Weekendowa2

Witam wszystkich ponownie w kolejnym odcinku naszego cotygodniowego cyklu. Tym razem mamy dla was więcej aplikacji, niż gier, co od dawna się nie zdarzyło. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, dlatego zapraszam do dalszej części artykułu.

 


 

star_blitz_1

1. Star Blitz – darmowa

 

Glu Mobile na świat wydało kilkanaście niezwykle ciekawych tytułów, chociażby Gun Bros, który nadal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród androidowych graczy. Star Blitz to tytuł, który niemal na każdym kroku przypomina wcześniej wspomnianą produkcję  – podobna mechanika, styl graficzny. Lecz między tymi grami można dostrzec jedną znaczącą różnicę, Star Blitz osadzony jest w klimatach science-fiction. Jeśli ktoś lubi takie realia, to ten tytuł może brać w ciemno.

 

W Star Blitz sterujemy statkiem kosmicznym. Naszym głównym zadaniem jest przetrwać jak najwięcej nadciągających fal przeciwników. Rodzajów oponentów jak i samego arsenału jest naprawdę dużo i nie można pod tym względem się nudzić. Z reguły w naszej walce pomaga nam przyjacielski statek. Niestety jego AI szwankuje, kilka razy zdarzyło mi się, że mój sojusznik gdzieś się „zawiesił”, lub będąc otoczonym przez wrogów, nie atakował ich. Między poszczególnymi misjami możemy poszperać w sklepie, w poszukiwaniu nowych ulepszeń do naszego statku. To wszystko kupujemy za pieniądze, które zdobywamy w samej grze. Warto zaznaczyć, że po zniszczonych oponentach pozostają złoża iridium, które w rafinerii możemy przekształcić w walutę. Standardowo w tego typu grach zdobywamy doświadczenie, dzięki któremu awansujemy na kolejne poziomy, odblokowując nową zawartość w grze. Naszym celem jest przejęcie 9 galaktyk. Każda z nich jest podzielona na  kilka rozdziałów, a one podzielone są na kilkadziesiąt atakujących nas fal. Aby ukończyć grę w 100% musimy na nią przeznaczyć kilkanaście godzin.

 

Od strony graficznej Star Blitz prezentuje się bardzo dobrze i można ją zaliczać do czołówki najładniejszych gier na Androida. Podobny, wysoki poziom trzyma oprawa dźwiękowa – poszczególne sample lecące w tle wpadają w ucho – po prostu miło się ich słucha. Wspomnę jeszcze kilka słów o sterowaniu, które odbywa się za pomocą dwóch analogów, wyświetlanych na ekranie. Lewa „gałka” odpowiada za ruch pojazdem, natomiast prawa za poruszaniem działkiem. Początkowo trzeba się przyzwyczaić do takiego sterowania, ale z czasem można się przekonać i dzięki niemu łatwiej wykonuje się skomplikowane manewry.

 

Podsumowując, Star Blitz jest pozycją niezwykle udaną i jeśli odpowiadają Wam klimaty science-fiction, możecie instalować ten tytuł na swoim smartfonie w ciemno. Produkcja ta jest dostępna w Android Markecie zupełnie za darmo – niestety obarczona jest reklamami, ale na szczęście nie są one inwazyjne.

 

 • Wymaga Androida 2.0, lub nowszego
 • Rozmiar: 2.2 MB + dodatkowe dane

Star_Blitz_2

 

Star_Blitz_3

 


 

Gun_Bros_Logo

2. Gun Bros – darmowa

 

Gun Bros to tytuł oferujący dużą dawkę rozrywki. Kontrolujemy w nim żołnierza, któremu towarzyszy kompan i razem muszą oni oczyścić planety z wszelkiego plugastwa. Akcję obserwujemy z lotu ptaka, a naszym współtowarzyszem steruje sztuczna inteligencja. Wrogie stwory napływają falami, między którymi występuje krótki odstęp. Naszym zadaniem jest przetrwanie najdłużej, jak tylko zdołamy. Im więcej przeciwników powstrzymamy, tym więcej zarobimy lokalnej waluty, za którą możemy nabywać nowe, potężniejsze bronie, lepsze zbroje oraz przeróżne usprawnienia. Niestety, możemy modyfikować ekwipunek wyłącznie jednego z żołnierzy. Gun Bros nastawiona jest na współpracę między graczami, którzy za pośrednictwem Internetu mogą wymieniać się postaciami. Areną naszych zmagań są różne planety, z których każda wyróżnia się czymś innym. Rozgrywka jest szybka i wciągająca, a oprawa graficzna nie pozostawia wiele do życzenia. Gun Bros to jedna z ciekawszych gier akcji dostępnych w Markecie, zdecydowanie warta uwagi.

