samo dzieje się w przypadku wiadomości tekstowej, tutaj dodatkowo nadawca dostaje potwierdzenie doręczenia, co jest tym bardziej mylące.

Sam program jest bardzo prosty i przejrzysty. Do wyboru mamy czarną i białą listę, do której możemy zaimportować kontakty z naszej książki, lub dodawać numery ręcznie. Opcji blokad jest kilka. Możemy zablokować osoby z czarnej listy, dopuszczać połączenia tylko z białej listy i naszej książki kontaktów oraz blokować wszystkie zdarzenia przychodzące. Ostatnią zakładką w aplikacji jest rejestr zablokowanych połączeń i SMSów.

Wszystko jest bardzo przejrzyste i schludne, jedynie u dołu ekranu wyświetla nam się nieprzeszkadzająca w niczym reklama. Przy jakimś zablokowanym zdarzeniu na pasku powiadomień pojawi nam się ikonka programu, umożliwiająca jego wyświetlenie. Sam program zajmuje ok. 18 MB RAM gdy jest uruchomiony.

Call Block to rewelacyjna propozycja dla wszystkich, których numer zna zbyt wiele osób. Program jest bardzo dopracowany, darmowy, a dodatkowo osoba dzwoniąca nie wie, że zablokowaliśmy od niej połączenia, co jest olbrzymią zaletą tej aplikacji.

 • Wymaga Androida 1.6, lub wyższego
 • Rozmiar: 1,4 MB

CallBlock1

Call_Block_2


PicsIn_Magic_Effects_Logo

10. PicsIn Magic Effects – darmowa

Z racji tego, że nadal są wakacje, aplikacja ta jest szczególnie godna uwagi, ponieważ pozwala na edycję naszych zdjęć bez użycia komputera. Dokładniej, umożliwia nam nałożenie na nasze fotografie (wczytane z pamięci telefonu) różnych, ciekawych efektów.

Do wyboru mamy ich naprawdę wiele. W skrócie mogę napisać, że są wszystkie dostępne w innych tego typu programach (również tych płatnych), plus dodatkowe. Do tego każdy efekt możemy edytować zmieniając kilka różnych parametrów. Dzięki temu kombinacji i możliwości mamy bardzo dużo, a same fotografie wyglądają naprawdę ciekawie. Jedyną wadą całego procesu edycji jest dosyć długi czas oczekiwania na podgląd efektów naszej pracy (testowane na Galaxy S), który wynosi ok. 2 – 3 sekund. Gdy wiemy konkretnie co chcemy zrobić, nie jest to problem. Jednak, gdy sprawdzamy po kolei wszystkie opcje, trochę czasu schodzi się na oczekiwanie. Być może proces ten zostanie przyspieszony wraz z wyjściem finalnej wersji aplikacji.

Sama aplikacja jest bardzo prosta i przejrzysta. Mamy do wyboru listę efektów i miniaturowy podgląd naszego zdjęcia po potencjalnym użyciu każdego z nich oraz samo zdjęcie. Gdy chcemy porównać efekt z oryginałem, wystarczy dotknąć dużej fotografii palcem. Z pozostałych opcji pozostaje nam zapis oraz obróbka w programie PicsIn Photo Studio, o którym napiszę za tydzień. Podczas używania programu najbardziej brakowało mi zoomu obrabianego zdjęcia, jednak nie jest to problem znacząco wpływający na odbiór całości.

PicsIn Magic Effects jest to aplikacja zdecydowanie godna polecenia każdemu, kto lubi „bawić się” zrobionymi fotografiami i ma dosyć szybki telefon. Dodatkowo za tą produkcją przemawia fakt, że jest darmowa i doskonale wykonana, dlatego zachęcam wszystkich do jej wypróbowania.

 • Wymaga Androida 1.6, lub nowszego
 • Rozmiar: 5,8 MB

PicsIn_Magic_Effects_1

PicsIn_Magic_Effects_2

PicsIn_Magic_Effects_3


Weekendowa2

To już wszystko w tym tygodniu. Na zakończenie chciałbym wszystkim podziękować za nadesłane propozycje. W tym tygodniu było ich naprawdę sporo. Życzę wszystkim udanego, ostatniego tygodnia wakacji i zapraszam na kolejny odcinek WPGiA w przyszły weekend.
Swoje propozycje wysyłajcie na [email protected]

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Urban

Informatyk z wykształcenia, dziennikarz z wyboru. Od zawsze wierny Androidowi.