 

 • Wymaga Androida 2.0, lub wyższego
 • Rozmiar: 7 MB

 

Gun_Bros_1

 

Gun_Bros_2

 


 

jimmy_pataya_1

3. Jimmy Pataya  – darmowa

 

Gier na Androida w ostatnim czasie pojawia się naprawdę dużo, wśród nich znalazło się kilka perełek, które warte są uwagi. Dodatkowo okres wakacyjny jest szczególnie sprzyjający graniu ze względu na większą ilość wolnego czasu. Dzisiaj przedstawię Wam tytuł, który w tę konwencję wpisuje się bardzo dobrze.

 

Jimmy Pataya to gra zręcznościowa od niewielkiego studia Paladin Studios. Sterujemy naszym tytułowym bohaterem, który jest spadochroniarzem, ale nazwaniem go nim, może być mylące, ze względu na to, że nasz heros zapomniał spadochronu i skacze z samolotu bez niego. Na samym początku rozgrywki ukazuje nam się niewielki komiks, który jest wprowadzeniem do „fabuły”, następnie zostajemy dosłownie wrzuceni w wir rozgrywki. Naszym głównym celem jest jak najdłużej przetrwać spadając, ale jak to przystało na grę zręcznościową, po drodze czają się różne „przeszkadzajki” w postaci np. platform. Prócz przeszkód możemy spotkać power up’y np. kaski czy rakiety. . Szkoda, że twórcy nie zdecydowali się dodać do swojej produkcji chociażby rankingów, nie wspominając już o innych trybach rozgrywki. Sterowanie jest ograniczone do absolutnego minimum, bohaterem sterujemy za pomocą akcelerometru i tylko niego. Nie mamy w Jimmy Pataya, żadnych zbędnych wodotrysków, które mogłyby zniszczyć klimat całego tytułu.

 

Od strony graficznej gra prezentuje się bardzo dobrze, grafika jest kreskówkowa, przypominająca nieco tą znaną chociażby z większych tytułów na konsole – Borderlands, lub Prince of Persia (2009), podobny poziom reprezentuje również oprawa dźwiękowa

 

Cóż więcej można powiedzieć o Jimmy Pataya? Jedynie co mogę teraz zrobić to zachęcić Was do zainstalowania tej produkcji na swoich smartfonach, w szczególności, że gra ta jest dostępna zupełnie za darmo.

 

 • Wymaga Androida 2.0.1, lub wyższego
 • Rozmiar: 11 MB

 

jimmy_pataya_2

 

jimmy_pataya_3

 


 

 

Rocket_Bunnies_Logo

4. Rocket Bunnies – darmowa

 

Króliki w Kosmosie? Czemu nie. Rocket Bunnies to wciągająca gra zręcznościowa, w której poruszamy się szarakiem na statku kosmicznym, a naszym celem jest nakarmienie marchewką zgłodniałych króliczków, przebywających na różnych planetach. Przy okazji musimy uważać na przeróżne przeszkody i wykazać się dobrym wyczuciem czasu oraz refleksem. Nasz pojazd porusza się ruchem okrężnym wokół planet, pomiędzy którymi musimy przelatywać, by dotrzeć do wszystkich króliczków. Gdy przed przemieszczeniem znajduje się on w odpowiedniej pozycji statek otrzymuje przyspieszenie. Na naszej drodze staną między innymi asteroidy, kosmiczne pająki oraz ściany elektryczności. Gra oferuje kilka układów planet, a każdy z nich różni się klimatem i przeszkodami na nim występującymi.

 

Oprawa graficzna utrzymana została w luźnym stylu i jest przyjemna dla oka. Kreskówkowy klimat potrafi być odprężający i nie wymaga dużo od gracza. Rocket Bunnies to tytuł, który może spodobać się każdemu, niezależnie od płci, czy wieku.

 

 • Wymaga Androida 2.0.1, lub wyższego
 • Rozmiar: 15 MB

 

Rocket_Bunnies_1

 

Rocket_Bunnies_3

 


 

 

HFMain

5. Hockey Fight Lite darmowa, lub wersja Pro za 2,96 zł

 

Jest to kolejna gra spod skrzydła Ratrod Studio . Ich poprzednia produkcja, drift racing, wciągnęła mnie na wiele godzin. Czy hockeyfight spełnia pokładane w nim oczekiwania? Hokej jest jednym z niewielu sportów (oprócz sztuk walki), gdzie bijatyki raz na jakiś czas nie są niczym niezwykłym. Postanowiono to wykorzystać i stworzyć grę, w której jest to najważniejszy (bo jedyny) motyw.

 

Zaczynając, wybór mamy niewielki – jeden zawodnik i dwie wersje kolorystyczne. Grając w tryb 'tournament' możemy odkrywać kolejne postacie, a także je ulepszać (pod warunkiem, że wygrywamy).

 

Sterowanie jest proste, tutorial bardzo dobrze z nim zaznajamia. Spodziewałem się mniejszej różnorodności uderzeń, ale też nie liczyłem na wierne odwzorowanie. Ten element stoi na dobrym poziomie, chociaż fanom karkołomnych i akrobatycznych walk rodem z Tekkena pewnie to nie wystarczy.

Sama walka jest dynamiczna, nawet lepsza niż się spodziewałem. Blokowanie uderzeń rzeczywiście ma sens, a umiejętności są bardzo ważne.

 

Grafika 3D prezentuje się ładnie, nie można narzekać. Za to ścieżka dźwiękowa świetnie pasuje  do walecznego nastroju, piosenki są odpowiednio dobrane.

 

Krótko mówiąc: warto. Dobra, darmowa bijatyka, która skutecznie wciąga w swój klimat. Nie masz się na czym wyładować? Włącz Hockey Fight.

 

 • Wymaga Androida 2.1, lub wyższego
 • Rozmiar: 28 MB

 

HF1

 

HF2

 


 

 

AgileLockMain

6. Agile Lock – 3,95 zł, lub wersja darmowa

 

Pierwsza rzecz, która przychodzi wam na myśl, gdy słyszycie’Sense 3.0′? Jeśli odpowiedzią jest świetny ekran blokady, to mamy ze sobą coś wspólnego.

 

Niestety, najnowsza wersja interefejsu od HTC jest rzadko spotykana, a niewiele urządzeń otrzymało udane porty. Jest jeszcze możliwość zainstalowania MIUI, ale czy naprawdę musimy flashować system, dla tego pięknego lockscreena? Od teraz nie, bo mamy Agile Lock.

 

Program występuje w dwóch wersjach, płatnej oraz demo. W tej drugiej funkcjonalność jest ograniczona przez blokadę wszystkich ustawień. Co ciekawe, jeśli nie chcemy płacić, a mieć pełną funkcjonalność, jest na to (legalny) sposób. Możemy zbierać punkty przez instalowanie aplikacji polecanych przez autora. Do pełnej wersji potrzebujemy 300 punktów, a najbardziej wartościowe programy są warte 80. Na szczęście, jesteśmy nagradzani za samą instalację – od razu po tym możemy wszystko usunąć. I tak oto, mamy pełną wersję nie wydając ani złotówki.

 

A warto, bo ustawień jest mnóstwo – najważniejsze z nich to wybór wyświetlanych informacji razem z formatem wyświetlania (dostępna jest piękna czcionka z Honeycomba), wybieranie każdego z czterech skrótów oraz, czy belka powiadomień może być wysuwana. Ostatnia aktualizacja przynosi nawet możliwość dodawania widżetów na ekranie blokady. Czasami zmiany w opcjach prowadzą do zmniejszonej stabilności –  np. w moim Samsungu Galaxy S po jakimś czasie przestawało działać odblokowanie przyciskiem 'power'. Chwila poszperania w ustawieniach i/lub restart lockscreena, i wszystko wraca do normy.

 

Gorąco polecam, jeśli ekran blokady z najnowszej wersji Sense chociaż trochę wam się podoba. Uwierzcie, że na waszym telefonie będzie wyglądał naprawdę dobrze

 

 • Wymaga Androida 2.1, lub wyższego
 • Rozmiar: 596 KB

 

AgileLock1

 

AgileLock2

 


 

 

Carpooling_Logo

7. Carpooling.pl – darmowa

 

Jest to aplikacja do obsługi serwisu carpooling.pl. Strona ta pozwala na umówienie się na przejazd między miastami. Przypomina to trochę jeżdżenie autostopem, jednak tutaj możemy zaplanować podróż. Takie rozwiązanie ma sporo zalet dla obu stron. Kierowca obniża koszty przejazdu, ponieważ pasażer musi zapłacić ustaloną cenę. Z kolei, dla osoby przewożonej umożliwia to szybszy i tańszy dojazd do punktu docelowego, w porównaniu do np. pociągu. Sam serwis ma 1,7 miliona zarejestrowanych użytkowników i nie ma problemu ze znalezieniem połączenia między większymi miastami w kraju, ale nie tylko. Obsługiwane państwa to: Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, Wielkiej Brytania, Włochy, Hiszpania i Grecja.

 

Sama aplikacja oferuje dokładnie taką samą funkcjonalność, jak serwis. Dzięki niej możemy wybrać miasto początkowe i docelowe(wraz z miejscowościami, przez które chcemy odbyć podróż),termin, czy interesuje nas przejazd tylko dla kobiet, czy chcemy jechać z osobą niepalącą, ile potrzebujemy miejsc wolnych i cenę podróży. Dodatkowo możemy ustalić odległość od punktu krańcowego i początkowego podróży, na jaką jesteśmy w stanie się zgodzić. Aby zamieszczać ogłoszenia dotyczące zarówno przejazdu jak i propozycji podróży, należy założyć bezpłatne konto, chyba że mamy już profil na serwisie.

 

Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i przejrzysta. Dzięki temu nikt nie będzie miał problemów z odnalezieniem się w niej. Dodatkowo dzięki pozycjonowaniu telefonu (wystarczy informacja o stacji bazowej), program wykrywa naszą aktualną lokalizację i wyświetla najbliższe, możliwe punkty docelowe.

 

Jeśli kogoś zainteresowała ta inicjatywa, to do obsługi serwisu i wyszukiwarki połączeń, ta aplikacja w 100% spełni nasze oczekiwania i umożliwi zaplanowanie podróży na ekranie telefonu.

 

 • Wymaga Androida 2.1, lub wyższego
 • Rozmiar: 965 KB

 

Carpooling_1

 

Carpooling_2

 


 

 

Coke_Live_Music_Logo

8. Coke LIve Music Festival 2011 – darmowa

 

Ciekawą propozycją dla miłośników festiwali muzycznych jest dedykowana aplikacja Coke Live Music Festival 2011. Pozwala ona  na śledzenie najnowszych doniesień dotyczących imprezy i wiele więcej. W głównym oknie znajdziemy odnośniki do kilku zakładek. Pierwsza z nich, czyli „Artyści” pozwala nam przejrzeć listę wykonawców występujących na festiwalu, wraz z informacją o dokładnej dacie, godzinie i scenie, na której zagrają. Każdemu można przyjrzeć się bliżej i przeczytać odrobinę informacji na jego temat. W łatwy sposób możemy ustawić alarm, by przypomnieć nam o występie, istnieje też funkcja oznaczania ulubionych artystów. Załączona mapa pozwala na łatwe odnalezienie się podczas festiwalu, zaznaczono na niej też najważniejsze punkty.

 

Zakładka „Newsy” pozwala w szybki sposób przejrzeć istotne informacje na temat imprezy oraz artystów na niej występujących. Każda z nich może zostać umieszczona na naszej tablicy, na Facebooku przy użyciu jednego kliknięcia.

 

Najciekawiej prezentuje się program festiwalu umieszczony w aplikacji. Może być on przesuwany poziomo, pokazując wykonawców grających na poszczególnych scenach o danej porze i może ułatwić zorganizowanie sobie czasu podczas Coke Live Music. Występy mogą być oznaczone jako ulubione, by łatwo przypomnieć sobie najciekawszych z nich.

 

 • Wymaga Androida 2.1, lub wyższego
 • Rozmiar: 4,3 MB

 

Coke_Live_Music_Festival

 

Coke_Live_Music_Festival_2

 

Coke_Live_Music_Festival_3Monitor_Burz_Logo

9. Monitor Burz – darmowa

 

Jak sam tytuł wskazuje, jest to prosta aplikacja do śledzenia burz na mapie. Do wyboru mamy Polskę, Wielką Brytanię, Niemcy, Szwajcarię oraz Belgię.

 

Sam program pokazuje jedynie większe miasta, granice oraz same burze w postaci kolorowych plam. Z legendy dowiemy się, że każdy kolor symbolizuje czas, jaki upłynął od przejścia nawałnicy nad danym punktem. Dzięki temu możemy określić, w jakim kierunku przesuwa się chmura oraz orientacyjnie jej tempo.  Poza wyborem mapy oraz wyświetleniem legendy, program pozwala na obejrzenie wykresu ilości błyskawic względem czasu (w przeciągu ostatnich 2 godzin).

 

Jest to oryginalny program, który może być bardzo przydatny dla niektórych użytkowników Androida. Dla wszystkich inny jest to bardziej ciekawostka, bez praktycznego zastosowania, ponieważ w prognozie pogody zawartych jest znacznie więcej informacji, niż w Monitorze Burz.

 

 • Wymaga Androida 2.1, lub nowszego
 • Rozmiar: 108 KB

 

Monitor_Burz_1

 

Monitor_Burz_2MP3_Downloader_Logo

10. MP3 Downloader – darmowa

 

Aplikacji do ściągania muzyki z sieci jest na Androida całe mnóstwo i tak naprawdę każda z nich jest dobra w tym, do czego została stworzona. Dlaczego więc opiszę właśnie tą? Głównie ze względu na to że ma najwyższą ocenę w Android Markecie z tego typu produkcji, przez co większość z Was prawdopodobnie się na nią natknie.

 

Największą zaletą tego programu jest jego prostota. Po uruchomieniu jedyne co ukazuje się naszym oczom, to proste menu umożliwiające nam wejścia do biblioteki ściągniętych utworów, lub wyszukiwarki oraz reklama u dołu ekranu. Po wpisaniu interesującego nas tytułu (lub wykonawcy) w oknie wyszukiwania pojawi się lista wyników, a po wybraniu jednego z nich będziemy mogli odsłuchać dane nagranie, lub ściągnąć je bezpośrednio na telefon. Jeśli zdecydujemy się na pierwszą opcję, utwór odtworzy się poprzez odtwarzacz wbudowany w program, a na środku ekranu pojawi się tekst piosenki, jeśli takowy jest. W drugim przypadku, wybrany „kawałek” zostanie pobrany na pamięć wewnętrzną telefonu.

 

Największą zaletą tego programu jest jego prostota i przejrzystość. Poza tym poprawnie spełnia swoją funkcję. Jeśli chodzi o wady to należy wspomnieć o słabej jakość niektórych utworów, acz jest to bardziej wina stron, z których aplikacja wyszukuje muzykę, niż samego programu. Drugą jest brak jakichkolwiek ustawień co uniemożliwia zmianę folderu docelowego dla ściągniętych plików mp3.

 

MP3 Downloder tak jak większość tego pozycji jest darmowy, dzięki czemu zawsze można go wypróbować jako zamiennik dla innej aplikacji tego typu, szczególnie jeśli zależy nam na tekstach piosenek.

 

 • Wymaga Androida 1.5, lub wyższego
 • Rozmiar: 393 KB

 

MP3_Downloader_1

 

MP3_Downloader_2TweetDeck_Logo

11. TweetDeck – darmowa

 

TweetDeck to jedna z najlepszych aplikacji do obsługi portali społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy Forsquare. Aplikacja oferuje obsługę nawet kilku kont jednocześnie, wyświetlając informacje z każdego z nich na jednej liście. By ułatwić zarządzanie otrzymywanymi informacjami, dane z różnych serwisów oznaczone są tłem w innym kolorze. W praktyce sprawdza się to bardzo dobrze i nie dochodzi do pomyłek. Uaktualniając status możemy zdecydować, na który z portali ma on trafić.

 

Interfejs oferowany przez program jest bardzo prosty, lecz elegancki, brak w nim zbędnych udziwnień. Aplikacja podzielona jest na zakładki, których zawartość jest płynnie przewijana pionowo, a między którymi przemieszczamy się za pomocą gestów w prawo i lewo.

 

Możliwości konfiguracyjne nie należą do najbardziej zaawansowanych, ale nie można na nie narzekać. Słabą stroną TweetDeck jest brak dobrego widżetu wyświetlającego najnowsze aktualizacje.

 

 • Wymaga Androida 1.6, lub nowszego
 • Rozmiar: 821 KB

 

TweetDeck_1

 

TweetDeck_2Weekendowa2

 

To już wszytko w tym tygodniu. Zapraszam wszystkich za tydzień, na kolejny odcienek naszego cyklu. Na końcu jak zwykle zachęcam Was do przysyłania swoich propozycji na [email protected].

  Google News
  Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
  Obserwuj

  Mariusz Urban

  Informatyk z wykształcenia, dziennikarz z wyboru. Od zawsze wierny Androidowi.